Jump to content

Część I. Mięso końskie - rozbiór


Maxell

Recommended Posts

Dzięki Koledze Lesniakowi, mogę przygotować Was na następna porcję bardzo ciekawego materiału. Na początek:

 

post-39694-0-85074800-1424168500_thumb.jpg

post-39694-0-22332700-1424168512_thumb.jpg

post-39694-0-59583200-1424168517_thumb.jpg

post-39694-0-98734900-1424168526_thumb.jpg

post-39694-0-58005500-1424168533_thumb.jpg

 

Dla naszych potrzeb wybierzemy klasyfikację mięsa końskiego oraz wszystkie receptury na wyroby kulinarne, wędzonki oraz wyroby wędliniarskie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-39694-0-91989000-1424371848_thumb.jpg

Mięso końskie/dreamstime.com

 

 

 

post-39694-0-12690500-1424372364_thumb.jpg  post-39694-0-81223000-1424372369_thumb.jpg

 

 

Klasyfikacja tusz

 

Po uboju otrzymuje się mięso w postaci tusz poddawanych dalszej obróbce (rozbiórka).

Obróbka tusz powinna być staranna i dokładna. Tusze, połówki i ćwiartki tusz nie powinny mieć pozostałości po usuniętych narządach wewnętrznych, skrzepów krwi, zanieczyszczeń treścią jelit, krwią, żółcią itp. Nie powinno być również uszkodzeń zewnętrznych w rodzaju śladów pobicia  sińców i podcieków krwi. Powierzchnia miejsc okrojonych z podcieków, zanieczyszczeń itp. nie powinna przekraczać 15% całej powierzchni półtusz lub ćwierci końskich.

Powierzchnia tusz musi być sucha, nieoślizła i bez nalotów pleśni. Mięśnie powinny być jędrne i elastyczne.

Tusze końskie powinny być oznaczone znakami klasyfikacji jakościowej oraz stemplami nadzoru weterynaryjnego.

 

post-39694-0-21221100-1424373492_thumb.jpg

 

Ze względu na jakość tusze końskie dzielą się na 3 klasy. Podstawą zaliczenia tuszy do danej klasy jest stopień umięś­nienia i zawartość w tuszy tłuszczu  (tabl.  2).

Po badaniu weterynaryjnym i klasyfikacji jakościowej tusze waży się i kieruje do przedchłodni w celu ostygnięcia. Wynik ważenia notuje się dokładnie, zapisując numer tuszy i jej klasę jakościową. Również muszą być zważone i zapisane ciężary poszczególnych narządów z oznaczeniem, do której tuszy należą narządy. Dane ważenia służą do obliczenia wydajności poubojowej.

 

Wydajność poubojowa

 

Stosunek ciężaru tuszy po uboju zwierzęcia do jego ciężaru przed ubojem jest podstawowym czynnikiem obrotu zwierzętami rzeźnymi i mięsem. Wpływa on nie tylko na kalkulację finan­sową, ale pomaga również w wyprowadzeniu wniosków co do zalet i wad kierunku hodowlanego, użyteczności ras, racjonal­ności odżywiania zwierząt, opasu i tuczu, stanu zdrowotnego zwierzęcia, jakości mięsa i wreszcie - właściwej lub niewłaści­wej metody uboju (głodówka i wypoczynek przedubojowy) oraz sposobu obliczania wydajności.

Jako ciężar przedubojowy przyjmuje się ciężar zwierzęcia stwierdzony podczas zakupu. Okres czasu między ostatnim kar­mieniem i pojeniem zwierzęcia a ubojem nie może być mniejszy niż 12 godz. W chwili uboju zwierzę nie powinno znajdować się w stanie wycieńczenia głodowego, a pokarm powinien być przez nie przetrawiony i resztki wydalone z organizmu. Na nadmierne i rozmyślne przekarmienie zwierzęcia należy zwracać uwagę rów­nież przy jego kupnie.

Ciężar tuszy mięsnej stanowiący podstawę do obliczania wy­dajności poubojowej może być ustalony albo po upływie ok. 6 godz. po uboju, co daje tzw. ciężar tuszy ostudzonej, albo w stosunku do ciężaru ustalonego bezpośrednio po uboju - ciężar tuszy ciepłej. W celu właściwego porównania wydajności należy brać zawsze ten sam rodzaj ciężaru poubojo­wego. W zakładach mięsnych obowiązuje obliczenie wydajności ubojowej wg ciężaru tuszy ciepłej, zważonej bezpośrednio po uboju.

Do obliczania wydajności poubojowej przyjmuje się ciężar tu­szy końskiej dobrze wykrwawionej, bez skóry, głowy, narzą­dów wewnętrznych z wyjątkiem nerek i łoju nerkowego, bez części rodnych, kończyn przednich, kończyn tylnych, z ogonem uciętym w odległości 20 cm od nasady.

W 1956 r. w narodowym planie gospodarczym obowiązują na­stępujące wskaźniki wydajności poubojowej:

Konie klasy  I  -  59,30 %

Konie klasy  II -  56,07 %  

Konie klasy III -  53,71 %                   

Konie klasy IV -  50,21 %

 

ROZBIÓR TUSZY KOŃSKIEJ

 

post-39694-0-00785100-1424372868_thumb.jpg

 

 

Zasady rozbioru

 

Sposób przeprowadzania rozbioru tuszy końskiej powinien uwzględniać - utrzymanie w miarę możności jednakowej jakości mięsa w danej części lub elemencie, zachowanie całości anato­micznej, jak najmniejsze rozdrobnienie tuszy, spo­sób użytkowania, prostotę podziału i jednolitość roz­bioru tusz we wszystkich dzielnicach kraju.

Podział tusz, półtusz i ćwierci na części zasadni­cze do spożycia lub przetwór­stwa,

 

post-39694-0-29340200-1424373510_thumb.jpg

 

jak również podział na elementy kulinarne ma na celu wyodrębnienie poszczegól­nych części tuszy wg wartości spożywczej i przydatności kulinar­nej.

Wartość spożywcza mięsa, zależna od składu chemicznego i morfologicznego (budowy tkanek), określana jest kalorycznością, a więc zawartością w mięsie białka, tłuszczu i węglowoda­nów oraz stosunkiem ilościowym i rodzajem tkanek, charakterem włókien mięsnych, ilością i rodzajem tkanki łącznej, ilością śród-mięśniowej tkanki tłuszczowej itd.

Ponieważ na wartość spożywczą składają się również względy smakowe, zależne w dużej mierze od rodzaju i ilości tkanki tłuszczowej (śródmięśniowej) i łącznej — podstawą przy rozbiorze na części zasadnicze i przy ustalaniu klas jakościowych mięsa jest procentowy stosunek tych tkanek do całości mięsa. Rozbiór ku­linarny jest dalszym rozdrobnieniem mięsa pod kątem widzenia przydatności kulinarnej i spożywczej na części o jednakowej ja­kości.

 

Części zasadnicze

 

Ćwierć tylna.

 

1. Polędwica -  mięsień lędźwiowo-udowy wraz z otaczającą go tkanką łączną i przylegającym tłuszczem, oddzielony w okolicy kości biodrowej {bez uszkodzenia mięśni udźca) i dalej wzdłuż wyrostków poprzecznych kręgów lędźwio­wych.

2.Udziec - tylna część tułowia wraz z kończyną odciętą między ostatnim  a przedostatnim kręgiem lędźwiowym cięciem prostopadłym do kręgosłupa i dalej linią ukośną w ten sposób, aby łata (skośny mięsień brzucha) pozostała przy łojówce. Udziec zawiera kości:  przepołowiony ostatni kręg lędźwiowy, przepoło­wione kręgi k. krzyżowej i ewentualnie dwa pierwsze kręgi ogo­nowe, połowę kk. miednicy, k. udową, kk. podudzia, rzepkę ko­lanową, k. piętową i kk. skoku.

3. Łojówka - część lędźwiowo-brzuszna   ćwierci  tylnej, pozostała po  odcięciu  udźca,  polędwicy i  ogona.  Zawiera kości: przepołowione ostatnie 2 kręgi piersiowe wraz z dwoma ostatnimi
żebrami  i  przepołowione  pierwsze   5  kręgów   lędźwiowych.

 

Ćwierć przednia.

 

4. Plecówka - górna część kończyny przedniej wraz z łopatką odjęta od ćwierci z pozostawieniem chrząstki łopatkowej z jej umięśnieniem przy górnicy. Zawiera kości: k. łopatkową bez chrząstki, k. barkową, kk. podbarcza i kk. napięstka.

5. Szyja - przednia część karku, odcięta między 3 i 4 krę­giem szyjnym; zawiera przepołowione pierwsze trzy kręgi szyjne

6. Górnica - część karku od czwartego kręgu i górna część partii piersiowej, odcięta od mostka wzdłuż linii biegnącej od szyjki pierwszego do przedostatniego żebra w  odległości 1/3 długości tego żebra mierzonej od kręgosłupa; zawiera kości 4 ostatnich przepołowionych kręgów szyjnych i 16 przepołowio­nych kręgów piersiowych z przyległymi do nich górnymi odcin­kami  żeber.

7. Piersiówka - jest to pozostała część dolna ćwierci (dolne odcinki żeber wraz z mostkiem) odcięta od górnicy; zawiera kości; dolne odcinki 16 żeber wraz z chrząstkami i połową kości mostka.

 

Elementy kulinarne

 

Elementy kulinarne wykrawane są z półtusz, ćwierci lub czę­ści zasadniczych nie wcześniej niż w 40 godz i nie później niż w 5 dni po uboju. Tempe­ratura wewnątrz mięśni powinna wahać się w gra­nicach 4 do 8 °C, a mięsa rozmrożonego — od 4 do 6 °C. Mięso przeznaczone do wykrawania na części kulinarne nie może być oślizłe ani też wykazywać oznak psucia się, zaparze­nia itp.

Elementy kulinarne nie powinny zawierać części krwawych i odłamków kości, a mięso bez kości (b.k.) nie powinno zawierać kości i chrząstek. Sztuki powinny być dzielone bez użycia to­pora i tasaka, lecz za pomocą noża i piłki w celu uniknięcia pow­stawania  skrawków miażdżenia kości oraz w celu otrzymania gładkich i równych powierzchni cięcia.

Części zasadnicze dzielą się na elementy kulinarne w następu­jący sposób:

 

post-39694-0-82099800-1424373532_thumb.jpg

 

1. Polędwica - uzyskana z rozbioru na części zasadnicze jest elementem kulinarnym bez dalszej obróbki.

2. Udziec - po wykrojeniu kości tak, aby część zasadniczanie uległa rozkawałkowaniu a mięso   postrzępieniu, dzieli się na:

a) pręgę tylną - uzyskiwaną przez odcięcie od udźca mię­śnia brzuchatego wraz z prostownikami w ten sposób, aby ścięgno Achillesa pozostało przy udźcu;

b) mięso z udźca -  pozostałą część udźca.

3 Łojówka dzieli się na:

a) łatę, zawierającą dolny odci­nek dwóch żeber i mięśnie brzucha;

b) rostbef - górną część łojówki, oddzieloną linią przebiegającą w odległości 5—7 cm od m. najdłuższego grzbietu. W skład kości rostbefu wchodzą przepo­łowione  2  ostatnie  kręgi  piersiowe  z  górnymi  odcinkami żeber i 5 pierwszych kręgów lędźwiowych.

4 Plecówka dzieli się na:

a) pręgę przednią - uzyski­waną przez odcięcie od plecówki w stawie łokciowym kk. podbarcza wraz z mm. prostowników;

b) mięso z łopatki - uzyskiwane przez wykrojenie z pozostałej części kk. łopatkowej i barkowej w ten sposób, aby mięso nie uległo rozkawałkowaniu lub postrzępieniu.

5.Szyja - uzyskana z rozbioru na części zasadnicze, sta­nowi oddzielny element.

6.Górnica - dzieli się na:

a) karkówkę - oddzielaną od górnicy między ostatnim (siódmym) kręgiem szyjnym a pierw­szym kręgiem piersiowym; zawiera przepołowione 4 ostatnie kręgi szyjne; 

b) górkę - zawierającą 16 przepołowionych kręgów piersiowych z przyległymi do nich górnymi odcinkami żeber.

7.Piersiówka dzieli się na:

a) szponder — zawierający dolne odcinki żeber od pierwszego do szesnastego   włącznie, bez zakończeń chrząstkowych   pozostałych   przy mostku;

b) mos­tek -zawierający przepołowione kości mostka oraz chrząstko­we zakończenia żeber.

 

Konina na przetwory mięsne

 

Podstawą podziału tusz końskich na części przeznaczone do produkcji i do spożycia bezpośredniego jest racjonalność przeznaczenia mięsa na dane cele. Wyrazem tego jest klasyfikacja usta­lająca rodzaje i gatunki mięsa,przeznaczonego na przetwory

z mięsa rozdrobnionego. W zbiorach przepisów na dopuszczone do obrotu wędliny i wyroby wędliniarskie podane są zawsze kla­sy mięsa i tłuszczu, jakie należy użyć do produkcji poszczegól­nych przetworów.

 

post-39694-0-74222800-1424373557_thumb.jpg

post-39694-0-31331700-1424373568_thumb.jpg

 

Przez określenie „tłuszcz", bez bliższego omówienia rozumie się tłuszcz twardy i miękki z rozbioru tuszy.

Tusze, półtusze, ćwierci, części zasadnicze, elementy i wszel­kie inne części przeznaczone na przetwory z mięsa rozdrobnio­nego, tzn. składające się z licznych mniejszych lub większych kawałków mięsa, podlegają trybowaniu polegającemu na wy­krojeniu i oddzieleniu mięsa od kości, oddzieleniu chrząstek, ścię­gien, skór, większych gruczołów oraz tłuszczu zewnętrznego i wewnętrznego.

Mięso bez kości (b.k.) na przetwory z mięsa rozdrobnionego jest to tkanka mięsna z tłuszczem śródmięśniowym i między-mięśniowym (zależnie od klasy mięsa) wraz z przylegającą do mięśni tkanką łączną. Podobnie jak i przy tuszach lub częściach z podziału zasadniczego, rozróżnia się mięso półchłodzone (temp. + 4 do 8 °C), ochłodzone (temp. 0 do +4 °C), mięso mrożone w blokach (temp. najniżej —12 °C) i rozmrożone (temp. 0 do + 6 °C).

 

Podroby końskie

 

W przemysłowym i praktycznym znaczeniu przez słowo „pod­roby" rozumie się nie tylko nadające się do spożycia narządy wewnętrzne zwierzęcia, ale i niektóre części tuszy uzyskiwane przy podziale jej na części zasadnicze, jak np. nogi, łby i ogony.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Handlu Wewnętrznego i Mi­nistra Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego   (instrukcja  nr  XV z dnia 12. XII. 1952) wszystkie podroby dzielą się na trzy klasy jakościowe:

Klasa I — wątroby, nerki, ozory, móżdżki cielęce, serca,

Klasa II — płuca, śledziony, flaki, łby i nogi wieprzowe,

Klasa III — łby i nogi wołowe, ogony.

W obrocie handlowym i w przetwórstwie podroby mają bardzo duże znaczenie. Niska cena i wysoka wartość odżywcza tych pro­duktów, w wielu przypadkach większa niż mięsa, są powodem dużego popytu na nie zarówno w produkcji wędliniarskiej, jak i gastronomicznej.

Podroby w znacznie większym stopniu są podatne na psucie się niż mięso i dlatego po wyjęciu z tuszy powinny być w możliwie najszybszym czasie poddane obróbce. Obróbka podrobów powinna być przeprowadzona w ten sposób, aby została zachowana jak największa ich wartość spożywcza i smakowa. Usuwa się miej­sca zabrudzone, obce tkanki, strzępy, skrzepy krwi, zbyteczny tłuszcz itd. Podroby nie przeznaczane od razu do sprzedaży w po­staci surowej, są zamrażane lub przerabiane na wyroby wędliniarskie, wyroby gastronomiczne itp.

Wątroba znajduje się w jamie brzusznej bezpośrednio za przeponą; ma powierzchnię gładką, lśniącą, o barwie jasnobrunatnej i pokryta jest błoną surowiczą. Miąższ wątroby zbudo­wany jest ze zrazików, czyli zgrupowań licznych komórek. Po­szczególne zraziki oddzielone są od siebie tkanką łączną.

Wątroba końska składa się z trzech płatów - największy jest płat prawy, lewy - nieco mniejszy, a środkowy - najmniej­szy. Charakterystyczną cechą wątroby końskiej jest brak wo­reczka żółciowego. Wątroba koni dobrze utuczonych jest gruba, wypukła, o tępych krawędziach; wątroba koni wychudzonych jest zwykle cienka, płaska o krawędziach ostrych. Ciężar wątroby konia dorosłego wynosi przeciętnie ok. 4 kg i zależy od tego, czy ubój konia nastąpił w czasie trawienia (ciężar największy), czy też po upływie dłuższego czasu od momentu ostatniego karmie­nia.

 

post-39694-0-24151300-1424373599_thumb.jpg

 

Wątroba musi być oczyszczona z obcych tkanek — strzępów przepony brzusznej i więzadeł oraz naczyń krwionoś­nych. Przeznacza się ją na cele kulinarne i wyroby wędliniarskie. Wątroba ma dużą wartość odżywczą ze względu na stosun­kowo dużą zawartość fosforu i witamin A, B i C.

Płuca mają budowę gąbczastą i zawierają dużą ilość tkanki łącznej. Powierzchnia ich jest gładka, błyszcząca, barwa - żółtawoczerwona przechodząca w ciemnoczerwoną. Od zewnątrz płuca okryte są cienką błoną, tzw. opłucną. Płuca konia składają się z dwóch płatów głównych, z których prawy jest większy od lewego, oraz z małego płatu środkowego, o kształcie ostrosłupa, wchodzącego w skład płata prawego. Szczyty płuc konia są znacz­nie wysunięte ku przodowi, brak w nich wcięć między płatowych, a budowa zrazikowa jest mało wyraźna. Ciężar dobrze wykrwa­wionych płuc końskich wynosi ok. 3 kg. Płuca mają małą wartość pokarmową ze względu na dużą za­wartość tkanki łącznej. Przeznacza się je zwykle do produkcji tańszych wyrobów wędliniarskich, rzadziej - do bezpośredniego wykorzystania kulinarnego.

Serce konia - twór mięśniowy - od zewnątrz otoczone jest grubszą lub cieńszą warstwą tłuszczu, zależnie od stopnia utucze­nia konia. Powierzchnia samego serca jest gładka, lśniąca, barwy czerwonobrunatnej. Konsystencja serca jest spoista, a kształt zbliżony do stożka. Na powierzchni serca konia widoczne są dwa rowki podłużne. U wyjścia tętnicy głównej znajduje się pierś­cień włóknisty, w którym mieści się chrząstka, ulegająca z wie­kiem konia skostnieniu. Ciężar serca końskiego wynosi ok. 1,5 kg.

W czasie obróbki usuwa się z serca warstwę tłuszczową, prze­cina komory, oczyszcza je ze skrzepów krwi i usuwa się worek osierdziowy zbudowany z mocnej niestrawnej tkanki łącznej. Serce ma tylko nieco mniejszą wartość pokarmową niż mięso z mięśni szkieletowych i dlatego może być używane do pro­dukcji różnego rodzaju wyrobów wędliniarskich i gastronomicz­nych.

Język (ozór) konia jest cienki, z końcem płaskim, łopatkowo rozszerzonym, o powierzchni gładkiej, kształcie na przekroju poprzecznym, w tylnej części - trójkątnym. Pośrodku grzbietu języka, pod warstwą błony śluzowej, znajduje się chrząstka grzbietu języka. Ciężar jednego ozora końskiego wynosi ok. 1,9 kg. Ozór należy do najbardziej wartościowych części głowy wy i mięsa końskiego w ogóle. Odcięty przy nasa­dzie - po usunięciu kości gnykowej, bez krtani, tłuszczu, strzępów mięsa i krwi - przeznaczany jest do produkcji i do celów kulinarnych.

 

post-39694-0-72652300-1424373615_thumb.jpg

 

Głowa - po odcięciu języka i okrajaniu mięsa przeznacza się do utyliza­cji. Mięso z głów używane jest do wyrobów z mięsa rozdrobnionego (wyroby wędliniarskie); zawiera ono dużo części ścięgnistych.

Śledziona znajduje się w jamie brzusznej po le­wej stronie w pobliżu żołądka. Kształt śledziony końskiej jest płaski, wydłużony, sierpowaty i rozszerzony na jednym końcu, długość - 40 do 50 cm.

 

post-39694-0-02875200-1424373631_thumb.jpg

 

Barwa - początkowo niebiesko czerwona lub niebieskofioletowa, ciemnieje pod wpływem działania powie­trza i staje się wówczas czerwonobrunatna. Ciężar śledziony wy­nosi ok. 0,90 kg. Wartość odżywcza śledziony jest niewielka; przeznaczą się ją zwykle do produkcji tańszych wyrobów wędliniar­skich.

Nerki znajdują się w jamie brzusznej w okolicy lędźwio­wej - po obu stronach kręgosłupa. Od zewnątrz pokryte są war­stwą tłuszczu. Powierzchnia nerek gładka i połyskująca jest bar­wy czerwonobrunatnej: u koni tuczonych - jaśniejszej, a u wy­chudzonych - ciemniejszej. Oprócz powierzchni (brzusznej i grzbietowej) rozróżnia się w nerce krawędź boczną oraz przyśrodkową z wgłębieniem dochodzącym do za­toki nerkowej, w której znajduje się miedniczka nerkowa. Na przekroju nerki widoczne są dwie warstwy: zewnętrzna korowa o barwie ciem­noczerwonej i wewnętrzna rdzenna o barwie żółtawej. W warstwie wew­nętrznej, w pobliżu zatoki nerkowej, widoczna jest jedna brodawka ner­kowa.

Nerka konia jest jednopłatowa, jednobrodawkowa, przy czym lewa nerka ma kształt fasoli, a prawa - trójkąta z zaokrąglonymi kątami.

 

post-39694-0-55621800-1424373649_thumb.jpg

 

Ze względu na stosunkowo dużą zawartość w nerkach witamin grupy A i B, a także wita­miny C — wartość odżywcza nerek jest znaczna; przeznacza się je zwykle do produkcji wyrobów wędliniarskich. Ciężar nerek wynosi od 0,5 do 0,75 kg.

Żołądek konia i kończyny po oddzieleniu od tuszy przeznacza się do przerobu utylizacyjnego.

 

Jelita

 

Do kompletu  jelit  końskich  wykorzystywanych w produkcji  zakładów mięsnych zalicza się przełyk, jelita cienkie i pęcherz; inne jelita końskie przeznacza się do przerobu utylizacyjnego.

Ścianka jelita zbudowana jest z 4 warstw:

a) z błony surowi­czej stanowiącej zewnętrzną warstwę,

b) z błony mięśniowej utworzonej z 2 warstw mięśni gładkich, z których jedna war­stwa ułożona jest okrężnie, a druga podłużnie,

c) z błony podśluzowej znajdującej się pod błoną mięśniową i

d) z błony ślu­zowej wyściełającej wnętrze jelita.

Podczas obróbki jelit błona śluzowa jest zawsze usuwana, a błonę surowiczą pozostawia się na jelicie lub zdejmuje w zależ­ności od rodzaju jelit i sposobu obróbki.

Jelito cienkie składa się z dwunastnicy, jelita czczego i biodro­wego.

Długość jelita cienkiego w zależności od ciężaru konia wynosi od 14 do 26 m.

 

Jelita cienkie.

 

Komplet jelit wyjęty wraz z otoką z tuszy koń­skiej powinien być natychmiast poddany wstępnej obróbce, któ­ra polega na:

- oddzieleniu jelita cienkiego;

- usunięciu treści jelita i przepłukaniu go czystą wodą; 

- oczyszczeniu z tłuszczu i wywróceniu błoną śluzową na zew­nątrz;

- oszlamowaniu ręcznym szlamulcem, przemyciu ciepłą wodą i ochłodzeniu w zimnej wodzie (w celu nadania ładniejszego wy­glądu jelita po oszlamowaniu mogą być odwracane z powrotem); posortowaniu i ułożeniu w 10-metrowe pęczki i zasoleniu.

Cienkie jelita końskie sortuje się na 5 kalibrów:

nr 1  o średnicy       do  60 mm
nr 2      „                60 - 70 mm

nr 3      „                70 - 80 mm

nr 4      „                80 - 90 mm

nr 5      „             ponad 90 mm

 

Podczas kalibrowania jelit końskich dopuszczalny jest ubytek w wysokości 2% w stosunku do metrażu jelit naturalnych - zasolonych, lecz nie sortowanych.

Zależnie od jakości jelita dzieli się na dwa gatunki:

I gatunek.   Jelita o mocnych ściankach, barwy jasnoróżowej lub perłowej; w pęczku nie może być więcej niż 4 odcinki nie krótsze niż po 1 m, bez dziur, plam rdzawych i czerwienistości.

II gatunek. Jelita o mocnych ściankach, barwy szarej w pęczku nie może być więcej niż 5 odcinków, nie krótszych niż po pół metra; dopuszczalne są ślady plam rdzawych.

Posortowane i popęczkowane jelita przesypuje się solą i układa w beczki drewniane. W beczce o pojemności 120 l mieści się 60 pęczków jelit (każdy pęczek waży przeciętnie 2,3 kg).

W małych rzeźniach (przy małych ubojach koni) jelita bez sor­towania i kalibrowania konserwuje się solą i przesyła do więk­szej szlamiarni mającej odpowiednie warunki i urządzenia do ka­librowania oraz sortowania.

 

Przełyki końskie

 

Są bardzo cenione jako osłonki do kieł­bas. Wyjmuje się je z tuszy razem z ośrodkiem, odcina i poddaje oczyszczeniu. Z całości przełyku użytkuje się tylko błonę pod śluzową; błonę surowiczą, mięśniową i śluzową usuwa się przy obróbce, przy czym błonę mięśniową przeznacza się zwykle na farsz do wyrobu kiełbas.

Obróbka przełyków odbywa się w sposób następujący: koniec przełyku zawiesza się na haczyku, nacina się dookoła — tuż przy haczyku — błonę mięśniową, następnie oddziela się ją nieco palcami od przełyku, a po tym obiema rękami ściąga się ją do końca. W dalszym ciągu przełyk oczyszcza się z resztek tłuszczu i mięśni, odwraca i przeciąga w dłoni w celu wyciśnięcia resztek śluzu i treści pokarmowej. Oczyszczone przełyki nadmuchuje się i rozwiesza na sznurku w ten sposób, aby nie stykały się ze sobą.

Suszenie może odbywać się sposobem naturalnym na otwartym powietrzu (nie na słońcu), w szopach lub na poddaszu albo też sposobem mechanicznym w specjalnych suszarniach w temp. nie wyższej niż  40 C w ciągu 24 - 48 godz. Po wysuszeniu jeden koniec przełyku odcina się, wypuszcza powietrze i przełyki sor­tuje na trzy grupy wg wielkości:

 

nr 1  -  duże - długości ponad   50 cm
nr 2  -  średnie - długości  
40—50 cm

nr 3  -  małe  - długości  30—39 cm

 

Ze względu na jakość przełyki dzieli się na dwa gatunki:

I gatunek -  przełyki  dokładnie oczyszczone ze śluzu i resztek treści pokarmowej, o barwie słomkowej lub złotawej, ściankach mocnych i elastycznych,  z połyskiem.

II gatunek - przełyki matowe, o ściankach mocnych i ela­stycznych, z małymi pozostałościami śluzu.

Przełyki suszone układa się w paczki po 25 sztuk i przewią­zuje sznurkiem w dwóch miejscach, podkładając pod sznurki w miejscach przewiązania kawałki tektury.

Przełyki można konserwować również tak jak i inne jelita przez solenie, lecz jakość ich wówczas jest nieco niższa.

 

Pęcherze

 

Oddziela się je od jelita prostego w ten sposób, aby przy pęcherzu pozostała jak najdłuższa szybka. Po wypłukaniu czystą i ciepłą wodą, oczyszcza się je na stole z tłuszczu i błon, wypełnia powietrzem i dodatkowo oczyszcza z resztek tłuszczu i pozostałości błon. Oczyszczone dokładnie pęcherze rozwiesza się na sznurku i suszy tak jak przełyki.

Po wysuszeniu pęcherze odcina się, wypuszcza z nich powie­trze, dzieli pęcherze pochodzące od osobników żeńskich i męs­kich oraz sortuje wg długości i jakości:

 

nr 1 - duże -  długości ponad  35 cm
nr 2 - średnie -  długości  30 - 35 cm

nr 3 - małe - długości do  29 cm

 

Pęcherze pod względem, jakości dzieli się na dwa gatunki:

I gatunek - pęcherze bez resztek tłuszczu i tkanek, nie spleśniałe, o barwie słomkowej  lub złotawej,  z połyskiem,  o ściankach niełamliwych, bez uszkodzeń.

II gatunek - pęcherze matowe, z małymi pozostałościami tłusz­czu i tkanek, o barwie jak w gatunku pierwszym lub szarawej, bez uszkodzeń; dopuszczalne są ścianki z rysami.

Posortowane pęcherze składa się podłużnie i wiąże w pęczki po 25 sztuk szyjkami na przemian w dwie strony.

Pęczki prze­wiązuje się sznurkiem w dwóch lub trzech miejscach. Jelita końskie używane są, jako osłonki:

a) cienkie jelita - przy produkcji salami, kiełbasy krakowskiej i kiełbas z mięsa końskiego,

b) przełyki - przy wyrobie salami, kiełbasy krakowskiej i serwolatki,

c) pęcherze - przy wyrobie salcesonów, rolad, baleronów i kieł­basy piwnej.

 

KREW

 

Krew końska przeznaczana jest niemal wyłącznie do celów technicznych. Zbiórka jej jednak powinna się odbywać z zacho­waniem wszelkich wymagań sanitarnych, co wpływa na jej ja­kość i trwałość, oraz w ten sposób, aby przy wykrwawieniu konia uzyskać możliwie dużą jej ilość. Zawartość krwi w organizmie konia wynosi ok. 9,8 % jego ciężaru, lecz całkowite wykrwawienie konia podczas uboju jest nie­możliwe do osiągnięcia; w Polsce obowiązująca norma zbiórki krwi od jednego konia wynosi 5% jego ciężaru, co równa się przeciętnie ok. 15 l. Wynika z tego, że istnieją jeszcze duże mo­żliwości zwiększenia ilości krwi uzyskiwanej przy uboju, co zależy w dużym stopniu od metody zbiórki. Krew ]) uchodząca z rany w ciągu 2—3 min zaczyna się ści­nać, krzepnąć. Krzepnięcie krwi polega na przejściu fibrynogenu zawartego w osoczu krwi w fibrynę, czyli włóknik składający się z gęsto przeplatających się ze sobą włókien. Szybkość krzepnię­cia krwi u różnych zwierząt jest różna: krew końska utrzymuje się w stanie płynnym do 11,5 - 15 min (bydlęca - do 6,5 -10 min, świni - do 3,5 - 5 min).Zebrana krew musi być natychmiast poddana odwłóknieniu albo stabilizacji (utrwalaniu) zapobiegającej krzepnięciu krwi. Krew skrzepnięta trudna jest do przeróbki na cele techniczne, a do produkcji niektórych wyrobów w ogóle nie nadaje się.

Odwłóknianie ręczne polega na szybkim mieszaniu krwi w beczce za pomocą drewnianego wiosła, łopatki lub kija w ciągu kilku (3 - 5) min. Wytwarzający się włóknik owija się w postaci włókienek dokoła łopatki, którą wyciąga się wówczas z naczy­nia, po czym krew przecedzą się przez metalowe sito o średnicy oczek 1-2 mm w celu ostatecznego oddzielenia włókienek. Odwłókniać można również krew sposobem mechanicznym za po­mocą tzw. defibrylatorów - bębnów metalowych, w których znajdują się śmigła uruchamiane napędem elektrycznym.

Stabilizacja krwi polega na pozbawieniu krwi własności krzep­nięcia za pomocą środków chemicznych dodawanych w pewnym określonym procencie w stosunku do ciężaru krwi; środkiem takim może być sól kuchenna (2,5 - 5,0%), cytrynian sodowy (0,3%) albo specjalny preparat - fibrysol, którego dodaje się w ilości ok. 10 g (proszku rozpuszczonego w wodzie w stosunku 1 : 10) na 1 litr krwi. Utrwalenie krwi środkami chemicznymi nie jest trwałe, działa ono zależnie od temperatury i rodzaju środka użytego w ciągu 1 do 5 dni, po których upływie krew ulega krzepnięciu.

Gnilny rozkład krwi rozpoczyna się bardzo szybko, szybciej niż mięsa; w warunkach wysokiej temperatury np. latem,  nawet po kilku godzinach. Ze względu na to krew, która musi być dłużej przechowywana, poddawana jest konserwacji, na­tychmiast po zbiórce i odwłóknieniu.

Konserwuje się krew techniczną w porze zimowej (przy odpo­wiedniej temperaturze) za pomocą zamarzania w warunkach na­turalnych (krew zamarza już w temp. - 0,56°C). Zamrażanie nie wpływa ujemnie na własności fizyczne krwi, jeżeli rozmrażanie jej w zakładzie przetwórczym będzie odbywać się prawidłowo tzn. stopniowo.

Do dobrych środków konserwujących krew należy dodatek handlowej 40-procentowej formaliny w ilości od 0,4% (latem) da 0,2% (zimą) w stosunku do ciężaru krwi. Trwałość krwi zakon­serwowanej formaliną wynosi kilka tygodni.

Środkiem konserwującym jest również 25-procentowa woda amoniakalna dodawana do krwi w ilości 2% w ciepłej porze roku i 1% - w czasie chłodów. Krew zakonserwowaną tym środkiem, daje się przechowywać w temperaturach powyżej zera w ciągu 1-2 miesięcy.

Krew do celów technicznych może być przerabiana na albumi­nę techniczną ciemną lub jasną. Albumina ciemna jest produko­wana z krwi lub gąszczu krwinek przez wysuszenie w niskich temperaturach i ma postać ciemnych kryształków (albumina kryształkowa) lub suchego proszku (albumina pyłkowa). Albu­mina jasna jest produkowana z osocza lub surowicy i ma postać żółtawego proszku. Albumina ma właściwości podobne do właś­ciwości białka jaja kurzego, tzn. łatwego zbijania się na pianę,, dobrej rozpuszczalności w wodzie, kleistości i ścinania się w wyż­szych temperaturach.

Albumina techniczna służy w przemyśle garbarskim do na­dawania połysku skórom, w przemyśle papierniczym - jako środek impregnujący i nadający połysk papierowi, w przemyśle-tekstylnym do apretury w wykończalnictwie tkanin, w przemyś­le drzewnym - do przyrządzania klejów do wyrobu sklejek itp. Zwykła konserwowana krew techniczna może mieć zastosowanie do produkcji mączek pastewnych dla zwierząt domowych i ryb. Końska krew (również zepsuta) oraz włóknik mogą być przera­biane na mączki nawozowe.

Przechowywanie krwi powinno odbywać się w możliwie niskiej temperaturze. W braku specjalnego magazynu beczki z krwią, powinny być ustawione w miejscu zaciemnionym. Najlepiej na­dają się do przechowywania krwi beczki żelazne. Zebraną krew dobrze zakonserwowaną przesyła się do zakładów przetwórczych w celu przeróbki. Przy małych ubojach, jeżeli nie można w krótkim czasie zebrać pełnej beczki krwi, najlepiej jest przeznaczyć ją do celów nawozowych bez przeróbki

CDN.

Edited by Maxell
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...