Jump to content

[Rok 1955] Produkcja konserw mięsnych


Maxell

Recommended Posts

post-39694-0-63154400-1443015447_thumb.jpg

 

ROZDZIAŁ I

 

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PRODUKCJI KONSERW MIĘSNYCH

 

I. ZNACZENIE GOSPODARCZE PRODUKCJI KONSERW

 

Produkcja konserw mięsnych jest jednym ze sposobów przedłu­żania trwałości mięsa. Opiera się ona na nowoczesnej metodzie produkcji zapewniającej przetrzymanie gotowego produktu bez zmian jakościowych przez okres kilku miesięcy, a nawet kilku lub kilkunastu lat.

Wartość odżywcza konserwy mięsnej jest wprawdzie nieco mniejsza niż mięsa świeżego, wartość smakowa natomiast jest duża, a to dzięki zarówno zastosowanemu procesowi technologicz­nemu jak i odpowiednim przyprawom.

Asortyment konserw mięsnych produkowanych przez szereg przetwórni mięsnych w całym kraju stale się rozszerza, a jakość ich polepsza. Specjalnie ważną rolę odgrywają konserwy mięsne dla zaopatrzenia konsumentów zbiorowych, takich jak np. wojsko, stołówki pracownicze, zakłady żywienia zbiorowego itp. Dawne uprzedzenia odnośnie spożywania mięsa zakonserwowanego w me­talowej puszce lub szklanym słoiku minęły bezpowrotnie. Obecnie ludność coraz chętniej zaopatruje się w konserwy, które można przetrzymać bez zmian przez dłuższy okres czasu. Zakup konserw mięsnych w budżecie wydatków na żywność każdej rodziny sta­nowi coraz poważniejszą pozycję.

Konserwy mięsne produkowane są również na eksport. Zakłady mięsne podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Mięsnego pro­dukują duży asortyment konserw, które cieszą się wielkim powo­dzeniem na rynkach zagranicznych. Konserwy takie jak szynka w puszce, polędwica w puszce, ozorki wieprzowe i cielęce, cielęcina w puszce, wieprzowina mielona itd. mają już za granicą dobrą, ustaloną markę.

Eksport konserw mięsnych ma bardzo duże znaczenie dla na­szej gospodarki narodowej. Przyczynia się on do uzyskiwania większej ilości dewiz (środków pieniężnych), które są nam po­trzebne na zakup w obcych krajach urządzeń przemysłowych i su­rowców nie występujących w Polsce.

Dewizy, czyli waluta zagraniczna, która wpływa do skarbu pań­stwa za sprzedane konserwy, są przeznaczane przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń technicznych. Zakłady Mięsne podle­głe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Mięsnego do tej pory nie są dostatecznie zmechanizowane, a park maszynowy pozostawia wiele do życzenia. Należy tu podkreślić, że konserwy mięsne pol­skiej produkcji uzyskują zagranicą, a specjalnie na rynkach za­chodnich wysoką cenę, co bezsprzecznie wynika z ich wysokiej ja­kości. Eksport konserw mięsnych umożliwia zakup zagranicą no­wych maszyn, przez które mechanizacja Zakładów Mięsnych staje się pełniejsza, co z kolei umożliwia zlikwidowanie przede wszyst­kim ciężkich i pracochłonnych robót.

Przed wojną organizacja większych nowoczesnych przetwórni produkujących konserwy na zaopatrzenie wewnętrzne i na eksport była dopiero w stadium początkowym. Po wojnie opanowaliśmy wiele nowych rynków zagranicznych, gdzie nasze produkty cieszą się jak największym uznaniem.

Nie ulega kwestii, że odbiorca zagraniczny będzie stawiać coraz wyższe wymagania w stosunku do jakości nabywanych konserw i że konkurencja innych eksporterów na rynkach już przez nas opanowanych będzie także stale wzrastała. Na sprawę tę należy zwrócić baczniejszą uwagę ze względu na to, że mimo wielkich osiągnięć w tym zakresie, nie wszystkie zakłady mają z jednakową precyzją opanowaną technologię produkcji.

 

2. ASORTYMENT PRODUKOWANYCH KONSERW

 

Puszka metalowa względnie słoik szklany napełniony mięsem, zamknięty wieczkiem w sposób hermetyczny oraz poddany ogrze­waniu stanowi konserwę mięsną. Surowcem do produkcji konserw jest mięso oraz jadalne produkty uboczne wieprzowe, wołowe, cie­lęce i baranie, a także przyprawy. Produkuje się również kon­serwy mięsno-warzywne jak np. bigos i inne.

W zależności od metody konserwacji, dzielimy wszystkie kon­serwy mięsne na dwie zasadnicze grupy:

a) konserwy sterylizowane — ogrzewane w autoklawach, czyli kotłach zamkniętych w temperaturze przekraczającej 100° C,

b) konserwy pasteryzowane — ogrzewane w jedno- lub dwupłaszczowych kotłach otwartych w temperaturze nie przekraczają­cej 100° C.

Do najbardziej typowych konserw produkowanych w naszych przetwórniach należą:

 

Konserwy sterylizowane

 

Konserwy z mięsa wieprzowego:

Wieprzowina krajana,

Gulasz angielski,

Wieprzowina we własnym sosie,

Gulasz wieprzowy podsmażany,

Pasztet luksusowy,

Golonka wieprzowa w galarecie,

Boczek wieprzowy,

Parówki soczyste,

Ozorki wieprzowe w galarecie,

Karczek w puszce,

Cynaderki prużone,

Schab wędzony,

Móżdżek w puszce,

Pieczeń wieprzowa,

Słonina wędzona w puszce,

Salceson czarny w puszce.

 

Konserwy z mięsa wołowego:

Wołowina we własnym sosie,

Gulasz wołowy podsmażany,

Flaki wołowe w rosole.

 

Konserwy z mięsa cielęcego:

Wieprzowina z cielęciną

Ozorki cielęce w galarecie,

Paprykarz cielęcy,

 

Ponadto produkowane są konserwy sterylizowane z mięsa baraniego — w postaci „ragout".

 

Konserwy pasteryzowane produkowane są przede wszystkim z mięsa wieprzowego i cielęcego. Do najbardziej typowych kon­serw pasteryzowanych należą:

 

Szynka w puszce, 

Łopatka w puszce,

Polędwica w puszce,

Ozorki cielęce w puszce,

Szynka mielona,

Łopatka mielona,

Ozorki wieprzowe w puszce,

Cielęcina w puszce,

Wieprzowina mielona,

Słonina świeża w puszce;

 

Każda puszka zawierająca konserwę mięsną musi zawsze po­siadać wybite na wieczku następujące znaki rozpoznawcze: numer rejestracyjny przetwórni, datę produkcji, asortyment, rodzaj kon­serwy oraz numer kotła. Symbole te nazywane są kodem pro­dukcyjnym, który wybija się na wierzchu czcionkami o zaokrąglonych krawędziach, aby nic uszkadzać ocynowanej blachy puszki. Czcionki o zbyt ostrych krawędziach uszkadzają tzw. pobiałę, czyli zewnętrzną warstwę cyny i w czasie magazynowania konserw miejsca te najszybciej rdzewieją. Znakowanie puszek przeprowadza się przed ich zamknięciem. Dla konserwy np „x” znakowanie będzie wyglądało następująco:

 

210

23.3.54

X

A

 

gdzie: 210 — znak fabryczny (nr przetwórni);

23.3.54 — data pro­dukcji;

x — asortyment konserwy;

A — numer kotła

Wybicie na wieczku puszki również numeru kotła ma specjalne znaczenie, w przypadku kiedy pewna partia produkcji jest nie­udana i w próbie trwałości przeprowadzanej w termostacie wyka­zuje bombaż. Wówczas bowiem ściślejszym obserwacjom kontrol­nym podlegają tylko konserwy gotowane w tym kotle, który zbombażował, natomiast konserwy ze wszystkich innych kotłów tego samego dnia produkcji, nie wykazujące bombażu, mogą bez zastrzeżeń być magazynowane względnie przeznaczane do spo­życia. (Pojęcie bombażu oraz próby trwałości są szczegółowo opracowane w rozdziale pt. „Charakterystyka procesu technologicznego konserw pasteryzowanych").

 

3. POMIESZCZENIA DLA PRODUKCJI KONSERW

 

Zakład produkujący konserwy może stanowić samodzielną jed­nostkę produkcyjną albo jeden z działów produkcyjnych większych zakładów mięsnych.

W przypadku pierwszym, przetwórnia posiada pomieszczenia produkcyjne, gospodarcze i administracyjne samodzielne, w dru­gim przypadku pomieszczenia gospodarcze i administracyjne są wspólne dla wszystkich działów zakładów mięsnych. W obu jed­nane przypadkach przetwórnia powinna zawsze posiadać następujące pomieszczenia:

1) magazyn chłodzony dla surowca

2) rozbieralnię i pomieszczenia do wykrawania mięsa (try­bownię)

3) peklownię

4) ociekalnię

5) pomieszczenie do mycia półfabrykatów

6) wędzarnię

7) halę produkcyjną

8) pomieszczenie do obróbki termicznej surowca, a więc do podgotowywania (blanszowania) i podsmażania

9) pomieszczenie do pasteryzacji i sterylizacji

10) magazyn poprodukcyjny

11) magazyn gotowego produktu

12) pakownię

13) magazyn materiałów pomocniczych oraz przypraw

14) pomieszczenie do mycia i odkażania naczyń i urządzeń pro­dukcyjnych (skrzyń do mięsa, krat drewnianych itp.)

15) pomieszczenie dla maszyn chłodniczych

16. kotłownię.

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie wymie­nionych pomieszczeń produkcyjnych. W przypadku kiedy prze­twórnia stanowi jeden z działów produkcyjnych danego zakładu mięsnego, pomieszczenia, w których odbywa się przygotowanie surowca lub produkcja konserw, nie powinny łączyć się bezpośre­dnio z miejscem uboju zwierząt albo z pomieszczeniami, w których odbywa się przerób odpadków produkcyjnych lub też z wszelkimi innymi pomieszczeniami, których bezpośrednie sąsiedztwo mogło­by wpłynąć ujemnie na jakość produkowanych konserw. Do takich pomieszczeń należą: ustępy ogólne nieskanalizowane, doły ustę­powe, śmietniki, chlewy itp. Odległość ich od pomieszczeń produkcyjnych powinna wynosić co najmniej 10 m.

Do niemniej ważnych zasad i to ze względów już czysto technologicznych, należy takie rozmieszczenie pomieszczeń, aby suro­wiec przechodził fazami produkcyjnymi z pomieszczenia jednego do następnego. Chodzi w tym przypadku o to, aby nie następowało tzw. „krzyżowanie" dróg produkcyjnych, które pochłaniają olbrzy­mią ilość robocizny i tym samym zwiększają ogólne koszty wy­twarzania, zmniejszają żywotność narzędzi, a przede wszystkim urządzeń transportu wewnętrznego. Krzyżowanie się dróg produkcyjnych stanowi wąskie gardło wytwórni obniżające zdolność produkcyjną. Przetwórnie konserw, które odziedziczy­liśmy po budownictwie kapitalistycznym, są z reguły typowymi przykładami nieprawidłowej budowy i nieracjonalnego rozmie­szczenia pomieszczeń. Znaczna liczba występujących w nich dobu­dówek na różnym poziomie, stwarza prawdziwy labirynt, w któ­rym nie może być mowy o zachowaniu ciągłości pracy bez krzy­żowania się dróg produkcyjnych.

Wytwórnia powinna posiadać należyte oświetlenie dzienne i sztuczne oraz urządzenie wodociągowe doprowadzające w dostatecznej ilości wodę uznaną przez miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną za zdatną do picia.

W każdej wytwórni środków spożywczych, a zwłaszcza w prze­twórni mięsnej, nie może być mowy o mechanicznym, źle zrozu­mianym oszczędzaniu wody, a jedynie o celowości jej zużycia dla zachowania maksymalnej czystości pomieszczeń, maszyn i narzę­dzi pracy. Wytwórnia powinna posiadać także instalację elektrycz­ną doprowadzającą światło i źródło siły, urządzenia wentylacyjne oraz urządzenie doprowadzające parę wodną do sterylizacji i pa­steryzacji konserw oraz ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych. W pomieszczeniach takich, jak magazyn surowca, rozbieralnia, w pomieszczeniach do wykrawania kości, do peklowania i ocieka­nia mięsa, magazyn gotowego produktu, pakownia itd., powinny znajdować się urządzenia chłodnicze. Ściany pomieszczeń produk­cyjnych powinny być gładkie i łatwo zmywalne, podłogi nieprzepuszczalne, łatwo zmywalne, równe o możliwie dużym współczyn­niku tarcia, co umożliwia normalne poruszanie się pracowników pracujących w butach gumowych. Podłoga powinna mieć lekki spad w kierunku otworów ściekowych dla samoczynnego spływu wody.

Na pomieszczenia gospodarcze składają się:

1) pomieszczenia biurowe    

2) magazyny materiałów pomocniczych i opakowań

3) magazyny materiałów pędnych

4) garaże lub stajnie i wozownie

5) warsztaty pomocnicze     

6) pralnie

7) szatnie i łaźnie

8) stołówka i świetlica

9) skanalizowane ustępy itp.

Pomieszczenia gospodarcze powinny być pobudowane i rozmie­szczone zgodnie z wymogami i przepisami prawa budowlanego, sanitarnego, przeciwpożarowego oraz bezpieczeństwa pracy. Teren konserwiarni powinien być bezwzględnie ogrodzony. Wielkość pro­dukcji i ilość zatrudnionych pracowników w dużej mierze uzależ­niona jest od wielkości pomieszczeń produkcyjnych.

 

4. URZĄDZENIA WYTWORNI KONSERW

 

Urządzenie i wyposażenie techniczne poszczególnych pomie­szczeń produkcyjnych wytwórni jest różnorodne i w stosunku do innych działów produkcji skomplikowane.

Zabezpieczenie odpowiednich warunków dla produkcji konserw wymaga wyposażenia wytwórni w następujące maszyny i urządze­nia produkcyjne:

Chłodnia powinna posiadać kompletne urządzenia chłodnicze oraz kolejki wiszące, na których tusze rozwieszone na rozpinaczach wychładzają się przed rozbiorem.

Rozbieralnia i pomieszczenie do wykrawania mięsa wyposażone być muszą w stoły z drewna twardego obite blachą nierdzewną, z drewnianymi deskami po bokach do przeprowadzania rozbioru mięsa i wykrawania kości.

W nowoczesnych przetwórniach coraz częściej wprowadza się stoły pokryte lastrykiem. Stoły te posiadają z boku deski z drzewa twardego, na których dokonuje się czynności np. wykrawania ko­ści, żyłowania itp. Deski te mogą być w prosty sposób zdjęte ze stołu i przeniesione do odkażania i mycia. Stoły lastrykowe są bardzo praktyczne, gdyż wyglądają estetycznie, są łatwe do zmy­wania oraz znacznie trwalsze niż wszelkie inne stoły obite blachą. Rozbieralnia powinna być chłodzona.

Poza tym pomieszczenie to powinno być wyposażone w kraty drewniane z drewna bezwonnego o wąskich szparach służące do przetrzymywania na nich obrobionego surowca przed produkcją, w skrzynie z drewna bez wonnego lub też metalowe do mięsa, w urządzenie do rozwieszania surowca, tj. haki lub kolejką wiszącą, w wagi uchylne i urządzenia wentylacyjne oraz urządzenia kana­lizacyjne i umywalnie z ciepłą wodą.

Peklownia — stanowi pomieszczenie produkcyjne, które po­winno być wyposażone: w wagę uchylną, urządzenie chłodnicze, stalugi drewniane, aparat Beisera do nastrzykiwania solanki, baseny do peklowania cementowe, kadzie i beczki z drewna twar­dego, stół do podręcznych operacji np. przy nastrzykiwaniu szy­nek, urządzenie chłodnicze, wodociągowo-kanalizacyjne oraz urzą­dzenie wentylacyjne.

Ociekalnia — powinna być zaopatrzona w kojce drewniane do ociekania szynek, kraty drewniane z drewna twardego, urządzenie chłodnicze, wentylacyjne i kanalizacyjne.

Pomieszczenie do mycia półfabrykatów — powinno posiadać ba­sen do mycia zaopatrzony w bieżącą wodę, kraty drewniane z drewna twardego, urządzenie doprowadzające zimną i ciepłą wodę oraz urządzenie wentylacyjne i kanalizacyjne.

Wędzarnia — powinna posiadać: komory wędzarnicze do wędze­nia i osuszania oraz urządzenia wentylacyjne.

Hala produkcyjna — powinna posiadać: stalugi, stoły obite bla­chą nierdzewną, urządzenia do formowania półfabrykatów (np. prasy do szynek i polędwic), wagi uchylne, urządzenia wentyla­cyjne i kanalizacyjne, umywalnie z bieżącą ciepłą wodą, wanny aluminiowe do mięsa, kuter, wilk, krajalnicę, mieszałkę, nadziewarkę, zamykarkę i urządzenie do oblutowywania puszek oddzie­lone ścianką szklaną od głównej hali produkcyjnej, wakuum apa­raty (bębny do usuwania powietrza z puszek), urządzenie do zna­kowania puszek, aparaturę do sterylizacji puszek pustych za pomocą pary zaopatrzone w wyciąg do pary (ekshaustory) w ilości uzależnionej od wielkości hali produkcyjnej.

Pomieszczenie do obróbki cieplnej (termicznej) surowca — po­winno posiadać następujące urządzenia: kotły dwupłaszczowe do podsmażania z dopływem pary, urządzenia wentylacyjne, kanali­zacyjne oraz wodociągowe, wanny aluminiowe, urządzenia dopro­wadzające parę do kotłów.

Pomieszczenie do pasteryzacji i sterylizacji konserw mięsnych powinno być wyposażone w autoklawy z kompletnym urządzeniem oraz termografami, kotły otwarte do pasteryzacji z kompletnym urządzeniem oraz termografami, dźwig elektryczny do załadunku i wyładunku kotłów, baseny z bieżącą wodą do studzenia konserw, urządzenie doprowadzające parę do kotłów i urządzenia wentyla­cyjne i kanalizacyjne.

Magazyn poprodukcyjny powinien być wyposażony w stoły drewniane, półki i kraty, termometry i wilgociomierze, wózki przy­stosowane do transportu koszy, w których się sterylizuje konser­wy, urządzenia wentylacyjne i kanalizacyjne, urządzenie mecha­niczne do czyszczenia puszek oraz wagi.

Magazyn wyrobów gotowych powinien posiadać urządzenia po­dobne jak magazyn poprodukcyjny z tym, że pomieszczenie musi być chłodzone.

Pakownia ze względów gospodarczych powinna być położona w pobliżu rampy za- i wyładowczej oraz musi mieć urządzenia po­dobnie jak w magazynie gotowego produktu.

Pomieszczenie do mycia i odkażania urządzeń produkcyjnych jest zaopatrzone w obszerny basen, urządzenie doprowadzające parę zimną i ciepłą wodę oraz urządzenie kanalizacyjne i wenty­lacyjne.

Drobne urządzenia produkcyjne jak np. haki do zawieszania mięsa powinny być wykonane z nierdzewnej stali lub też ocy­nowane.

Kotły, wiadra, tace, wanny i inne naczynia metalowe używane w produkcji bezpośrednio stykające się z mięsem, powinny być wykonane również z blachy nierdzewnej, aluminiowej lub też ocy­nowane pobiałą równomiernie rozłożoną. Przetwórnia posiadająca urządzenia produkcyjne ocynowane, powinna co pewien okres od­dawać je do cynowania.

 

5. GOSPODARCZE ZNACZENIE RECEPTUR I NORM

 

Dla wszystkich rodzajów konserw, produkowanych przez wy­twórnię, ustalone są tak zwane receptury, czyli przepisy produk­cyjne. Recepty, według których produkuje się konserwy, za­twierdzane są przez Centralny Zarząd Przemysłu Mięsnego i Mini­sterstwo Przemyślu Mięsnego i Mleczarskiego. W zasadzie każda receptura zawiera przepisy odnoszące się do:

 

 

1) surowca,

2) przy­praw i materiałów pomocniczych,

3) postaci mięsa i tłuszczu,

4) wydajności gotowego produktu.

 

1. W części pierwszej podany jest surowiec jaki należy stosować do produkcji konserwy. Jakość surowca ujęta jest szczegółowo — np. do produkcji „wieprzowiny mielonej" należy pobrać według receptury:

1) wieprzowina kl. III pozbawiona grubszych warstw tłuszczu zewnętrznego 60 kg

2) wieprzowina kl. IV 40 kg

Razem 100 kg

Jak wynika z podanego przykładu, ilości poszczególnych surow­ców podane są w takim stosunku, aby razem dawały 100 kg, co znacznie ułatwia majstrom obliczanie zapotrzebowania surowca.

2. W punkcie drugim receptura podaje, ile należy zużyć na 100 kg surowca przypraw — soli, saletry, nitrytu, cukru, pieprzu, żelatyny itp. oraz materiałów pomocniczych takich jak: puszki i papier pergaminowy.

3. W pozycji trzeciej receptura podaje jak powinno wyglądać mięso w konserwie. W tym przypadku mamy więc obraz (wpraw­dzie nie szczegółowy) procesu produkcyjnego, jaki przechodzi su­rowiec. W punkcie trzecim np. receptury konserwy pasteryzowanej „Wieprzowina mielona" — postać mięsa i tłuszczu określona jest następująco:

„Mięso peklowane. Wieprzowina kl. III mielona przez siatkę 5 mm, wieprzowina kl. IV mielona przez siatkę 3 mm".

W ten sposób receptura określa jakość i stan produkcyjny surowca przed włożeniem go do puszki.

4. W punkcie czwartym każdej receptury wyszczególniona jest wydajność przeciętna gotowego produktu oraz granice dopuszczal­nych wahań wydajności. Pozycja czwarta zawiera więc wydajność przeciętną, która stosowana jest jako wskaźnik do planowania pro­dukcji, kalkulacji itp. Należy przy tym podkreślić, że faktycznie osiągnięte dzienne wydajności produkcyjne powinny w skali mie­siąca dać co najmniej wydajność przeciętną. Receptura wyszcze­gólnia również granice dopuszczalnych wahań wydajności, w któ­rych mieścić się musi wydajność gotowego produktu.

Granica dolna wydajności gotowego produktu nie może być przekraczana — przekroczenie wydajności dowodzi, że któryś z procesów produkcyjnych został wadliwie przeprowadzony. Zbyt silne np. podsmażanie surowca powoduje powstawanie zbyt du­żego ubytku, co w efekcie obniża wydajność gotowego produktu. Nie ulega kwestii, że zaniżenie wydajności gotowego produktu jest przyczyną strat zakładu produkcyjnego.

Przekraczać górnej granicy wydajności również nie wolno, gdyż wtedy tak samo jak w przypadku pierwszym, istnieje podejrzenie, że któryś z procesów produkcji został źle przeprowadzony. Doda­nie np. zbyt wielkiej ilości wody do mięsa w czasie kutrowania lub mieszania, względnie przeprowadzana bardzo niedbale obróbka końcowa surowca przed puszkowaniem, pociąga za sobą przekro­czenie górnej granicy wydajności. Ponieważ kalkulacja, a za tym i cena gotowego produktu, obliczana jest na podstawie receptury, oddaje się w tym przypadku konsumentowi towar niższej jakości, nie znajdującej uzasadnienia w cenie sprzedażnej.

Wydajność konserw oblicza się według wzoru:

 

W = (Z:S) X 100%

 

gdzie: W — wydajność gotowego produktu, Z — waga zawartości netto gotowej konserwy, S — waga surowca użytego do produkcja.

Przy obliczaniu wydajności bierze się również pod uwagę ja­dalną zalewę np. w „gulaszu wołowym podsmażanym" lub np. galaretę w „boczku wieprzowym". Natomiast zalewy w postaci słonej wody w „parówkach soczystych" nie uwzględnia się i do obliczania wydajności gotowego produktu bierze się tylko wagę samych parówek umieszczonych w puszce. Z uwagi na to, że ceny rozliczeniowe i detaliczne są ustalane na podstawie receptur, wy­nika bezwzględna konieczność ścisłego przestrzegania przepisów receptury. Zachowanie tych wytycznych gwarantuje, że konsument otrzyma towar odpowiedni w stosunku do płaconej ceny, wszelkie zmiany i odchylenia od receptur są więc niedopuszczalne. Konserwy wyprodukowane niezgodnie z obowiązującą recepturą nie mogą być przyjmowane do magazynowania. Pieczę nad dobo­rem klas mięsa, ciężarem netto konserwy, rozmiarami puszek itp. sprawuje nie tylko pion produkcji, lecz także dział kontroli tech­nicznej.

Receptury nie podają szczegółowego opisu procesu technologicz­nego, który zawarty jest w normach produkcyjnych wydawanych również przez Centralny Zarząd Przemysłu Mięsnego.

Istniejące dotąd receptury i normy produkcyjne spełniają bar­dzo poważne zadanie, jeśli chodzi o ujednolicenie produkcji. Gdyby nie było receptur i norm technologicznych, wówczas ten sam asor­tyment konserw produkowanych w różnych konserwiarniach róż­niłby się znaczne tak pod względem jakości jak i wydajności.

 „Wieprzowina we własnym sosie” np. produkowana w Zakładach Mięsnych w Poznaniu byłaby zupełnie inna od tej samej konserwy produkowanej w Zakładach Mięsnych w Lublinie. O produkcji de­cydowałoby wtedy przede wszystkim czysto indywidualne podej­ście majstra konserwowego. Ujednolicenie produkcji, będącej zadaniem receptury jest bardzo ważne w produkcji konserw kra­jowych z punktu widzenia właściwego zaspokojenia potrzeb kon­sumenta. Jeśli konsument przyzwyczai się na przykład do „paprykacza cielęcego” nabywanego w Poznaniu, to taki sam „paprykacz” chce kupić i w Lublinie. Szczególne jednak znaczenie ma sprawa ujednolicenia produkcji przy konserwach produkowanych na eks­port, gdzie obowiązuje ustalony standard jakościowy, od którego nie wolno zbaczać. Gdyby w tym przypadku każdy majster produko­wał tylko i wyłącznie w oparciu o swoje wiadomości teoretyczne oraz umiejętności praktyczne, wówczas na pewno, tyle byłoby róż­nych standardów, ile jest zakładów mięsnych produkujących kon­serwy w Polsce, a w każdym razie produkcja tego samego asorty­mentu konserw z różnych przetwórni różniłaby się znacznie pod względem jakości. Dla zaspokojenia miejscowych przyzwyczajeń i upodobań smakowych konsumentów dopuszcza się również pro­dukcję konserw regionalnych. W takim przypadku przetwórnia, występująca z inicjatywą produkcji, powinna:

1) opracować recepturę nowego asortymentu,

2) wykonać próbną produkcję w ilości do 50 sztuk konserw,

3) opracować normę technologiczną nowego asortymentu.

Recepturę i normę wraz z 15 próbkami z próbnej produkcji

przesyła zakład produkcyjny do Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego. Produkcję na skalę przemysłową nowego asortymentu można zacząć dopiero po zatwierdzeniu projektu. Wynika z tego, że istniejące i obowiązujące receptury i normy technologiczne nie są w żadnym razie czynnikiem hamującym inicjatywę pionu pro­dukcji poszczególnych zakładów zmierzających do rozszerzenia wachlarza produkowanych asortymentów konserw, a przeciwnie, jest ona popierana dla jak najbardziej pełnego zaspokajania po­trzeb konsumpcyjnych ludności pracującej i racjonalnego wygospo­darowania posiadanego surowca.

Uwaga!

Zbiory receptur na konserwy znajda Państwo na naszym forum w temacie: https://wedlinydomowe.pl/forum/forum/132-branżowe-receptury-masarskie/

Zapraszam.

 

ROZDZIAŁ II

 

ŻYWIEC, MIĘSO, PUSZKI I PRZYPRAWY

 

I. WYMAGANIA W STOSUNKU DO ŻYWCA ORAZ MIĘSA PRZEZNACZONEGO DO PRODUKCJI KONSERW

 

Żywiec rzeźny przeznaczony do produkcji konserw sterylizowa­nych i pasteryzowanych musi przed ubojem wypocząć co naj­mniej przez 12 godzin. W czasie wypoczynku zwierzęta nie mogą być stłoczone w chlewach, bezwzględnie należy oddzielić sztuki niespokojne i zapewnić dużo świeżego powietrza. Dostateczne co najmniej warunki wypoczynku warunkują prawidłowy przebieg procesu zwiększania się w organizmie glikogenu, co z kolei wiąże się z prawidłowym wykrwawieniem, jak również normalnym prze­biegiem procesów stężenia i dojrzewania mięsa. Sprawa transportu żywca i jego wypoczynku przed ubojem jest więc sprawą ważną, lecz w praktyce jest ona często niedoceniona, a nawet wręcz lek­ceważona, mimo że niedopatrzenia na tym odcinku mogą spowo­dować psucie się całej partii konserw. Konieczność zapewnienia prawidłowego wypoczynku żywca przed ubojem jest uzasadniona szeregiem bardzo ważnych przesłanek, które powinny być znane osobom odpowiedzialnym za ten odcinek pracy.

Badania naukowe wykazały, że w organizmie zwierzęcia zmę­czonego pracą lub niewygodnym transportem zachodzi naruszenie niektórych funkcji fizjologicznych polegające między innymi na silnym napięciu mięśni. Gdy napięcie to przekroczy pewną granicę, następuje podwyższenie temperatury wewnętrznej organizmu zwierzęcego oraz silne podrażnienie systemu nerwowego. W wy­niku tego w mięśniach, jak również we krwi, wytwarzają się tru­jące substancje — tzw. toksyny zmęczenia, których osłabiony organizm na skutek niedoboru tlenu we krwi nie jest w stanie usunąć. W takich warunkach następuje również zmiana stanu ko­loidalnego tkanki mięsnej. Tkanka mięsna zwierzęcia ubitego w stanic zmęczonym, np. bezpośrednio po transporcie — nie na­daje się do produkcji konserw.

Doświadczalne prace przeprowadzone w tym kierunku przez Wszechzwiązkowy Instytut Naukowo-Badawczy Przemyślu Mię­snego ZSRR dowiodły, że nieodpowiedni transport i nieodpowied­nie magazynowanie stwarzają zwierzętom rzeźnym warunki, w których organizm zwierzęcy słabiej walczy z drobnoustrojami typu gnilnego, przenikającymi z przewodu pokarmowego do krwi, a tym samym i do całego organizmu. W ten sposób mięso zwierząt ubitych w stanie przemęczenia, a tym samym o silnie zakażonych mięśniach, nie może być przeznaczone na produkcję konserw, ani też jakichkolwiek produktów trwałych. Dlatego też w czasie uboju należy baczną uwagę zwracać na jak największe wykrwawienie zwierząt rzeźnych, zwłaszcza że krew jest idealną pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych i gnilnych. Mięso niewykrwawione łatwo zakaża się w czasie dalszych operacji produkcyjnych i jest trudne do wysterylizowania.

Po uboju tusze powinny dobrze odparować w przewiewni przed umieszczeniem ich w chłodni. Okres odparowywania wynosi około 6 godzin. Przy ciężkich sztukach bydła należy w celu równo­miernego odparowania robić podłużne nacięcia w grubszych par­tiach zadu, a łopatki odcinać.

Po wyparowaniu tusze umieszcza się w magazynach - chłodniach, stosując w praktyce dwustopniowy system chłodzenia, tzn. przedchłodnię i chłodnię właściwą. Temperatura przedchłodni powinna wynosić 4° do 8° C, a temperatura chłodni właściwej od 0° do 4° C.

W chłodni tusze przechodzą procesy stężenia pośmiertnego oraz dojrzewania mięsa. Procesu samotrawienia białka, czyli dojrzewania nie należy w tuszach przeznaczonych do produkcji konserw przedłużać ponad 3 dni od chwili uboju. Mięso przejrzałe jest bardzo kruche, w gotowym produkcie zbyt suche, a konserwa z takiego mięsa zawiera z zasady duże ilości galarety.

Tusze mięsne w 36—48 godzin po uboju powinny być przekazane do rozbioru, wykrawania kości i produkcji właściwej. Temperatura wewnętrzna mięsa przeznaczonego do produkcji powinna wynosić poniżej 8°C.

Do produkcji konserw wybiera się z zasady sztuki typu mięsnego lub mięsno-słoninowego, dobrze umięśnione i niezbyt tłuste. Na konserwy wieprzowe najlepszego surowca dostarczają sztuki w wieku od 8—12 miesięcy o wadze żywej do 130 kg. Na konserwy wołowe — sztuki w wieku od lat 3—9 o wadze żywej powyżej 250 kg.

Do produkcji konserw nie nadaje się mięso pochodzące z samic ciężarnych, jak również samic w 6 tygodni po porodzie oraz samców i późnych kastratów. Również nie nadaje się do pro­dukcji mięso zwierząt wycieńczonych wskutek głodzenia, chorób lub starości, zwierząt rachitycznych oraz sztuk zbyt młodych. Mięso pochodzące z takich sztuk, podobnie jak przy sztukach nie wypoczętych, jest mało odporne na zakażenie i trudne do wysterylizowania. Jest ono również zbyt wodniste, o znacznie mniejszej niż normalnie zawartości białka i tłuszczu. Mięso ze sztuk starych natomiast zawiera nadmierne ilości tkanki łącznej, trudno przyswajalnej przez organizm ludzki. Na konserwy powinno być przeznaczane mięso o następujących cechach organoleptycznych (tzn. cechach, które można stwierdzić za pośrednictwem zmysłów — dotyku, wzroku, smaku itp.).

1. Na całej powierzchni mięso powinno być suche. W dotyku powinno sprawiać wrażenie jakby było pokryte zeschniętym na­skórkiem. Powierzchnia w miejscu przecięcia powinna być wil­gotna, ale nie lepka. Lepki, klejący się przekrój wskazuje, że mięso jest objęte działaniem drobnoustrojów gnilnych. Odczyn soku mię­snego, który powinien dość łatwo wydostawać się pod wpływem nacisku, jest lekko kwaśny (niebieski papierek lakmusowy przy­łożony do soku mięsnego czerwienieje).

2. Barwa mięsa — bladoróżowa dla mięsa wieprzowego, jaśniej­sza dla mięsa cielęcego, a intensywniejsza dla mięsa wołowego.

3. Sok mięsny klarowny.

4. Konsystencja — jędrna i elastyczna. Dołek, który wytwarza się pod wpływem ucisku palca, szybko się wyrównuje.

5. Zapach — świeży i swoisty dla każdego rodzaju mięsa.

6. Ścięgna i stawy — sprężyste i jędrne. Powierzchnie stawowe gładkie i z połyskiem. Płyn stawowy klarowny.

Nie należy do produkcja konserw używać mięsa mrożonego, po­nieważ:

a) mięso mrożone w czasie rozmrażania, które poprzedza produk­cję, traci dużą stosunkowo ilość soku mięsnego, a więc i pewne ilości białka zawartego w mięsie. Mięso to jest więc mniej warto­ściowe pod względem odżywczym od mięsa świeżego.

b) w czasie transportu, zmian temperatury, przenoszenia z po­mieszczenia do pomieszczenia oraz rozmrażania, mięso to jest na­rażone na zakażenie drobnoustrojami w znacznie większym stop­niu niż mięso świeże.

 

2. WYMAGANIA W STOSUNKU DO PUSZEK I PRZYPRAW

 

Konserwy mięsne produkuje się w puszkach metalowych lub słoikach szklanych. Najczęściej używanymi przyprawami są: ce­bula. papryka, pieprz, sól. saletra, nitryt, cukier i żelatyna.

 

Puszki

 

Konserwy mięsne produkuje się w puszkach znormalizowanych, tzn. o ściśle określonych wymiarach, wykonanych z blachy stalo­wej pokrytej z obu stron warstwą cyny. Niektóre rodzaje konserw a przede wszystkim konserwy pasteryzowane, są produkowane w puszkach wewnątrz lakierowanych. Ostatnio wprowadzono do produkcji konserw mięsnych również opakowania szklane, w któ­rych produkuje się konserwy sterylizowane.

Blacha powinna być wykonana ze stali węglowej, miękkiej, po­wleczonej warstwą cyny, o zawartości minimum 99,8% cyny, przy czym zawartość ołowiu nie może przekraczać 0,1%.

Blacha, z której produkowane są puszki dzieli się na trzy zasad­nicze rodzaje w uzależnieniu od stanu powierzchni:

1. Typ HB — należy tu blacha bez znaczniejszych błędów. Pu­szki wykonane z tej blachy używa się do produkcji konserw pa­steryzowanych.

2. Typ W — dopuszczalne są małe uszkodzenia powierzchni w postaci odcisków, czarnych plam, zadrapań powierzchni, bez uszkodzeń pobiały, czyli warstwy cyny. Puszki tego typu są uży­wane do produkcji konserw z mięsa podsmażanego.

3. Typ WW — posiada błędy większe niż typ W. Puszki tego typu są używane do produkcji konserw „we własnym sosie”.

Puszka składa się z płaszcza i dwóch denek. Części te posiadają zagięte brzegi tworzące kołnierz. Przez połączenie kołnierza płaszcza z kołnierzem denka na podwójną zakładkę, otrzymujemy puszkę, która po napełnieniu mięsem i zamknięciu na zamykarce (połączeniu również na podwójną zakładkę wieczka i płaszcza), daje konserwę. Warunkiem szczelności puszki jest, oprócz dokład­nego zamknięcia przy pomocy dwóch rolek zamykarki, obecności pierścienia gumowego — tzw. uszczelki gumowej, która przycze­piona jest do wieczka od strony wewnętrznej. Przy niektórych rodzajach konserw np. „polędwicy w puszce”, „szynce”, „wieprzo­winie mielonej” — nie stosuje się wieczek z uszczelką gumową, lecz oblutowywanie cyną krawędzi zamknięcia. Płaszcz puszki jest lutowany na styku, albo też łączony na podwójną zakładkę, tworząc tzw. szew puszki.

Głównym warunkiem, jaki stawia się puszkom, jest ich szczel­ność. Należy z miejsca wyeliminować puszki, które posiadają wady fabryczne — złe spojenia płaszcza puszki, szczeliny na kołnierzu lub też wylewy cyny na lutowaniu szwu. Należy również zbadać stan uszczelki, czy przypadkowo nie jest skruszała.

Przed użyciem puszek do produkcji powinny być one dokładnie wymyte w gorącej wodzie z sodą (2% roztwór), a następnie wypłu­kane w zimnej wodzie. Następną fazą przygotowania puszek do produkcji, to sterylizacja puszek w strumieniu gorącej pary aż do silnego ich rozgrzania.

Puszki powinny być magazynowane w suchym pomieszczeniu. Przy wyborze pomieszczenia na magazyn należy pamiętać, że puszki zajmują bardzo duże przestrzenie.

Do najważniejszych zagadnień związanych z właściwą gospodar­ką puszkami w przetwórni należą: a) normatyw zapasu puszek, jaki powinna posiadać każda wytwórnia, b) jakość posiadanych puszek.

Wytwórnia powinna posiadać miesięczny zapas puszek do każ­dego zaplanowanego asortymentu. Niedysponowanie odpowiednim bieżącym zapasem uderza w ciągłość produkcji i rytmiczność jej wykonywania, uzależnia produkcję od asortymentu puszek posia­danych i wprowadza zamieszanie w planowaniu pracy.

Specjalną uwagę należy zwrócić na jakość puszek. Odbiór pu­szek powinien odbywać się z wielką skrupulatnością przy udziale przedstawicieli pionu produkcji i działu kontroli technicznej. Na­leży natychmiast przeprowadzić próbną produkcję z każdego no­wego transportu puszek, a zauważone usterki zareklamować w fa­bryce puszek. Używanie do produkcji puszek z drobnymi nawet usterkami powoduje poważne szkody gospodarcze. Puszki nie­szczelne nawet z mikroskopowej wielkości otworami powodują psucie się konserw, a więc niszczenie produktu.

Wymiary puszek używanych do produkcji najbardziej typowych konserw są następujące:

 

1.  Konserwy sterylizowane — puszki okrągłe o wymiarach:

99 X 119 mm                             99 X 51 mm

99 X 63 mm                              73 X 102,5 mm

2. Konserwy pasteryzowane:

a) szynki — puszki mandolinowe formaty A i G

b) polędwica — puszki o przekroju prostokątnym i wymiarach:

90 X 102 X 310 mm

c) wieprzowina mielona — puszki o przekroju prostokątnym i wymiarach:

90 X 102 X 305 mm

d) cielęcina w puszkach i ozorki w puszkach — puszki w kształ­cie stożka ściętego i wymiarach:

Ø D 158 mm

Ø d - 130 mm

h= 165 mm

gdzie:

Ø D — przekrój wieczka dolnego

Ø d — przekrój wieczka górnego

h — wysokość puszki.

 

Opakowania szklane

 

W roku 1953 przemysł mięsny rozpoczął produkcję konserw w opakowaniach szklanych. Zastosowanie opakowań szklanych spełnia dwa bardzo poważne zadania:

Po pierwsze — przemysł mięsny w ten sposób uniezależnia się od dostaw cyny używanej do wyrobu puszek metalowych, która jest surowcem deficytowym i musi być sprowadzana z zagranicy i za który musimy płacić cennymi dewizami. Zaoszczędzone w ten sposób dewizy można wykorzystać na zakup innych potrzebnych nam jeszcze artykułów. Poza tym cyna używana do wyrobu puszek jest między innymi czynnikiem wpływającym na stosunkowo -wy­soką cenę konserw. Wprowadzenie więc opakowania szklanego do produkcji konserw nie tylko obniża cenę za gotowy produkt — ten sam co w puszce metalowej, ale uniezależnia również produkcję konserw od importu cyny.

Po drugie — opakowania szklane z daleko lepszym skutkiem walczą z uprzedzeniem konsumenta do zawartości puszek konser­wowych. Konsument nie widząc przez blachę w jakim stanie znaj­duje się produkt, waha się często przy kupnie. Kupując natomiast konserwy w naczyniu szklanym - widzi co kupuje.

Konserwy mięsne wyrabiane są w słoikach szklanych produko­wanych całkowicie w kraju. Pojemność słoików wynosi zwykle 500 g. Słoik zamyka się hermetycznie za pomocą zamykarki, blaszanym wieczkiem. Wieczko zaopatrzone jest w stosunkowo grubą uszczelkę gumową. Zamknięcie słoika szklanego wytrzymuje ciśnienie wewnętrzne do 1 atm., co jest ważne przy sterylizacji konserw.

Sterylizację i chłodzenie konserw w słoikach szklanych przepro­wadza się w autoklawach przeciwciśnieniowych. Chłodzenie kon­serw również odbywa się w autoklawach. W czasie sterylizacji jak i chłodzenia nie należy dopuścić do wahań ciśnienia, ponieważ może to spowodować otwarcie się słoików (Ze względu na to, że tak sterylizacja jak i chłodzenie konserw w szkle następujące bezpośrednio po sterylizacji, dokonuje się w tym samym ko­tle — autoklaw przeciwciśnieniowy musi spełniać podstawowy warunek, polegający na tym, że ciśnienie w nim w trakcie chłodzenia powinno być równe ciśnieniu w trakcie sterylizacji. Po skończeniu sterylizacji konserw parę spuszcza się, wtłaczając równocześnie zimną wodę, ale o tym samym ciśnieniu, które wytworzyła w autoklawie para. W ten sposób w autoklawie kończy się proces sterylizacji, a zaczyna się chłodzeniu konserw pod tym samym ciśnieniem. Przy jakichkolwiek, nawet minimalnych wahaniach ciśnienia w autoklawie w czasie wykonywania tych 2 procesów, wieczka naczyń szklanych otwierają się a konserwy nie nadają się do spożycia. Ta metoda sterylizacji i chłodzenia dotyczy jedynie konserw w szkle. Konser­wy mięsne w puszkach blaszanych są sterylizowane względnie pasteryzo­wane i wychładzane według metody opisanej w rozdziale pt. „Charaktery­styka procesu technologicznego konserw pasteryzowanych”). W słoikach szklanych produkuje się na razie tylko konserwy sterylizowane.

Wychodząc z założenia, że konserwy w szkle stanowią produkt, który przeznaczony jest głównie do szybkiego spożycia, a nie do dłuższego magazynowania, wyrabia się te asortymenty, które gwa­rantują nabywcy spełnienie czterech warunków:

a) wielką wartość odżywczą konserwy,

b) wielką wartość smakową,

c) urozmaicony wachlarz asortymentów,

d)  niską cenę sprzedaży.

Asortyment konserw w szkic jest bogaty i różnorodny jeżeli cho­dzi o rodzaj surowca używanego do produkcji. Surowcem do pro­dukcji konserw w szkle są również podroby.

Do najbardziej typo­wych asortymentów konserw w szkle należą:

Flaki wolowe                    

Gulasz podrobowy z pęcakiem

Pasztety                          

Golonka wieprzowa z grochem puree

Gulasz podrobowy            

Ucho z grochem

Wątróbka podsmażana      

Ozór wołowy z grochem

Płucka na kwaśno             

Głowizna i golonka w galarecie

Baranina z ryżem             

Fasola z parówkami w sosie pomidorowym

Baranina z fasolą

Fasola z boczkiem w sosie pomidorowym      

Boczek z grochem

Żeberka w kapuście

Cielęcina z groszkiem        

Potrawka cielęca

Nomenklatura konserw w szkle wskazuje, że większość z wy­mienionych asortymentów stanowią gotowe już potrawy o składzie mięsno-jarzynowym, które mogą być spożywane albo na zimno albo po podgrzaniu. Takie konserwy stanowią wielkie udogodnie­nie dla kobiet pracujących, a prócz tego są też one nieodzownym i wygodnym zaprowiantowaniem przy dalszych wycieczkach kra­joznawczych lub sportowych. Mimo, że dotąd jeszcze nie wszystkie szczegóły procesu technologicznego produkcji konserw w opako­waniu szklanym są dostatecznie opanowane, to jednak uruchomie­nie tej produkcji należy zaliczyć jako poważny wkład przemysłu mięsnego w realizację zasady podniesienia ilości produkcji i roz­szerzenia asortymentów.

 

Przyprawy

 

Magazyny przypraw powinny być suche, czyste i często wie­trzone. Nie można magazynować przypraw w takim magazynie, gdzie przetrzymuje się jednocześnie materiały wydzielające silne zapachy, jak: nafta, soda, smary, farby itp. Każda partia przypraw, dostarczona do wytwórni musi być zbadana na przydatność do pro­dukcji przez służbę Kontroli Technicznej. Partia przypraw zba­dana pod względem jakościowym, zostaje zaopatrzona w świadec­two jakościowe. Przyprawy przed użyciem do produkcji powinny być zbadane organoleptycznie przez majstra lub brygadzistę. Specjalną uwagą należy zwrócić na cebulą, paprykę, pieprz, sól, sale­trę, nitryt, cukier i żelatynę.

Cebula — używana do produkcji musi być dojrzała, bez plam, szkodników, chorób, uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. Nic można używać do produkcji cebuli wilgotnej, spleśniałej lub też przejrzałej. Można natomiast używać cebulę suszoną. Cebula suszona powinna być barwy białej lub kremowożółtej oraz musi być dobrze oczyszczona z części niejadalnych. Cebulę suszoną przed użyciem jej do produkcji należy zamoczyć w wodzie.

Wytwórnie zakupują zwykle większe ilości cebuli, która następ­nie jest magazynowana przez dłuższy okres czasu. Magazynować należy tylko cebulę o średniej wielkości ze szczypiorem całkowicie zasuszonym ze względu na to, że duże cebule łatwo wypuszczają pędy. Cebulę powinno się przetrzymywać w suchych piwnicach lub na poddaszach. W czasie zimy należy zmagazynowaną cebulę przykryć słomą lub matami słomianymi. Nic należy dopuszczać do przemrożenia cebuli. Cebula zamrożona bardzo szybko ulega zgni­ciu. Cebulę można również magazynować w chłodni. Do produkcji konserw używa się cebuli w stanie surowym i podsmażanym na smalcu.

Papryka. Do niektórych konserw sterylizowanych np. „paprykacz cielęcy” używa się jako przyprawy papryki. Papryka uży­wana do produkcji powinna stanowić drobno-zmielony proszek bar­wy czerwonej do żółtawoszarawej zależnie od gatunku. Proszek musi być jednorodny pod względem barwy oraz grubości prze­miału. W dotyku papryka musi być sucha i nie może sprawiać wrażenia tłustej. Nic należy używać papryki stęchłej. zapleśniałej, wykazującej obecność szkodników np. rozkruszka. Smak papryki używanej do produkcji powinien być lekko piekący, a zapach przy­jemny i aromatyczny. Przechowywać paprykę trzeba w magazy­nach w naczyniach szklanych. Magazyny muszą być suche i zaciem­nione, gdyż wilgoć i promienie słoneczne są czynnikami przyspie­szającymi jełczenie, czyli rozkład tłuszczu zawartego w papryce.

Pieprz. Do produkcji konserw należy używać pieprzu białego, tzn. jagód pieprzowca zupełnie dojrzałych. Naskórek z tych jagód powinien być usunięty.

W praktyce używa się pieprzu białego, miałko roztartego i prze­sianego przez gęste sita. Pieprz biały odznacza się delikatniejszym smakiem i zapachem od pieprzu zwykłego, tzn. czarnego. Pieprz biały magazynuje się w suchych i chłodnych magazynach. Ozna­kami dobrego pieprzu białego są ziarnka jednolitej wielkości, suche i twarde oraz aromatyczny zapach (nie stęchły). Zawartość olej­ków aromatycznych 5,1—7,4%. Zawartość związków mineralnych 5—7%, wody 7—13%.

W przypadku braku pieprzu białego można używać do produk­cji konserw mięsnych również pieprzu czarnego. Są to niedojrzale jagody tego samego krzewu pieprzowca, z których nie zdejmuje się naskórka. Jest on bardziej ostry od pieprzu białego, o smaku lekko gorzkawym. Pieprz czarny dzieli się na trzy gatunki, zależ­nie od stopnia twardości i barwy jagód:

1) twardy — barwa od czarnej do brązowej,

2) półtwardy — barwa brązowa,

3) miękki — barwa szarobrązowa.

Sól kuchenna. Do peklowania mięsa używa się soli kuchennej, saletry, nitrytu oraz cukru. Sól kuchenna jest to związek chemiczny, tzw. chlorek sodu (NaCl). Sól używana do peklowania oraz jako przyprawa musi odpowiadać następującym warunkom:

Barwa biała bez zapachu i zanieczyszczeń. 5% roztwór soli ku­chennej musi być wyraźnie słony. Najlepszym gatunkiem soli ku­chennej do peklowania jest tzw. warzonka. Sól kuchenna powinna zawierać nie mniej niż 97,5% chlorku sodu, licząc na suchą masę. Zanieczyszczenie soli kuchennej chlorkami wapnia i magnezu oraz siarczanem sodu, solami żelaza i solami amonowymi wpływa ujem­nie na mięso peklowane, powodują zahamowanie lub znaczne zmniejszenie procesu przenikania soli do mięsa oraz nadają mięsu peklowanemu gorzkawy posmak. Sól kuchenną należy magazyno­wać w pomieszczeniach suchych, gdyż z łatwością nasyca się ona wilgocią. W pomieszczeniach, gdzie magazynuje się sól nie należy przetrzymywać materiałów takich, jak nafta: smary, farby itp.. gdyż łatwo wchłania ona obce zapachy.

Saletra. Do peklowania mięsa używa się przede wszystkim sale­try potasowej (azotan potasu), a niekiedy saletry sodowej. Saletra jest to bezbarwna sól krystaliczna o smaku gorzkawosłonym. Za­wartość wody w saletrze wynosi do 1%. Zawartość azotanu po­tasu nie może być mniejsza niż 98% w przeliczeniu na suchą masę. Przy stosowaniu saletry sodowej używa się jej więcej niż saletry potasowej z uwagi na różnicę ciężaru atomowego sodu i potasu. Niedopuszczalna jest zawartość w saletrze chloranów i soli metali ciężkich, gdyż wpływają one bardzo ujemnie na jakość mięsa pe­klowanego.

Nitryt — czyli azotan sodu powinien zawierać nie mniej niż 95% azotanu. Zawartość wody 1—3%. Nitryt może być używany do pe­klowania tylko w rozczynie wodnym. Nie można go używać na sucho, gdyż może to spowodować koncentrację nitrytu w jed­nym miejscu, a tym samym możliwość zatrucia.

Cukier. Do niektórych solanek nastrzykowych i zalewowych używany jest także cukier. Powszechnie używany jest, jak wia­domo, cukier produkowany z buraków cukrowych, z tym, że prze­znaczony do produkcji konserw mięsnych powinien być koloru czysto białego, z dopuszczalnym ewentualnie lekkim odcieniem niebieskim. Przy rozpuszczaniu w solance cukier nie może dawać osadu. Rozpuszczalność cukru wzrasta wraz z wzrostem tempera­tury wody, w której jest rozpuszczany.

Żelatyna. W celu wytworzenia spoistej galarety z soku mię­snego wydzielanego w trakcie sterylizacji lub pasteryzacji, używa się do produkcji konserw mięsnych żelatyny. W praktyce używa się zarówno żelatyny mielonej tak zwanej „sproszkowanej”, jak też w listkach. Żelatyna jest to produkt białkowy otrzymany przez przemianę, wskutek stosowanych w produkcji żelatyny procesów fizykochemicznych, nierozpuszczalnego kolagenu znajdującego się w tkankach zwierzęcych, na glutynę. Cechy fizyczne dobrej żela­tyny są następujące:

Zapach — bez zapachu, niedopuszczalny jest zapach kleju.

Smak — swoisty dla żelatyny.

Barwa — jasnosłomkowa.

Przezroczystość — dopuszcza się bardzo lekkie zmętnienie.

Zanieczyszczenia — żelatyna powinna być wolna od zanieczy­szczeń.

Temperatura topnienia — minimalna plus 31°C.

Zdolność żelatynowania — minimalna, 1% roztwór w tempera­turze 10° C w czasie 4 godzin.

Wilgotność maksymalna — 16%.

Niedopuszczalna obecność wody utlenionej.

Zawartość metali szkodliwych dla zdrowia nie może w żelatynie przekraczać poniżej podanych granic:

miedź — 0,003%                   ołów — 0,0007%

arsen — 0,0001%                  cynk — 0,01%

Nie dopuszcza się w żelatynie również obecności drobnoustro­jów. Obecność drobnoustrojów z grupy pałeczki okrężnicy dyskwa­lifikuje żelatynę do celów konserwowych. Dopuszcza się obecność drobnoustrojów wegetatywnych w ilości do 300 000 sztuk w 1 g.

Przy produkcji szynek i łopatki w puszce, cielęciny w puszce, polędwicy i ozorków w puszce, należy zwracać szczególną uwagę na jakość żelatyny używanej do celów konserwowych, ponieważ żelatyna zakażona jest bezpośrednią przyczyną bombaży całych partii produkowanych konserw. Użycie nieodpowiedniej żelatyny przyczynia się również do odbarwień konserwy w miejscu zetknię­cia się mięsa z żelatyną. W takich przypadkach, o ile są to kon­serwy eksportowe, nie mogą być one np. wysyłane za granicę, jako odbiegające od standardu. Wielką również uwagę należy zwrócić na zapach żelatyny. Wyczuwalny zapach kleju eliminuje żelatynę z produkcji. Takiej żelatyny nie wolno używać, tym więcej, że za­pach ten wzmacnia się znacznie w trakcie sterylizacji, względnie pasteryzacji, wskutek czego konserwa staje się niejadalną. Dlatego też do produkcji konserw należy używać żelatyny najwyższych klas.

Żelatyną należy magazynować w pomieszczeniach suchych i chłodnych, zabezpieczając ją przed działaniem promieni słonecznych. W magazynach nie wolno równocześnie przetrzymywać produktów o silnych lub odrażających zapachach.

Zależnie od jakości żelatynę klasyfikuje się na trzy klasy:

 

post-39694-0-87337600-1443015477_thumb.jpg

 

Woda — używana do produkcji konserw odpowiadać musi wszy­stkim warunkom stawianym wodzie do picia. Woda nie może za­wierać drobnoustrojów gnilnych, chorobotwórczych oraz substancji organicznych. Woda używana do produkcji powinna być zupełnie klarowna, bez zapachu i wykazywać reakcję obojętną. Do użytku w przetwórniach dostarczana jest woda przez własne studnie lub też wodociągi. Nie można używać wody zanieczyszczonej siarcza­nem sodowym, siarczanem wapnia, chlorkiem magnezu, gdyż obec­ność tych soli nadaje konserwom gorzkawy posmak. Zawartość soli amonowej w wodzie lub też amoniaku wykluczają jej użycie, ponieważ obecność tych związków świadczy, że woda pochodzi z miejsca, gdzie gniją substancje organiczne. Dlatego też wodę na­leży oddawać do analizy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku do Miejscowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Edited by Maxell
Link to comment
Share on other sites

ROZDZIAŁ III

 

KONSERWY PASTERYZOWANE

 

Produkcja konserw pasteryzowanych polega na wykonaniu na­stępujących czynności i procesów produkcyjnych:

1. Wykrawanie surowca   

2.  Peklowanie                     

3. Ociekanie                       

4. Blanszowanie              

5.  Mycie półfabrykatów    

6. Obsuszka i wędzenie    

7. Obróbka surowca przed puszkowaniem     

8. Napełnianie puszek, zamykanie, oblutowywanie, ewakuacja powietrza

9. Pasteryzacja

10. Studzenie konserw

11. Badanie trwałości

12. Magazynowanie

13. Przygotowanie do wysyłki

Każda czynność produkcyjna powinna być wykonywana w ten sposób, aby mogła przynieść wytwórni jak największe korzyści go­spodarcze. Przy wykonywaniu swych czynności pracownicy nie mogą zapominać o tym, że każde posunięcie produkcyjne powinno być uzasadnione procesem technologicznym i końcowymi wyni­kami gospodarczymi.

 

1. WYKRAWANIE SUROWCA

 

Wykrawanie surowca polega na wycięciu z tuszy mięsnej, względnie z części zasadniczej otrzymanej z rozbioru, tych elemen­tów mięsa, które przeznacza się do produkcji, a więc np. szynek, polędwicy, łopatek, ozorków. Pod pojęciem wykrawania mięsa na­leży w tym przypadku rozumieć również „trybowanie” czyli od­dzielanie mięsa od kości przy przygotowywaniu surowca do takich konserw jak np. „cielęcina w puszce” albo „wieprzowina mielona”. Do wykrawania surowca na produkcję konserw pasteryzowanych należy przeznaczyć pracowników o wysokich kwalifikacjach facho­wych. Jeśli zakład produkuje kilka asortymentów konserw paste­ryzowanych, muszą to być bezwzględnie jedni z najlepszych fa­chowców jakimi zakład dysponuje.

Niedostateczne przygotowanie fachowe odzwierciedla się na­tychmiast w gospodarczych wynikach działalności produkcyjnej wytwórni. Może to mieć miejsce np. przy nieprawidłowym wycię­ciu polędwic do produkcji polędwicy w puszce (powyżej trzeciego żebra a więc na przedłużeniu mięśni karku). Polędwica taka może być w tym stanie nawet zapeklowana, przejść przez obsuszkę i wę­dzenie i dopiero przy końcowej obróbce, przed włożeniem do pu­szki zostać wysortowana. Jasne jest więc, że zakład w tym przy­padku poniósł pewne straty w postaci kosztów robocizny i materia­łów pomocniczych, które niepotrzebnie zostały włożone w obróbkę surowca nic nadającego się do danej produkcji i który w związku z tym powinien być już przy wykrawaniu bezwzględnie wysortowany. Wykrawanie polędwic o silnym „marmurku" również po­woduje znaczne straty, gdyż takie polędwice są nie dopuszczane do eksportu.

 

Polędwica w puszkach

 

Wycinanie polędwicy (schabu) powinno nastąpić między 3 a 5 że­brem tzn. w miejscu, gdzie kończą się mięśnie karkówki. Polęd­wice nie mogą być przetłuszczone tkanką tłuszczową śródtkankową. Również niedopuszczalny jest silny marmurek. Wymagania np. odbiorcy zagranicznego są w tym przypadku bardzo ostro okre­ślone i dla uniknięcia strat gospodarczych powinny być przestrze­gane. Odbiorca zagraniczny nie życzy sobie polędwic przetłuszczo­nych i o tym powinien wiedzieć już ten pracownik, który wykrawa schaby z półtuszy.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest sprawa długości odcinanych schabów i wycinanych z nich polędwic. Należy pamiętać, że dłu­gość puszki, w której produkuje się polędwice wynosi 305 mm. W praktyce schaby wycina się jednak nieco dłuższe biorąc pod uwagę, że polędwica w czasie peklowania i wędzenia trochę kur­czy się, a poza tym końce polędwic zostaną odcięte podczas osta­tecznego oczyszczania przed puszkowaniem. Niemniej jednak przekazywanie do peklowni zbyt długich polędwic, powoduje nieosiąganie ustalonych przeciętnych wydajności produkcyjnych ze względu na duże odpady. Zbyt duży odpad produkcyjny spowodo­wany przycinaniem za długich polędwic może spowodować obni­żenie wydajności nawet o 8% w porównaniu do przeciętnie uzyski­wanej.

Do produkcji „polędwic w puszkach" nie można przeznaczać surowca pochodzącego od sztuk starych, chorych, knurów, późnych kastratów, macior względnie sztuk wychudzonych, jak również po­lędwic uprzednio mrożonych.

 

Wieprzowina mielona

 

Do produkcji dobiera się mięso wieprzowe według składu usta­lonego przez recepturę. Nie może to być mięso mrożone, pocho­dzące z rozbioru boczku, jak również nie może ono zawierać grubszych warstw tłuszczu zewnętrznego. Wieprzowiny mrożonej nie należy używać zarówno ze względu na mniejszą wartość od­żywczą i kulinarną, jak również ze względu na większe możliwości zakażenia się tego surowca w czasie rozmrażania. Dobór odpo­wiedniego surowca wywiera decydujący wpływ na jakość gotowego produktu.

Norma produkcyjna „wieprzowiny mielonej” przewiduje w skła­dzie konserwy 23—27% tłuszczu (badanie analityczne). Dobór surowca zbyt tłustego może spowodować wytapianie się tłuszczu w puszce, zbyt biały przekrój gotowego produktu, a nawet w pew­nym stopniu przyczynić się do osłabienia wyników pasteryzacji, co w rezultacie prowadzi do obniżenia jakości gotowego produktu.

Wieprzowina mielona jest konserwą szczególnie trudną do pa­steryzacji ze względu na stosunkowo duży blok rozdrobnionego mięsa oraz dużą zawartość tłuszczu, który jako zły przewodnik ciepła utrudnia przenikanie ciepła w czasie pasteryzacji. Wybór więc zbyt tłustego surowca może w niektórych przypadkach przy­czynić się nawet do powstawania bombaży w gotowym produkcie, a tym samym do szczególnie znacznych strat na tym odcinku produkcji.

 

Ozorki wieprzowe i cielęce w puszce

 

Do produkcji ozorków wieprzowych odcina się surowiec od ośrodków (podrobów) ukośnie, podobnie jak ozorki cielęce z łbów cielęcych. Obydwa gatunki ozorków należy odcinać bez tłustej na­sady. Pozostawianie nasady ozorków zwiększa bowiem odpad produkcyjny przed puszkowaniem, a tym samym obniża o kilka procent wydajność produkcyjną.

Na produkcję ozorków należy przeznaczyć tylko i wyłącznie su­rowiec chudy, a więc pochodzący z uboju młodej trzody chlewnej. Najlepszym surowcem są ozorki uzyskiwane z uboju trzody beko­nowej, tzn. 7—9 miesięcznej. Najbardziej typową wada naszej produkcji ozorków w puszkach na rynkach zagranicznych jest właśnie ich przetłuszczenie. Podczas prób kontrolnych konserwy takie mają na powierzchni warstwę wytopionego tłuszczu o grubości często większej niż 2 cm. co jest niedopuszczalne.

Dobór surowca na produkcję ozorków jest trudny i musi być wykonywany przez wysoko kwalifikowanego fachowca, tym wię­cej, że każda wytwórnia otrzymuje zwykle surowiec z kilku oko­licznych rzeźni. Znane są wprawdzie naukowo opracowane metody zapobiegawcze wytapiania się tłuszczu z tłustych ozorków w czasie pasteryzacji, jak na przykład dwukrotne blanszowanie surowca przed produkcją, jednak najważniejszym warunkiem otrzymania wysokiej jakości produktu jest zawsze dobór odpowie­dnio chudego surowca, oraz prawidłowa obróbka mechaniczna. Na ozorkach występują ciemne plamy (na wieprzowych częściej niż na cielęcych), które uwidaczniają się po blanszowaniu i pasteryzacji. Plamy te obniżają jakość gotowego produktu i dlatego ozorki takie nie mogą być używane do produkcji. Zupełnie drobne, powierz­chowne tylko plamy, można usunąć za pomocą noża, natomiast ozorki z silną plamistością należy z produkcji bezwzględnie usuwać.

 

Cielęcina w puszkach

 

Do produkcji cielęciny w puszkach wybierać należy tusze cieląt karmionych mlekiem, poddanych ubojowi co najmniej czternaście dni po urodzeniu. Tusze powinny być pełnomięsne, zakwalifiko­wane po uboju do I albo II klasy. Surowiec pochodzący z cieląt młodszych niż 14 dni jest surowcem zbyt wodnistym, aby mógł dać dobry produkt o pełnej wartości smakowej i kalorycznej utrzymu­jący się w ustalonym standardzie. Cielęta karmione mlekiem mają mięso białe, jędrne i elastyczne. Do produkcji używa się mięsa z całych cieląt, jednakże lepsze efekty osiąga się przeznaczając do wykrawania tylko zady cielęce. Tusze III klasy nie nadają się do produkcji „cielęciny w puszkach” ze względu na słabe umięśnienie.

 

Szynki i łopatki w puszkach

 

Surowcem do produkcji szynek i łopatek w puszce, są szynki i łopatki pochodzące od sztuk młodych, pełnomięsnych, ubitych w wieku 7—9 miesięcy. Żywiec przeznaczony do produkcji szynek powinien być karmiony paszą treściwą tak, aby w podanym okre­sie czasu osiągnął wagę 90—110 kg. Nie wolno dopuścić do pro­dukcji szynek pochodzących od macior, późnych kastratów, knu­rów, jak również z sztuk wychudzonych. Waga szynki powinna wahać się w granicach 7—8 kg, waga łopatki od 3,5 do 4,5 kg.

Szynki odcina się od półtusz w odległości od 6—8 cm ku przo­dowi od spojenia łonowego oraz między kością krzyżową, a pierw­szym kręgiem ogonowym. Nogę odcina się od szynki w odległości około 2 cm powyżej stawu skokowego przez środek guza piętowego kości piętowej. Szynki oddziela się od półtuszy za pomocą piłki. Nie należy szynek oddzielać toporem, gdyż taki sposób odcinania powoduje rozrywanie mięśni i powstawanie skrawków mięsa oraz strzępków kości przenikających często do mięsa. Odcina się szynki po upływie około 36 godzin od uboju, poddaje się je wstępnej ob­róbce, następnie ochładza przez 24 godziny. Najpóźniej w 96 go­dzin po uboju szynki zostają poddawane nastrzykiwaniu w pe­klowni.

Istotnym zagadnieniem przy wychładzaniu półtusz, których szynki są przeznaczone na produkcję konserw jest możliwie jak najszybszy sposób wychładzania. Im szybciej szynka wychłodzi się, tym łatwiejszy jest do opanowania problem ilości galarety w go­towym produkcie. Nie należy peklować szynek starszych ze wzglę­du na zbyt daleko posunięty proces dojrzewania, który wskutek rozluźnienia i zniszczenia pierwotnej spoistości tkanki mięsnej może dać w rezultacie szynki o zbyt wysokim procencie galarety.

Niedopuszczalne jest przeznaczanie do produkcji szynek oślizłych, zaparzonych i wykazujących inne oznaki rozpoczętego pro­cesu psucia się mięsa. Specjalnie niebezpieczne jest zaparzenie mięsa. Powstaje ono najczęściej przez złe lub niedostateczne odpa­rowanie tusz po uboju. Połówki rozwieszone po ostatecznej toalecie poubojowej na rozpinaczach, zbite gęsto w przewiewni i przedchłodni, stykające się ze sobą — nie mogą prawidłowo odparować. Dlatego też półtuszom, których szynki mają być przeznaczone do produkcji konserw należy zapewnić dobry przebieg ostygania. Mięso zaparzone poza niepożądanymi zmianami chemicznymi jest białe. Takie mięso jest określone w praktyce jako ,,mięso rybie”.

Szynki przeznaczone na konserwy nie mogą być przetłuszczone, nie mogą wykazywać przekrwień ani też jakichkolwiek uszkodzeń tkanki mięsnej i tłuszczu. Barwa mięsa szynki powinna być inten­sywnie różowa. Niedopuszczalne są zabarwienia białoszare, żółtawe lub zielonawe. Barwa tłuszczu otaczającego mięso powinna być biała, konsystencja mięśni jędrna i elastyczna. Przy ucisku palcem z mięsa nie powinien wydzielać się sok mięsny, co jest oznaką, że szynka nie jest przejrzała. Powierzchnia szynki po­winna być czysta, dokładnie oczyszczona ze szczeciny i lekko obeschnięta. Szynki muszą posiadać nieuszkodzone naczynia krwio­nośne. Specjalnie ważna jest tętnica biodrowa, która musi wysta­wać poza mięso co najmniej na 3 cm. Za pomocą tej tętnicy dokonuje się nastrzyku solanki. Przed dokonaniem nastrzyku szynki powinny być wychłodzone do temperatury od 4° do 6°. Tem­peraturę wewnątrz szynki bada się specjalnym termometrem z me­talową oprawą umożliwiającą wbicie termometru w głąb mięsa. Jakiekolwiek bądź odchylenia od podanych wyżej wymagań powo­dują konieczność wysortowywania szynek, przyczyniającego się do poważnych strat wytwórni. Skrupulatny dobór surowca i ścisłe przestrzeganie dyscypliny technologicznej w doborze surowca dokonywanym przez wysoko kwalifikowanych pracowników, świado­mych odpowiedzialności społecznej i materialnej swego zakładu produkcyjnego, może wiele zdziałać na odcinku walki o racjonalną gospodarkę surowcem i obniżkę kosztów własnych produkcji.

 

2. PEKLOWANIE SUROWCA

 

Przy produkcji konserw pasteryzowanych stosujemy różne me­tody peklowania surowca. Przygotowując surowiec do produkcji konserwy „wieprzowiny mielonej” stosujemy peklowanie na su­cho za pomocą mieszanki soli peklującej. Przy produkcji „polęd­wicy w puszce”, „ozorków” i „cielęciny”, stosujemy peklowanie zalewowe, natomiast przy produkcji „szynek” i „łopatek” w pusz­kach, w powszechnym użyciu jest kombinowany sposób peklowa­nia polegający na doarteryjnym nastrzyku solanki do wewnątrz mięśni szynki, a następnie peklowaniu zalewowym.

Do peklowania surowca przeznaczonego na wszystkie asorty­menty konserw pasteryzowanych, używa się mieszaniny składają­cej się z soli kuchennej, saletry potasowej (azotanu potasu) oraz nitrytu czyli azotynu sodu. Do sporządzania solanki zalewowej do peklowania polędwic oraz ozorków, jak również solanki nastrzykowej przy produkcji szynek dodaje się także cukru.

Zasadnicze działanie peklowania polega z jednej strony na od­ciąganiu z tkanki mięsnej wody (proces odwodnienia), z drugiej zaś na hamowaniu żywotności drobnoustrojów przez nasycanie tkanki mięsnej roztworem soli kuchennej. Zawartość wody, która w surowym mięsie wynosi od 60 do 80% obniża się znacznie w cza­sie peklowania. Mylne jest pojęcie, że można „uratować” mięso, które już jest w stanie rozkładu przez zasolenie. Solenie może tylko nieco zwolnić przebieg procesu gnicia, lecz nigdy nie prze­rwie go.

Nitryt, czyli azotyn sodowy używany do peklowania jest silną trucizną. Dlatego też zapas nitrytu powinien znajdować się pod kontrolą lekarza weterynarii. Wytwórnia obowiązana jest prowa­dzić tak zwaną książkę nitrytu, w której zapisywane jest każdo­razowe pobieranie porcji nitrytu do produkcji. Ze względu na trujące własności nitrytu, jego procentowy udział nie może prze­kraczać 0,5% całości mieszanki soli używanej do peklowania. Za­wartość nitrytu w mięsie nie może przekroczyć 0,02%. Wyższa zawartość nitrytu w tkance mięsnej powoduje w ustroju człowieka rozkład krwi, zmniejszenie ciśnienia w tętnicach i silne działanie na rytm serca.

Zachodzi w związku z tym pytanie po co używa się nitrytu do peklowania surowca przeznaczonego na produkcję konserw paste­ryzowanych? Wyjaśnienie tkwi w tym, że mięso peklowane samą solą odbarwia się i przyjmuje barwę szarosinawą. Barwa ta spra­wia nieprzyjemne wrażenie i obniża znacznie wartości organolep­tyczne mięsa peklowanego. Chcąc zachować w mięsie peklowanym ładną intensywną, różową barwę zaczęto w praktyce dodawać sa­letry, a następnie nitrytu. Saletra nie ma własności konserwującej. Pod wpływem bakterii denitryfikujących saletra redukuje się do azotynów, a tlenki azotu łączą się z hemoglobiną krwi nadając różową barwę zachowującą się nawet po pieczeniu lub gotowaniu mięsa za peklowanego. W tym przypadku widzimy, że bakterie, z którymi pracownik przemysłu mięsnego prowadzi bezwzględną walkę, przychodzą mu z pomocą. Fakt, że redukcja azotanu w azo­tyn następuje drogą działania bakterii denitryfikujących, łatwo jest udowodnić przez peklowanie mięsa w sterylizowanym roztwo­rze saletry. Redukcja azotanu w azotyn wówczas nie nastąpi i barwa mięsa pozostanie bez zmiany.

Ze względu na to. że proces denitryfikacji, czyli zamiany azotanu w azotyn przy pomocy działania bakterii jest zbyt wolny, a prze­mysłowa produkcja wymaga szybszego tempa poszczególnych pro­cesów produkcyjnych — nowoczesna technologia przyspiesza ten proces przez bezpośredni dodatek nitrytu do peklowania mięsa.

Bardzo ciekawym zagadnieniem jest rozmieszczenie koncentra­cji poszczególnych składników solanki w basenach do peklowania. W czasie peklowania np. szynek czy też cielęciny istnieje odwrotna współzależność pomiędzy koncentracją azotynu, a koncentracją soli kuchennej na każdej głębokości basenu, koncentracja azotynu jest największa w górnych warstwach solanki ze zmniejszaniem się w dół, wówczas gdy koncentracja soli kuchennej zmniejsza się w odwrotnym kierunku tzn. wzrasta w kierunku od góry do dołu. Badania uczonych wykazały, że wzrostowi azotynów sprzyja nie tylko niska koncentracja soli kuchennej, lecz także wyższa tempe­ratura oraz niska koncentracja azotanów. Praktycznym wnioskiem, jaki należy wyciągnąć z tej różnorodnej koncentracji poszczegól­nych składników solanki na różnych poziomach jest to, że surowiec w czasie peklowania powinien być dość często przekładany w ba­senie. Naturalnie nie dotyczy to szynek, które pełny skład mie­szanki peklującej otrzymały w postaci nastrzyku solanki. Należy natomiast stosować przekładanie surowca przy peklowaniu cielę­ciny czy też ozorków, gdyż tylko w ten sposób można otrzymać surowiec jednolicie przepeklowany.

Ponieważ w solankach peklujących znajduje się również cukier, rozwijają się w nich bakterie kwasu mlekowego. Odczyn solanki staje się wtedy lekko kwaśny, co jest najlepszą ochroną przed roz­wojem bakterii gnilnych rozwijających się tylko w środowisku za­sadowym lub obojętnym. Cukier do solanek stosuje się również ze względu na łagodzenie smaku mięsa peklowanego. W rozwoju bakterii kwasu mlekowego w solankach z cukrom, po raz drugi widzimy korzystną dla nas „współpracę" niektórych gatunków bakterii.

Przygotowanie solanki do produkcji powinno odbywać się co najmniej na jeden dzień przed jej użyciem, a to dlatego, aby dać jej możność wychłodzenia, jak również w celu usunięcia zanieczy­szczeń, które znajdują się w solance. Solankę nastrzykową do szy­nek przyrządza się w przeznaczonych do tego celu naczyniach, gotując razem wszystkie składniki mieszanki peklującej z wyjąt­kiem nitrytu, który dodaje się dopiero po zakończonym gotowaniu. Przy sporządzaniu mieszanki peklującej do „wieprzowiny mielo­nej”, nitryt rozpuszcza się w odpowiedniej ilości wody i skrapia się otrzymanym w ten sposób rozczynem resztę mieszanki. Nie wolno używać do peklowania takiej mieszanki soli, do której nitryt był dodany na sucho. Nitryt rozpuszczamy w wodzie biorąc na 3 g nitrytu około 50 g wody.

W trakcie peklowania w solankach mięso zyskuje na wadze od 2 do 5% pierwotnej wagi, zależnie od długości peklowania oraz od stężenia solanki, jak również w zależności od gatunku mięsa peklowanego. Przy długich okresach peklowania, które zresztą nie są stosowane przy przygotowywaniu surowca do produkcji konserw pasteryzowanych, mięso zyskuje na wadze nawet do 13%. Przy peklowaniu na sucho np. przy „wieprzowinie mielonej” mięso traci na wadze wskutek wypływu soku mięsnego (odwadniające działanie soli kuchennej).

W trakcie peklowania skład chemiczny mięsa ulega zmianie. Zmiana składu chemicznego polega na utracie w czasie peklowa­nia substancji azotowych (ok. 2,14%), soli potasowych, kwasu fosforowego (ok. 50%) oraz ciał wyciągowych. Wskutek tego mięso peklowane posiada nie tylko mniejszą wartość odżywczą, ale także jest mniej strawne, niż mięso świeże.

Nie chcąc dopuścić do tych strat mięso do produkcji konserw pasteryzowanych musi być peklowane stosunkowo szybko i przy niedużych stężeniach solanek. I tak np.

1. Mięso na „wieprzowinę mieloną” jest peklowane na sucho przez 36 godzin.

2. Szynki otrzymują doarteryjny nastrzyk solanki o stężeniu 24° Be w ilaści 6% w stosunku do wagi szynki. Okres peklowania zalewowego szynek wynosi 2 doby w solance o stężeniu 16° Be.

3. Polędwice są peklowane w solance o stężeniu 8—9° Be przez 3 doby z tym, że uprzednio naciera się je solą, zużywając na 100 kg polędwic 2 kg soli kuchennej.

4. Okres peklowania cielęciny wynosi 4—6 dni w solance o stę­żeniu 14° Be. Przed włożeniem do solanki cielęcinę rozdrobnioną, przesala się na sucho mieszanką soli kuchennej i saletry potasowej w stosunku 100 kg soli kuchennej na 0,25 kg saletry potasowej. Zużycie mieszanki 2 kg na 100 kg mięsa.

5. Peklowanie ozorków trwa 4—6 dni w solance o stężeniu 140 Be. Zużycie solanki zalewowej w uzależnieniu od rodzaju surowca wynosi od 40—60 l na 100 kg mięsa.

Peklując surowiec taki jak ozorki, szynki, cielęcinę i polędwicę zużywa się solankę jednokrotnie, tzn., że surowiec w jednej solance można peklować tylko jeden raz. Solankę zużytą przeznacza się do peklowania innych elementów mięsa nie przeznaczonych na pro­dukcję eksportową. Zużycie jednokrotne solanki jest uzasadnione koniecznością walki z zakażeniem mięsa peklowanego drobnoustrojami gnilnymi, biorącą pod uwagę, że mięso często pochodzi z przerzutów z innych zakładów i może być powierzchownie zaka­żone. Ponadto w czasie peklowania wyługowywuje się z mięsa białko wskutek czego w solance używanej kilkakrotnie mogą wy­tworzyć się doskonałe warunki dla rozwoju bakterii gnilnych.

Peklowanie surowca przeznaczonego do produkcji konserw pasteryzowanych odbywa się w basenach cementowych albo w ka­dziach dębowych, które są coraz rzadziej używane. Na korzyść używania basenów  cementowych przemawia łatwość utrzymywa­nia ich w czystości, dezynfekcji itd. Starzy praktycy natomiast twierdzą, że peklowanie w kadziach dębowych daje lepsze wyniki smakowe.

Ogólnie biorąc, na szybkość peklowania wpływają następujące czynniki:

1) koncentracja roztworu soli — większa koncentracja soli w so­lance powoduje szybsze przenikanie soli do mięsa, a tym samym skraca okres peklowania,

2) temperatura w peklowni — w niższych temperaturach proces peklowania zachodzi wolniej wskutek utrudnionej dyfuzji,

3) skład chemiczny soli — najlepiej pekluje sól kuchenna o jak najmniejszym zanieczyszczeniu chlorkami wapnia i magnezu, które działają hamująco na szybkość peklowania. Zanieczyszczenia soli kuchennej używanej do peklowania są specjalnie groźne w okresie letnim, w którym zmniejszenie szybkości peklowania może dopro­wadzić do zepsucia surowca (mięsa). Poza tym chlorki wapnia i magnezu nadają soli gorzkawy smak, udzielający się często mięsu.

4) skład chemiczny mięsa: jako generalną zasadę można w tym przypadku przyjąć, że im więcej mięso zawiera tłuszczu tym mniej zawiera wody, a tym samym proces peklowania powinien być dłuższy.

 

3. OCIEKANIE

 

Ociekanie surowca peklowanego ma miejsce przy produkcji szy­nek i łopatek w puszkach, polędwic w puszkach, ozorków i cie­lęciny.

Proces ten przeprowadza się w pomieszczeniach chłodzonych (temperatura 4 do 6° C o silnym przewiewie), które powinny być odgrodzone od peklowni ze względu na to, że peklownie posiadają zawsze wyższą wilgotność powietrza. Duża wilgotność powietrza działa hamująco na normalny proces technologiczny ociekania, który ze względu na zachodzące w tym czasie zmiany w mięsie, uzyskał także nazwę dojrzewania (nie mylić z dojrzewaniem mięsa po uboju). W trakcie ociekania następuje nie tylko obsychanie mięsa, podczas którego surowiec traci w naturalny sposób nadmiar soków oraz solanki, lecz także proces dojrzewania w postaci częściowego rozbicia białka mięsnego na aminokwasy, co w wysokim stopniu wpływa dodatnio na smak gotowego produktu. W trakcie tego dojrzewania tkanka mięsna zmienia swoje własności, mięso traci smak surowizny, wytwarzają się produkty nadające mięsu specyficzny smak i aromat.

Ubytek solanki, jak również ubytek soku mięsnego wskutek ucisku, jaki wywiera się na mięso drogą układania go w wysokie stosy, posiada duży wpływ na zawartość galarety w gotowym pro­dukcie. Każdy rodzaj konserwy pasteryzowanej musi mieć ściśle określoną zawartość galarety. Przekroczenie tej granicy powoduje dyskwalifikację produkcji, gdyż obniża się w ten sposób jej war­tość handlową. Z tego też względu ususzka, która zachodzi w cza­sie dojrzewania jest wielce pomocna do osiągnięcia wymaganego standardu. Na ten moment zwraca się szczególną uwagę przy szyn­kach i polędwicach.

Szynki i polędwice układa się bardzo ściśle w stosunkowo wyso­kie stosy, które powinny być dwukrotnie przekładane w trakcie ociekania (dojrzewania). Przekładanie polega na ułożeniu szynek leżących w górnych warstwach stosu na dół stosu i odwrotnie, stwarzając w ten sposób jednolity wypływ solanki i soku mięsnego z całej partii szynek poddanych ociekaniu. Przekładanie ma rów­nocześnie dość duży wpływ na jednolite przepeklowanie całej par­tii. Szynki w czasie ociekania powinny być układane lekko ukośnie, gdyż zapobiega to tworzeniu się między warstwami „sadzawek” powstałych z solanki i soku mięsnego. Ukośne ułożenie szynek umożliwia również dobre spływanie wyciśniętej solanki. Okres ociekania jest różny i wynosi:

dla szynek i łopatek  8 dni

dla polędwic  5 dni

dla ozorków  12 godzin.

Surowiec peklowany na cielęcinę i wieprzowinę mieloną nie przechodzi procesu ociekania. Szynki ociekają w specjalnych koj­cach z drzewa bezwonnego. Konstrukcja kojca powinna zapewnić łatwość ich rozkładania w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Po­lędwice do ociekania układa się ściśle w 6 do 8 warstw na wyso­kość. Ozorki najlepiej ociekają w ażurowych skrzyniach, również z drzewa bezwonnego.

Należy dbać o bezwzględną czystość pomieszczeń i urządzeń ociekalni. Pracownicy zatrudnieni w peklowni i ociekalni muszą mieć specjalną odzież ochronną. Należy także zwracać uwagę na to, aby peklownia i ociekalnia nie były miejscem, przez które prze­chodzą pracownicy z innych działów. Ociekalnia brudna, bez systematycznej okresowej dezynfekcji, doprowadza zawsze do zaka­zania surowca, a tym samym do poważnych strat dla zakładu.

 

4. BLANSZOWANIE

 

Cielęcina i ozorki w puszkach przed zapuszkowaniem przecho­dzą proces blanszowania, czyli parzenia.

Cielęcinę parzy się w kotłach z wrzącą wodą w ciągu 25 minut. Temperatura wody powinna wynosić w czasie parzenia 95—100°C. Zawartość kotła należy dokładnie mieszać, aby otrzymać surowiec równomiernie sparzony.

W czasie parzenia mięso cielęce traci pewne ilości wody, sub­stancji wyciągowych, soli mineralnych oraz tłuszczu. Powstaje w ten sposób strata na wadze, która może wynosić od 20 do 24% pierwotnej wagi. Dobrze przeprowadzone parzenie cielęciny za­pewnia osiągnięcie prawidłowej wydajności produkcyjnej w wy­sokości 70—75%, obliczanej w stosunku do wagi surowca pobra­nego z peklowni. Reszta straty powstaje w trakcie końcowej obróbki surowca już blanszowanego przed zapakowaniem. Zbyt silne względnie zbyt długie parzenie powoduje powstawanie nad­miernie wielkich ubytków, a tym samym obniża wydajność pro­dukcyjną. Z drugiej jednak strony puszkowanie cielęciny niedo­statecznie sparzonej powoduje w czasie pasteryzacji silne wyługo­wanie białka, które następnie wytrąca się w zalewie żelatynowej w postaci strzępków lub białych pasm, które dyskwalifikują goto­wy produkt.

Blanszowanie mięsa cielęcego jest ważną fazą produkcji cielę­ciny w puszkach. Jednym z podstawowych kryteriów dyskwalifi­kacji gotowego produktu, jest zbytnia kruchość mięsa świadcząca o przegotowaniu lub też zbytnia twardość mięsa świadcząca o niedogotowaniu. Należy podkreślić, że na przegotowanie lub też niedogotowanie konserwy w trakcie pasteryzacji, ma właśnie duży wpływ poprzedzający proces blanszowania. Rosołu, który powstał w trakcie parzenia cielęciny, nie używa się jako zalewy. Do zalania włożonej do puszki cielęciny używa się specjalnie przyrządzonej zalewy z żelatyny.

Bardziej skomplikowane jest parzenie ozorków wieprzo­wych. Blanszowanie ozorków przed obróbką — w sposób nor­malnie przeprowadzany, a więc około 90 minut w temperatu­rze 100°C, nie daje dobrych rezultatów, zwłaszcza gdy surowiec jest lekko przetłuszczony. W tym przypadku w czasie pasteryzacji tłuszcz wytapia się, co zalicza się do wad gotowego produktu. Dla­tego też słuszniejszym wydaje się dwukrotne blanszowanie ozor­ków tym bardziej, że w praktyce surowiec nawet pochodzący ze świń bekonowych może być również przetłuszczony. Przy dwu­krotnym blanszowaniu ogólny czas parzenia nie zmienia się, gdyż blanszowanie przeprowadza się dwa razy po 45 minut. Drugie blanszowanie należy jednakże poprzedzić końcową obróbką ozor­ków, a więc ostatecznym przycięciem i oczyszczeniem z różnych strzępów mięsa. Wydzielanie się tłuszczu w czasie drugiego blanszowania jest gwarancją, że nie będzie go już w gotowym produk­cie, w którym obecność jego jest tak niepożądana.

Blanszowanie ozorków cielęcych wiąże się ściśle z techniką pe­klowania. Chodzi mianowicie o to, czy peklować ozorki cielęce z naskórkiem, czy bez naskórka, który przed peklowaniem może być zdjęty z ozorka po krótkotrwałym blanszowaniu. W praktyce stosowana jest metoda peklowania ozorków cielęcych z naskórkiem zdejmowanym dopiero po blanszowaniu, a przed puszkowaniem. Stosowanie tej metody budzi specjalne zastrzeżenia w okresach nasilenia uboju cieląt, a tym samym i wzmożonej produkcji ozor­ków cielęcych.

Wiosną i jesienią podaż dużych ilości cieląt powoduje często niedostateczny wypoczynek cieląt przed ubojem i co się z tym wiąże, zbyt małe wykrwawienie zwierzęcia w czasie uboju. W tym przypadku niedostatecznie wykrwawiają się również ozorki, a zalegająca w naczyniach włoskowatych krew ujawnia się dopiero po peklowaniu, w czasie blanszowania, w postaci krwi­stych plam rozsianych po powierzchni ozorka. Ozorki takie są od­rzucane z produkcji. Wysort w tym wypadku dochodzi w miesią­cach wiosennych nawet do 50%. Należy zaznaczyć, że wszystkich niewykrwawionych ozorków nie daje się wysortować, gdyż duża część plam ujawnia się dopiero po pasteryzacji, a wtedy gotowy produkt już nieodwracalnie traci na wartości.

Za peklowaniem ozorków bez naskórka przemawia ta okolicz­ność, że w czasie peklowania takich ozorków znikają ślady po­wierzchownych przekrwień, które zostają „wyciągnięte" przez sól. Wadą natomiast tego sposobu peklowania jest to, że ozorki te mają w gotowym produkcie jaśniejszą barwę niż ozorki cielęce peklo­wane z naskórkiem, co znowu obniża wzrokowo wartość handlową gotowego produktu w ocenie konsumentów. Wady tej można uni­knąć przez blanszowanie ozorków przed peklowaniem tylko przez taki okres czasu, który pozwoli na zdjęcie naskórka. Nie ulega kwestii, że sama przyczyna przekrwień, a więc ubijanie cieląt, w stanie zmęczonym musi zniknąć z terenu rzeźni.

Przeciętny ubytek wagowy w czasie blanszowania wynosi dla ozorków cielęcych do 30%, a dla ozorków wieprzowych do 25%.

 

3. OBMYWANIE SUROWCA

 

Obmywanie surowca w praktyce ma miejsce jedynie przy szyn­kach i łopatkach.

Szynki obmywa się szczotką ryżową pod prysznicem gorącej wody. Obmycie szynek ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które ewentualnie mogły nastąpić w czasie ociekania. Jest ono jakby dezynfekcją powierzchownej warstwy szynki. Szynki po obmyciu zawiesza się na hakach zaczepionych do specjalnych wózków trans­portowych. Należy przy tym z powierzchni szynki „ściągnąć” wodę używając do tego tępej strony noża. Zaniedbanie tego powoduje mniejszą osuszkę w trakcie wędzenia, a co się z tym wiąże, powsta­wanie większej ilości galarety w gotowym produkcie.

Do obmywania szynek podobny jest proces wymoczenia cie­lęciny i ozorków. Cielęcinę moczy się po peklowaniu przez 30 minut, w wannach z zimną bieżącą wodą, która wylewając się przez wierzch wanny spłukuje z mięsa resztki solanki. W przy­padku gdy cielęcina jest zbyt mocno przesolona, moczenie należy przedłużyć. Ozorki moczy się w zimnej i bieżącej wodzie w ciągu co najmniej 2 godzin.

 

6. WĘDZENIE SUROWCA

 

Ta faza obróbki termicznej (cieplnej) surowca przygotowywa­nego do produkcji konserw pasteryzowanych, ma miejsce przy produkcji szynek i łopatek oraz polędwic w puszkach. Wędzenie (połączone z obsychaniem) odbywa się w wędzarniach przygoto­wanych do zimnych wędzeń. Przy zimnym wędzeniu stosuje się temperaturę nie przekraczającą 22° C. Proces wędzenia trwa 12 go­dzin. Szynki i polędwica muszą w czasie obsychania i wędzenia obeschnąć, nabrać lekkiego zapachu dymu oraz lekko złocistego koloru.

W czasie wędzenia zachodzą w szynkach i polędwicach dwa ważne procesy:

1) odwodnienie mięsa — mające wpływ podobnie jak dojrze­wanie na zawartość galarety w gotowym produkcie. Praktyka wy­kazuje, że im większy jest ubytek na ciężarze podczas wędzenia (obsychania), tym mniej wytwarza się później galarety w puszce,

2) utrwalanie mięsa wskutek odkażającego działania składników zawartych w dymie, a zwłaszcza formaldehydu i fenolu. W praw­dzie w czasie tak krótkotrwałego wędzenia, jakiemu poddane są szynki i polędwice, dym nie przenika do głębszych partii mięsa, niemniej jednak, odkaża powierzchnię surowca wędzonego.

Krótkotrwałe wędzenie prawie zupełnie nie zmienia smaku szy­nek i polędwic; zresztą w tym przypadku chodzi przede wszyst­kim nie o smak, ponieważ powierzchowną warstwę szynek i po­lędwic zdejmuje się w trakcie końcowej obróbki, lecz o odkażenie i obsuszenie surowca.

Do wędzenia używa się trocin z drzew liściastych. Trociny nie mogą być wilgotne lub spleśniałe, gdyż wytwarzające się wówczas pary kreozotu nadają mięsu specyficzny smak i zapach zbliżony do karbolu. Przy użyciu trocin z drzew iglastych, ze względu na zawartość w nich żywicy, mięso czernieje i ma smak i zapach ter­pentyny.

W czasie obsychania i wędzenia szynki tracą około 3% pier­wotnej wagi, a polędwice do 8%.

Wielkość ubytku w czasie obsychania zależy nie tylko od tem­peratury, lecz również od sposobu w jaki szynki czy też polędwice są rozwieszone w wędzarni. Każda szynka powinna mieć zapew­niony swobodny dostęp powietrza. Gęste stłoczenie szynek w wę­dzarni utrudnia obsychanie, a w okresie letnim może doprowadzić do zepsucia towaru. W celu dokładniejszego obsuszenia podczas wędzenia szynek i polędwic należy zastosować silne wentylatory. Im większy jest dostęp i przewiew powietrza, tym większe jest obsychanie, a tym samym mniejsza zawartość galarety w gotowym produkcie. Należy jeszcze raz podkreślić, że procesy, które szynki i polędwice przechodzą w wędzarni, polegają w pierwszym rzędzie na obsychaniu, a tylko w bardzo małym stopniu na wędzeniu.

 

7. OBRÓBKA KOŃCOWA SUROWCA

 

Przy produkcji szynek, łopatek, polędwic, cielęciny i ozorków ma miejsce końcowa obróbka w celu nadania surowcowi ostatecz­nej formy, która później nic ulega już zmianie. W tej również fazie następuje końcowa selekcja surowca. W czasie obróbki koń­cowej, obok głównego produktu przygotowywanego do zapuszkowania, powstają produkty uboczne takie jak kości, skórki, mięso drobne i tłuszcz drobny. Ponieważ wydajność produkcyjna obli­czana jest w stosunku do surowca pobranego z peklowni, obróbka końcowa ma bardzo wielki wpływ na wydajność gotowego produktu. Należy tu pamiętać, że pozostawianie mięsa na kości, nieumiejętne skrawanie tłuszczu z szynek, względnie nieodpowiednie przycinanie np. polędwic, powoduje tworzenie się dużych odpadów obniżających wydajność produkcyjną.

Przy obróbce końcowej polędwic zdejmuje się tłuszcz zewnętrz­ny, pozostawiając nieuszkodzoną błonę. Obeschniętą powierzchnię mięsa odświeża się przez bardzo delikatne skrojenie naskórka, wy­równując równocześnie końcówki polędwic. Przy oczyszczaniu polędwic należy wysortować sztuki o niewłaściwym zapachu, bar­wie lub konsystencji. Polędwice o silnie występującym „marmurku” ulegają również wysortowaniu. Cały tok produkcji poprze­dzający obróbkę końcową, a więc odcinanie schabów, wykrawanie polędwic, peklowanie i wędzenie — powinien zapewnić uzyskanie jak najmniejszego odpadu, gdyż wiąże się z tym ściśle walka o ob­niżkę kosztów własnych zakładu i uzyskanie wysokiej wydajności gotowego produktu.

Przy obróbce końcowej uzyskuje się jak wynika z obserwacji praktycznych następujące przeciętne wyniki:

 

1) ubytek w wędzarni  4%

2) polędwice obrobione  63%

3) mięso drobne I i III kl.  27,5%

4) tłuszcz drobny  5%

5) manco rozbiorowe  0,5%

RAZEM: 100%

 

W celu zmniejszenia odpadów przy produkcji polędwic nie na­leży ich:

a) przycinać za długo ani zbyt silnie wędzić, ponieważ trzeba wtedy powierzchnię mięsa z konieczności ścinać dość grubo,

b) zawieszać zbyt silnie związanych sznurkiem w wędzarni, gdyż sznurek wcinając siej w mięso również powoduje powstawanie przy odświeżaniu dużego odpadu,

c) pozostawiać grubych warstw tłu­szczu w czasie wycinania polędwic.

Ostateczna obróbka ozorków ma miejsce po blanszowaniu. Pole­ga ona na kontroli każdego ozorka, odcinaniu tłustej nasady o ile taka się znajduje, oczyszczaniu z luźnych strzępków mięsa oraz usuwaniu naskórka z ozorków cielęcych.

Na powstałe w tym procesie produkcji wysorty, jak również odpady, ma wpływ przede wszystkim jakość surowca i sposób od­cięcia ozorków od podrobów wieprzowych, względnie głów cielę­cych. Ze względu na zdejmowanie naskórka w czasie obróbki koń­cowej z ozorków cielęcych, wydajność produkcyjna ich jest mniejsza niż wieprzowych, z których naskórek zdejmuje się je­szcze przed peklowaniem.

Wydajność więc gotowego produktu dla ozorków wieprzowych wynosząca przeciętnie 67%, a dla ozorków cielęcych przecięt­nie 60%, zależy przede wszystkim od dwóch czynników.

1)   od ilości ubytku powstałego w czasie blanszowania surowca.

2)   od ilości odpadu produkcyjnego w czasie obróbki końcowej.

Końcowa obróbka cielęciny polega na tym, że po blanszowaniu,

w czasie układania mięsa w wannach do ocieknięcia, przeprowadza się końcowe sortowanie usuwając z partii przeznaczonej do zapu- szkowania kawałki mięsa zbyt żylastego, mięso przekrwione lub zakrwawione, tłuszcz i ścięgna.

Obróbka końcowa szynek składająca się z trzech faz: 1) wyjęcia kości,

2) obróbki wewnętrznej i 3) obróbki zewnętrznej, jest jedną z najważniejszych czynności produkcyjnych. Należy ją wykonywać z szczegółową dokładnością. Polega ona na wyjęciu z szynki kości łonowej, biodrowej, goleniowej i strzałkowej. Przy wykrawaniu kości baczną uwagę zwraca się na to, aby kości były „czyste”, tzn. bez mięsa oraz na dokładne stwierdzenie czy nie posiadają już one ewentualnie nieodpowiedniego zapachu. Szynki wykazujące nie­dostateczne przepeklowanie lub też nienormalny zapach powinny być natychmiast wysortowane.

Po wyjęciu kości przeprowadza się w dalszym ciągu obróbkę polegającą na wycinaniu tkanki łącznej, ścięgien oraz tłuszczu we­wnętrznego. Golonki odcina się od szynki i wykrawa się z nich ścięgna. Obróbka zewnętrzna polega na odpowiednim przycięciu skóry oraz tłuszczu, z którego zależnie od standardu szynki pozostawia się:

dla typu A warstwę grubości 0,5 cm.

dla typu B do 2 cm licząc razem ze skórą.

W dalszym ciągu obróbki zewnętrznej od­świeża się szynkę przez skrojenie zewnętrznych warstw mięsa przywędzonego. Mięśnia golonki używa się do wypełnienia otworu powstałego wewnątrz szynki przez wyjęcie kości.

W czasie obróbki ze 100 kg szynek peklowanych otrzymu­jemy w %: patrz zestawienie:

 

post-39694-0-62916700-1443018707_thumb.jpg

 

Z zestawienia tego wynika, że różnica między szynką typu A i B polega przede wszystkim na tym, że szynka typu A jest typowo chuda, o warstwie tłuszczu zewnętrznego, którego grubość nie przekracza 0,5 cm i niedopuszczalnym marmurku czyli przetłu­szczeniu śródtkankowym. Wydajność szynek typu A jest znacznie niższa niż przy szynkach typu B, a to z uwagi na większy odpad przy obróbce w postaci: tłuszczu okrawkowego, mięsa drobnego kl. III oraz skórek. Szynki typu B charakteryzują się przetłu­szczeniem (marmurek dopuszczalny) grubszą warstwę tłuszczu zewnętrznego (do 2 cm) oraz pozostawieniem wewnątrz tzw. „kwiatu”.

Przy obróbce szynek należy szczególnie pamiętać, że im więk­szy odpad w postaci mięsa drobnego, tłuszczu i kości, tym ... CDN

Link to comment
Share on other sites

mniejsza wydajność gotowego produktu. Nie oznacza to bynajmniej, że można zwiększać wydajność produkcyjną drogą niedbale przepro­wadzonej obróbki końcowej, np. przez pozostawianie złogów tłu­szczu wewnętrznego. Takie rozumowanie mogłoby doprowadzić do znacznego obniżenia jakości szynek. Zmniejszać odpad przy ob­róbce należy przez wykrawanie kości „na czysto”, przez właściwą operację nożem wewnątrz szynki, która powinna mieć na celu wycięcie tylko złogów tłuszczowych, ścięgien albo tkanki łącznej, a nie wycinanie „przy okazji" kawałków mięsa. Odświeżanie mięsa powinno polegać również na skrawaniu bardzo cieniutkich pla­strów przewędzonego mięsa.

W trakcie obróbki szynki klasyfikowane są do standardu pierw­szego względnie drugiego. Standard pierwszy są to szynki typowo chude, standard drugi — szynki o minimalnym przetłuszczeniu.

 

8. PUSZKOWANIE. OBLUTOWYWANIE I EWAKUACJA POWIETRZA

 

Surowiec po nadaniu mu ostatecznego kształtu przez obróbkę końcową umieszcza się w puszce.

Do produkcji szynek używa się puszek mandolinowych wykona­nych z najlepszej blachy typu HB wewnątrz lakierowanych. Istnieje kilkanaście używanych formatów puszek szynkowych po­dzielonych na formaty A i G, różniących się od siebie pojemnością i wysokością. Podstawą prawidłowego puszkowania szynek jest do­pasowanie formatu puszki do ciężaru i kształtu szynki. Koniecz­ność bezwzględnego dopasowania wymiaru puszki do wagi szynki nie może być w żadnym przypadku lekceważona, ponieważ najmniejsze odstępstwa od tego odbijają się bezpośrednio na wydaj­ności produkcyjnej i jakości gotowego produktu.

Poniżej podane są formaty puszek i orientacyjny ciężar szynek surowych, które mogą być wkładane do nich.

 

post-39694-0-25178600-1443186330_thumb.jpg

 

Tabela powyższa nie obejmuje puszek formatu „W” dla szynek ciężkich obecnie nie produkowanych oraz formatu 2 lbs dla szynek 0,910 kg i 4 lbs dla szynek 1,820 kg. Brak odpowiedniej ilości for­matów puszek najczęściej używanych zmusza do odwrócenia zasady — „Format puszki uzależniony od ciężaru szynki” do ko­nieczności stosowania zasady „Ciężar szynki dostosowany do po­siadanego formatu”. Uzależnienie takie prowadzi najczęściej do obniżenia wydajności produkcyjnej i jakości gotowego produktu. Jeśli majster szynkowy przy produkcji łopatek ma do dyspozycji np. tylko puszki formatów dolnych tabeli wówczas zmuszony jest dwie łopatki umieszczać w jednej puszce. Jeśli zaś ma przy pro­dukcji szynek puszki tylko górnych formatów tabeli, wówczas szynki o przeciętnym ciężarze 4 do 5 kg musi mocno okrawać, aby umieścić je w tych formatach. Jedna i druga metoda doprowadza do zwiększenia odpadu, a więc zmniejsza wydajność produkcyjną. Nic ulega wątpliwości, że szynki w podobny sposób zapakowane do puszek — w stanie mocno okrojonym lub dwie łopatki zamiast jednej — zawsze będą dawały większą zawartość galarety i gorsze związanie, czyli obniżą wydajność i jakość gotowego produktu.

Z tego też względu nieodzownym warunkiem zabezpieczenia normalnej pracy wytwórni jest posiadanie puszek co najmniej kilku formatów A i kilku formatów G.

Polędwice pakuje się do puszek o wymiarach 90 X 102 X 305 mm z blachy białej typu HB wewnątrz lakierowanej. Puszkę napełnia się za pomocą prasy, w której umieszcza się trzy do pięciu sztuk polędwic. Polędwice powinny szczelnie wypełniać puszkę. Włoże­nie do puszki polędwic zbyt krótkich jest przyczyną powstawania pustej przestrzeni między mięsem, a wieczkiem, w której gromadzą się soki mięsne powstałe w czasie pasteryzacji, nie wchłonięte w zupełności w mięso po jej zakończeniu. Pozostawienie więc wol­nej przestrzeni w puszce doprowadza do wytwarzania się nadmier­nej ilości galarety.

Polędwice układa sic w puszce tak, aby błona jednej polędwicy stykała się z mięsem drugiej dbając jednocześnie o odpowiedni do­bór barwy polędwic wkładanych do jednej puszki.

Wieprzowina mielona jest produkowana w puszkach o wymia­rach 90 X 102 X 310 mm. Puszki te nie są wewnątrz lakierowane. Rolę lakieru w puszce, a więc rolę pewnego rodzaju izolatora mięsa od blachy, spełnia w tym przypadku pergamin, w który owija się blok mięsa. Papier pergaminowy ułatwia równocześnie ewakuację powietrza z puszki (stosunkowo duża zbita masa rozdrobnionego mięsa ściśle ułożonego w puszce bez owinięcia w papier bardzo utrudniałaby usuwanie powietrza).

Do cielęciny używa się puszek stożkowych z blachy białej typu HB, wewnątrz lakierowanych o wymiarach podanych wcześniej. W trakcie pakowania cielęciny do puszek należy umie­szczać większe kawałki mięsa na spód i wierzch puszki, okładając takimi kawałkami również powierzchnię płaszcza puszki. Do środka można kłaść drobniejsze kawałki. Nie wolno jednakże wypeł­niać puszki zupełnie drobnymi ścinkami mięsa, ponieważ wówczas środek puszki zostanie w gotowym produkcie wypełniony w przeważającej mierze galaretą, co bardzo obniży jakość konserwy.

Ważną sprawą przy puszkowaniu konserw tak pasteryzowanych jak i sterylizowanych jest przestrzeganie dokładności ciężaru netto mięsa (wsadu). Ciężar wsadu szynki jest różny i związany ściśle z różnymi formatami puszek. Przy polędwicach, ozorkach i cielę­cinie ciężar wsadu wynosi 2720 g. Przy konserwie „wieprzowina mielona” wsad do puszki wynosi 2575 g mięsa i 10 g papier czyli razem 2585 g.

Wagi używane przy ustalaniu ciężaru netto surowca powinny być kilkakrotnie w czasie dnia pracy kontrolowane na dokładność ważenia. Ponieważ w ciężarze puszek zachodzą często duże różnice, każda puszka powinna być przed puszkowaniem ważona. Dokład­ność ciężaru wsadu jest podstawowym wymogiem standardowym i musi być bezwzględnie dotrzymywana. Jeśli ustalony wsad netto do puszki jest przekraczany, wówczas konsument otrzymuje pew­ną partię mięsa za darmo, ze względu na to, że konserwy pastery­zowane sprzedawane są według ustalonej, a nie rzeczywistej wagi wsadu. Jeśli natomiast rzeczywisty wsad netto do puszki jest mniejszy od ustalonego, naraża się konsumenta na stratę, a prócz tego obniża się opinię jakości gotowego produktu, gdyż miejsce mięsa zajmuje galareta. Podważa się również w ten sposób opinię wytwórni jako rzetelnego producenta.

Ciężar netto każdego sortymentu konserw pasteryzowanych po­winien być dokładnie kontrolowany. Odchylenia wagowe w gra­nicach 15 g są uważane jako usterki, a produkcje wykazujące wyż­sze odchylenia wagowe są niedopuszczalne.

Wymiary puszek używanych do produkcji ozorków i ich jakość, są te same co przy produkcji cielęciny. Ozorki układa się w puszce w formie półksiężyca dookoła obwodu puszki, grubszą częścią ozorka do wewnątrz bloku.

Zamykania konserw dokonuje się przy pomocy maszyny do za­mykania puszek, przy której praca polega na:

a) uruchomieniu maszyny,

b) podstawieniu puszki,

c) naciśnięciu na pedał maszyny,

d) zwolnieniu pedału,

e) zdjęciu zamkniętej puszki.

Tak przebiega praca zamykarki półautomatu w przeci­wieństwie do zamykarki-automatu, przy której wszystkie operacje są zmechanizowane.

Puszki zamyka się w celu otrzymania hermetycznego zamknię­cia. Jest to obok sterylizacji najważniejsza czynność produkcyjna. Wadliwe zamknięcie doprowadza zawsze do zniszczenia produkcji. Główną rolę w zamykarce odgrywają dwie rolki — jedna zawija brzeg płaszcza i wieczka, a druga dociska oba zawinięte brzegi do płaszcza puszki. Najważniejsze zadanie spełnia rolka pierwsza, od której uzależnione jest prawidłowe zawinięcie na tzw. „podwójną zakładkę”. Przed rozpoczęciem produkcji należy każdorazowo zamknąć kilka puszek i sprawdzić na nich pracę zamykarki.

 

post-39694-0-13110300-1443186347_thumb.jpg

 

W czasie produkcji pracownik odbierający z maszyny konserwy zamknięte i układający je w koszu, w którym są przekazywane do pasteryzacji, powinien również sprawdzić zamknięcie każdej pu­szki. Nieprawidłowe zamknięcia są przyczyną nieszczelności i z re­guły doprowadzają do bombażu. Dlatego też do czynności tej musi być wyznaczony pracownik o wysokich kwalifikacjach zawodo­wych i wielkiej sumienności.

Oblutowywania puszek dokonuje się od strony zamknięcia po linii brzegu wieczka i płaszcza. Do lutowania używa się lutowia w kształcie lasek. Lutowie używane do lutowania musi zawierać co najmniej 60% cyny. Zużycie lutowia jest różne dla różnych rodzajów puszek i wynosi dla jednej puszki:

do puszek formatu A  - 2,9 g lutowia

do puszek formatu G - 3,1 g lutowia

do puszek do polędwic i wieprzowiny mielonej - 1,7 g lutowia.

Wytwórnie często otrzymują z fabryk opakowań blaszanych pu­szki, w których zamknięcie fabryczne denka nie jest oblutowane. Oblutowanie w wytwórni konserw tego zamknięcia fabrycznego, wymaga dodatkowej robocizny oraz zwiększa zużycie lutowia na 1 puszkę o przeszło 100%.

 

Ewakuacja, czyli usuwanie powietrza z puszek

 

Usuwanie powietrza z puszek zawierających szynki, łopatki, po­lędwice oraz wieprzowinę mieloną dokonuje się na drodze mecha­nicznej w specjalnych aparatach do wytwarzania próżni w tzw. „bębnach ewakuacyjnych”. Z ozorków oraz cielęciny w puszkach powietrze usuwa się przez zalanie napełnionej mięsem puszki spe­cjalnie przygotowaną zalewą. Istnieją więc dwie metody usunięcia powietrza z puszki:

a) mechaniczna — w bębnie ewakuacyjnym i

b) przez stosowanie zalewy.

Wytworzenie jak najlepszej próżni w puszce ma bardzo duże znaczenie ponieważ:

a) powietrze w puszce może zawierać bakterie gnilne. Jeżeli nie ulegną one zniszczeniu w czasie pasteryzacji (temp. poniżej 100° C) to mogą w następstwie spowodować zepsucie konserw;

b) powietrze zawarte w puszce działa utleniająco na substancje zawarte w mięsie i na blachę. Może więc ona w ten sposób spowo­dować niepożądane zmiany mięsa w czasie pasteryzacji i maga­zynowania oraz przyspieszać korozję puszki;

c) obecność powietrza sprawia, że podczas procesu pasteryzacji podobnie jak i sterylizacji powstaje wskutek ogrzewania nadmier­ne ciśnienie w puszce, jako suma ciśnień cząstkowych pary wodnej i powietrza. Ciśnienie to może doprowadzić do nieszczelności pu­szki. Obniżenie więc ciśnienia przez usunięcie powietrza, jest wa­runkiem sprzyjającym otrzymaniu po pasteryzacji puszek szczel­nych i tym samym zdatnych do dłuższego magazynowania.

d) powietrze zawarte w puszkach jest izolatorem ciepła i jako takie utrudnia proces wyjałowienia konserwy.

Ewakuację powietrza w bębnie ewakuacyjnym przeprowadza się za pomocą pompy ssącej wytwarzającej próżnię wewnątrz aparatu. Próżnia powinna wynosić przynajmniej 700 mm słupa rtęci, gdyż dopiero wtedy istnieje pewność, że powietrze zostało wyciągnięte nie tylko z bębna ewakuacyjnego, ale również ze znajdujące się w nim puszki przez specjalnie do tego celu pozo­stawiony otwór w wieczku lub też na płaszczu puszki. Po wyciąg­nięciu powietrza otwory zasklepia się (zalutowuje się) grudką cyny umieszczoną na puszce obok otworu. Zalutowywanie otworu od­bywa się bez wyjmowania puszki za pomocą kolby elektrycznej znajdującej się wewnątrz bębna.

 

post-39694-0-28391400-1443186370_thumb.jpg

 

Prawidłowe wyciągnięcie powietrza z puszki, poznaje się po w gięciu płaszcza puszki, co specjalnie widoczne jest przy polę­dwicy i wieprzowinie mielonej. W puszkach szynkowych poznaje się prawidłowość ewakuacji przez wgięcie wieczka i dna puszki i zupełnie głuchy oddźwięk przy opukiwaniu.

 

post-39694-0-73710600-1443186383_thumb.jpg

 

Ewakuacja powietrza jest wadliwa przy wysokości słupa rtęci niżej niż 700 mm. Zdarza się to w okresach dużego nasilenia produkcji, powodując wówczas konieczność sprawdzania szczelności puszki, prawidłowości zamknięcia i ewentualnie powtórnej ewa­kuacji. Przedłuża się wtedy okres między zamknięciem puszki, a pasteryzacją, wówczas gdy okres ten powinien być jak najkrótszy.

 

9. PASTERYZACJA

 

Pasteryzacji konserw dokonuje się w kotłach otwartych. Tem­peratura i czas pasteryzacji są uzależnione przede wszystkim od: a) wielkości puszki i b) surowca, który jest poddany pasteryzacja. W czasie pasteryzacji działamy na konserwy temperaturą niższą niż 100°C. Proces ten można podzielić na 2 okresy, a mianowicie:

1) okres działania temperatury 100° — jest to z reguły okres początkowy pasteryzacji;

2) okres tzw. „gotowania” w temperaturze poniżej 100° — w czasie znacznie dłuższym od pierwszego.

Prawidłowo przeprowadzona pasteryzacja warunkuje trwałość konserwy, jak również w wysokim stopniu wpływa na jej jakość i zawartość galarety w gotowym produkcie. Najbardziej prawidło­wą jest pasteryzacja przeprowadzona według ustalonych norm.

 

post-39694-0-44378000-1443186400_thumb.jpg

 

Nie wolno odstępować od ustalonych receptur gotowania. Nie za­brania to oczywiście za zgodą kierownictwa dokonywania prób i doświadczeń, które mają na celu ulepszenie metody pasteryzacji.

Przekroczenie czasu i temperatury pasteryzacji odbija się na­tychmiast na przegotowaniu mięsa w konserwie i nadmiernej ilości galarety. Zaniżanie ustalonego czasu pasteryzacji albo zaniżanie temperatury może spowodować bombaże oraz niedogotowanie kon­serw. Nieumiejętnie czy też wadliwie przeprowadzona pasteryzacja jest przyczyną powstawania znacznych strat.

Utrzymanie czystości przy produkcji konserw w ogóle, a kon­serw pasteryzowanych w szczególności — jest bezwzględnie ko­nieczne. Na podstawie badań stwierdzono, że psucie się konserw w czasie magazynowania występuje pod wpływem bakterii zarod­nikujących — tlenowców oraz bezwzględnych i warunkowych beztlenowców. Zarodniki ich, o ile znajdują się wewnątrz konserwy, wytrzymują temperaturę nawet do 130°C. W wyniku działania procesów życiowych bakterii powstają gazy, które nie mając ujścia z hermetycznie zamkniętej puszki powodują duże ciśnienie na wieczko puszki, co doprowadza do tzw. bombażu. Są również bak­terie, które w czasie przemiany materii nie wytwarzają gazów, dając w efekcie tzw. „płaski bombaż" w odróżnieniu od poprzed­niego, który uwidacznia się wydęciem wieczek. Należy zawsze pamiętać, że drobnoustroje powodujące w zamkniętej puszce psucie się zawartości mogą dostać się do niej tylko przed jej zapuszkowaniem, tzn. wraz z surowcem lub przez nieszczelności puszki. W przypadku pasteryzacji sprawa ta nabiera szczególnego znacze­nia ze względu na konieczność utrzymywania temperatury we­wnątrz puszki tylko do 100°C, w której nie wszystkie drobnoustroje, zwłaszcza zarodnikowe, ulegają zniszczeniu. Teoretycznie konser­wy można by ochronić przed zepsuciem za pomocą przedłużenia czasu pasteryzacji. Ta możliwość jednakże odpada w praktyce z uwagi na znaczne obniżanie się wskutek tego wartości handlowej, odżywczej i smakowej konserw. Ze względu na to, trwałość i zdrowotność konserwy odpowiadające wymogom standardowym, może zagwarantować tylko ścisłe przestrzeganie czasu i temperatury pa­steryzacji zgodne z obowiązującymi normami oraz zachowanie warunków sanitarnych.

 

Czas i temperatura pasteryzacja, dla różnych konserw przedsta­wia się następująco:

1. Polędwica w puszce — 20 minut w temp. 100°

                                   100 minut w temp. 78°

Łączny czas pasteryzacji polędwic w puszkach wynosi 120 minut.

2. Wieprzowina mielona — 30 minut w temp. 98 do 100°

                                        5 minut spadek temp. do 80—82°, 

                                        2 godziny 20 minut w temp. 80 do 82o

                                        5 minut podniesienie temp. do 98 a nawet 100°,

                                       30 minut w temp. 98 do 100°.

Łączny czas pasteryzacji 3 godz. 30 minut.

3. Cielęcina — 3.5 godziny w temp. 100°.

4. Ozorki wieprzowe — 3 godz. 20 minut w temp. 93°.

5. Ozorki cielęce - 3 godz. w temp. 98°.

Szynki i łopatki w puszkach przechodzą pasteryzację według poniżej podanej tabeli. Czas pasteryzacji jest tutaj w znacznym stopniu zależny od formatu puszki.

 

post-39694-0-10608700-1443186420_thumb.jpg

 

Pasteryzacja konserw mięsnych jest procesem bardzo skompli­kowanym i w związku z tym oraz ze względu na obowiązek zabez­pieczenia najwyższej wartości użytkowej gotowego produktu po­winna być dokonywana przez bardzo sumiennego pracownika, który ma do dyspozycji termometry kontrolne. Temperatury pasteryzacji nie wolno obniżać ani też podwyższać choćby o 1 stopień. Przebieg pasteryzacji w dużej mierze wpływa również na zawar­tość galarety w gotowym produkcie. Zależność ta występuje szczególnie wyraźnie przy produkcji szynek w okresie letnim. Wysoki procent galarety w szynkach będący powodem odrzucenia w tym okresie w wielu wytwórniach całych produkcji, jest czynnikiem wprawdzie nie jedynym, ale w dużym stopniu uzależnionym rów­nież od pasteryzacji. Po zakończeniu pasteryzacji należy konserwy natychmiast wyładować z kotła i przekazać do studzenia.

 

10. STUDZENIE KONSERW

 

Studzenie konserw po pasteryzacji odbywa się w dwóch fazach: a) studzenie wodne, b) studzenie powietrzne.

Studzenie wodne rozpoczyna się natychmiast po pasteryzacji i wyjęciu puszek z kotła. Konserwy chłodzi się w basenach z zimną, bieżącą wodą. W okresie letnim można w celu obniżenia tempera­tury wody kłaść do basenu bloki lodu sztucznego. Gwałtowne stu­dzenie wodne ma na celu przerwanie procesu gotowania i wydzie­lania się soku mięsnego, od czego uzależniona jest w dużej mierze zawartość galarety w gotowym produkcie. Czas studzenia wodnego od 2 do 4 godzin.

Do studzenia powietrznego rozkłada się puszki w magazynie chłodzonym. Czas trwania chłodzenia powietrznego trwa około 12 godzin. Rozłożone puszki nie powinny stykać się ze sobą, gdyż najlepsze wystudzenie zapewnia wolny dostęp zimnego powietrza do każdej puszki. Studzenie powietrzne ma na celu ściągnięcie galarety i zestalenie się zawartości konserwy. Po zakończonym wystudzeniu powietrznym konserwy czyści się i układa w stosy w magazynie chłodzonym aż do chwili wysyłki.

 

11. BADANIE TRWAŁOŚCI KONSERW

 

Każda produkcja, która znajduje się w magazynie, musi być poddana badaniu na trwałość. Do badania pobiera się konserwy schłodzone do temperatury 6 do 8°. Próbę trwałości konserw prze­prowadza się w cieplarce czyli termostacie po upływie 72—96 go­dzin od zakończenia produkcji. Są to metalowe skrzynie o stałej temperaturze wewnętrznej od 35 do 37°. Do badania pobiera się z każdego kotła, w którym konserwy były pasteryzowane, 1% wy­produkowanych puszek. Próba termostatowa dla konserw paste­ryzowanych trwa 3 doby w temperaturze 35—37°. Temperatura ta, równa temperaturze zwierząt rzeźnych, jak również człowieka, jest bardzo sprzyjająca dla rozwoju wielu rodzajów bakterii. Jeśli więc bakterie nie zostały zabite w konserwach w czasie procesów produkcyjnych, to wtedy — w okresie trzy dobowym — rozmnożą się one w bardzo silnym stopniu. Zewnętrznym objawem rozwoju bakterii wewnątrz puszki jest bombaż, który rozpoznaje się z łat­wością po wydęciu wieczka i denka. Za wynik dodatni badania termostatowego uważa się konserwy, które w termostacie zbombażowały. Brak bombażu uważa się za wynik ujemny, produkcję za wykonaną prawidłowo, a konserwy z tej produkcji jako nada­jące się do spożycia.

W przypadku dodatniego wyniku badania termostatowego, po­nawia się próbę trwałości pobierając podwójną ilość konserw do badania z tej samej partii produkcji. W razie uzyskania powtór­nego wyniku dodatniego, należy próbki przesłać do Rejonowego Laboratorium Badawczego CZPMs w celu orzeczenia o stopniu przydatności do spożycia badanej produkcji.

Wyniki termostatowe zapisywane są w książce termostatowej prowadzonej przez dział kontroli technicznej. Przy pobieraniu prób do termostatu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, aby po­bierać je z każdego kotła produkcyjnego. Bombażowanie bowiem próbek konserw z kotła pierwszego nie eliminuje z obrotu handlo­wego produkcji kotła drugiego, o ile kocioł ten da w termostacie wyniki ujemne. Konserwy, które zbombażowały w termostacie lub też w czasie magazynowania, nie nadają się zupełnie do spożycia z powodu powstałego w nich procesu gnilnego masy mięsnej, wywołanego rozwojem bakterii.

Do najważniejszych przyczyn powstawania bombażu konserw w termostacie i magazynie należą:

1) użycie do produkcji zanieczyszczonego i nieświeżego mięsa;

2) użycie do produkcji nieświeżych i zabrudzonych przypraw;

3) dodawanie do produkcji nieświeżych i zakażonych rosołów i zalew. Należy tu podkreślić, że wszelkie zalewy powinny być przygotowywane w dniu produkcji;

4) nieszczelne puszki oraz użycie niedostatecznie wysterylizowanych puszek;

5) nieczyste stoły, narzędzia produkcji oraz używanie brudnych kotłów;

6) wadliwe zamykanie puszek — niedokładność tzw. podwójnej zakładki;

7) niedokładna pasteryzacja, względnie sterylizacja (skracanie czasu i obniżanie temperatury);

8) zbyt długie przetrzymywanie zamkniętych już puszek przed pasteryzacją względnie sterylizacją;

9) wadliwe studzenie wodne;

10) złe warunki magazynowania oraz nieostrożne obchodzenie się z gotowym produktem.

Na uwagę zasługuje w tym przypadku konieczność przechowy­wania gotowego produktu w magazynie o temp. 6—8° o wilgotno­ści powietrza 85%. Przerzucanie towaru z magazynu do magazynu i częste zmiany temperatury źle wpływają na jakość gotowego produktu i mogą spowodować bombaż. Nieostrożne obchodzenie się z gotowym produktom w magazynie powoduje nie tylko po­wstawanie tzw. wysortu na skutek pogięć puszki, ale również za­gięcia przyczyniające się do nieszczelności puszki powodujące bom­bażowanie.

W konserwach pasteryzowanych, podobnie jak i sterylizowa­nych, mogą zaistnieć następujące rodzaje bombażu:

a) bombaż bakteriologiczny,

b) bombaż chemiczny,

c) bombaż mechaniczny (techniczny).

Bombaż bakteriologiczny spowodowany jest działaniem drobno­ustrojów wewnątrz puszki — które wskutek przemiany materii wytwarzają gazy - przy czym ciśnienie gazu jest tak silne, że powoduje wydęcie wieczek puszki. Bombażowi bakteriologicznemu towarzyszy zawsze rozkład masy mięsnej wewnątrz puszki. Kon­serwy takie są niezdatne de spożycia. Należy je przekazać do za­kładu utylizacji celem wytopienia tłuszczu.

Bombaż chemiczny. Bombaż ten występuje wtedy, kiedy pobiała puszki jest niedostateczna i zachodzą reakcje chemiczne między żelazem puszki i kwasami organicznymi mięsa. Wytwarzają się wówczas gazy, które wypychają wieczka podobnie jak przy bombażu mikrobiologicznym. Bombaż chemiczny poznaje się po lek­kim wydęciu wieczka, które daje się wgnieść ręką.

Bombaż techniczny jest wynikiem przeładowania puszki. Tego typu bombaż występuje zawsze wówczas, gdy zawartość netto mięsa w puszce przekracza ustaloną w recepturze normę. Masa mięsna zapakowana w zbyt dużej ilości rozszerza się w czasie pa­steryzacji i odkształca wieczko. Konserwy z bombażem mecha­nicznym należy wysortować z magazynów. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów bombażu, bombaż mechaniczny nie dyskwa­lifikuje całości produkcji.

Próba trwałości dla konserw pasteryzowanych wynosi 3 doby w temperaturze 35—37°. Jest to okres czasu wystarczający, aby upewnić się o jałowości konserw.

 

12. MAGAZYNOWANIK KONSERW PASTERYZOWANYCH

 

Magazynowania konserw pasteryzowanych dokonuje się w ma­gazynach chłodzonych w temperaturze 6 do 8° i wilgotności 85%. Do magazynowania puszki natłuszcza się wazeliną i układa tak, aby każda produkcja była osobno ułożona w stosy formatami. Temperatura i wilgotność pomieszczeń powinny być codziennie kontrolowane.

Nie należy przerzucać puszek, wstrząsać nimi, przenosić z miej­sca na miejsce, gdyż doprowadza to nie tylko do obniżenia jakości konserwy (obluzowanie galarety), ale przyczynia się do powsta­wania wysortów wskutek pogięć.

Puszki z wygięciami na płaszczu lub wieczkach nie mogą być wysyłane za granicę. Specjalnie duże wysorty powstają w tych za­kładach, które nie posiadają na miejscu magazynu. W takich przypadkach transport produktu gotowego do magazynu może przyczynić się do powstawania jeszcze większych wysortów.

Do magazynu gotowego produktu nie należy w żadnym przy­padku wprowadzać świeżej produkcji, która jest jeszcze niedosta­tecznie wystudzona. Powstająca bowiem wówczas para skrapla się i osiada na wszystkich konserwach magazynowanych powodując rdzewienie puszek. Konserwy zardzewiałe również nie mogą być przeznaczane na eksport.

 

13. PRZYGOTOWANIE KONSERW DO TRANSPORTU

 

Do wysyłki nadają się tylko konserwy z produkcji zbadanych i dopuszczonych przez kontrolę standaryzacyjną i nie wykazują­cych bombażu. Puszki nie mogą być zardzewiałe albo pogięte. Przygotowanie puszek do transportu polega na dokładnym wy­czyszczeniu puszek, naklejeniu etykiet, na których powinien być oznaczony ciężar konserwy brutto lub netto zależnie od wymagań odbiorcy, zapakowaniu puszek w skrzynie oraz wykonaniu na skrzyniach odpowiednich napisów- dotyczących ciężarów.

Konserwy pasteryzowane są wysyłane w specjalnych skrzyniach wykonanych z drewna iglastego. Szynki i łopatki wysyłane są w skrzyniach o mocnej konstrukcji — typu Gehringa. Do każdej skrzyni typu Gehringa pakuje się 6 puszek. Konserwy są ułożone w 3 rzędach, przy czym w każdym rzędzie znajdują się 2 puszki, a każdy rząd jest odgraniczony od sąsiedniego za pomocą drewnia­nej deseczki.

Polędwica i wieprzowina mielona wysyłane są w skrzyniach typu kostkowego o wymiarach wewnętrznych 430 X 320 X 285. Skrzynie po ułożeniu konserw, zabezpieczeniu ich wełną drzewną przed zgnieceniem i przybiciem wieczka powinny być obciągnięte dwukrotnie taśmą stalową o szerokości 10—13 mm i grub. 0,3 do 0,4 mm — równoległe do krawędzi czół i w odległości 80 mm od ich krawędzi. W skrzyni o tych wymiarach mieści się 12 sztuk pu­szek polędwic albo wieprzowiny mielonej. Każdą puszkę owija się w papier pakowy, zawinięty na denkach i wieczkach zamknięciem kopertowym. Każda skrzynia przeznaczona na eksport musi posia­dać napisy wykonane w języku angielskim. Wysokość liter i ich rozmieszczenie są znormalizowane:

1) znak i numer eksportowy przetwórni,

2) skrót nazwiska lub firmy odbiorcy,

3) ilość w sztukach konserw w danej skrzyni,

4) nazwę konserwy,

5) wagę brutto i netto,

6) numer kolejny skrzyni.

Poza tym na bokach skrzyni umieszcza się następujący napis wykonany w trzech wierszach (w przypadku wysyłki na rynek za­graniczny w języku angielskim)

w pierwszym wierszu Perishable — łatwo psujące się.

w drugim wierszu Keep under Refrigeration - przechowywać w chłodzie

w trzecim wierszu Product of Poland - wyrób polski.

Cielęcinę i ozorki wysyła się w skrzyniach o wymiarach we­wnętrznych 465 X 315 X 185 mm. Do skrzyni należy pakować 6 puszek po 3 puszki w 2 rzędach, ustawiając je na przemian większą i mniejszą podstawą na dnie skrzyni. Dno skrzyni powinno być przed ułożeniem puszek pokryte warstwą wełny drzewnej. Wolne przestrzenie między poszczególnymi puszkami należy rów­nież wypełniać szczelnie wełną drzewną. Zamkniętą skrzynię wiąże się taśmą stalową w dwóch miejscach równolegle do krawędzi czół. Napisy na skrzyniach są identyczne jak przy wieprzowinie mielo­nej z zachowaniem nazwy asortymentu „cielęcina w puszkach”, czy też „ozorki”.

 

14. PRODUKCJA TYPOWYCH KONSERW PASTERYZOWANYCH

 

Do najbardziej typowych konserw pasteryzowanych należą:

a) polędwica w puszce (Pork Loin)

b) wieprzowina mielona (Luncheon Meat)

c) cielęcina w puszce

d) ozorki w puszce

c) szynka i łopatka.

Opis samych produkcji oparty został na obowiązujących nor­mach produkcyjnych.

 

POLĘDWICA W PUSZCE

 

Przygotowanie surowca. Polędwice do produkcji konserw wy­cina się ze schabów wieprzowych przyciętych na długość 34 do 36 cm. Wydajność polędwicy w puszkach w stosunku do schabu wynosi około 25% tzn. chcąc wykonać miesięczny plan produkcji „polędwicy w puszkach” w wysokości np. 10 ton, należy wyciąć polędwico z około 40 ton schabu. Biorąc pod uwagę cykl produk­cyjny. ostatnie wycinanie polędwic ze schabu należy przeprowa­dzić 21 każdego miesiąca, licząc się z 3-dniowvm okresem peklo­wania i 5-dniowym dojrzewaniem, jak również wędzeniem. Istnie­ją 2 standardy produkcji Pork Loinu A i B.

Standard A wymaga surowca nieprzetłuszczonego, typowo chu­dego.

Na standard B natomiast można przeznaczać polędwice o lekkim marmurku, czyli lekko przetłuszczone śródtkankowo. Polędwice o zbyt silnym przetłuszczeniu, słabej konsystencji, o niewłaści­wym kolorze, oraz polędwice wykazujące nieświeżość, należy wysortować z surowca przeznaczonego do produkcji. Baczną uwagę należy zwracać także na to, aby nie wycinać polędwic zbyt późno ani zbyt wcześnie od daty dokonania uboju. Polędwice nic powin­ny być starsze niż 3 doby i nie wcześniejsze niż 36 godzin. Starsze polędwice mają za sobą zbyt silny proces dojrzewania i mogą w gotowanym produkcie dać nadmierną ilość galarety. „Trociniaste mięso polędwicy w puszce”, jak to określają praktycy, jest również w dużej mierze spowodowane użyciem do produkcji mięsa przejrzałego. Mięso świeższe niż 36 godzin po uboju jest jeszcze niedostatecznie wychłodzone — temperatura wewnątrz mięśni po­winna wynosić 4 do 6°.

 

Proces produkcyjny

 

Po odpowiednim wychłodzeniu polędwice wycięte ze schabów przewożone są z magazynu surowcowego do peklowni. Pierwszą fazą peklowania jest solenie polędwic. Do solenia używa się samej soli kuchennej. Zużycie soli wynosi 2 kg na 100 kg polędwic. Okres przesalania wynosi 12 do 16 godzin. Po przesoleniu polędwice pe­kluje się w solance zalewowej w basenach lub kadziach drewnia­nych. Skład solanki zalewowej w stosunku do 1 000 litrów wody jest następujący:

Sól kuchenna (warzonka) 100 kg           Nitryt       0,250 kg

Saletra potasowa 1,0 kg                       Cukier 3 kg zimą, 1,5 kg latem

Solankę przygotowuje się w ten sposób, że najpierw rozpuszcza się w zimnej wodzie sól i cukier, a następnie w małym kubełku robi się osobno rozczyny saletry i nitrytu. Rozczyny wlewa się do solanki i dokładnie miesza. Stężenie solanki wynosi 8° Be zimą, a 9° Be latem. W porze letniej, ze względu na możliwość większego zakażenia surowca, stężenie solanki musi być większe. Solankę należy przygotować co najmniej 24 godziny przed użyciem po to: aby wszelkie zanieczyszczenia osadziły się na dnie. Solankę znad osadu zlewa się i dopiero wtedy można już w niej peklować polę­dwice. Peklowanie trwa 3 doby. Do beczki najpierw wlewa się solankę, a następnie dopiero układa się polędwicę. Zbyt ciasno ułożone polędwice źle się peklują wskutek niedostatecznego do­pływu solanki. Zużycie poszczególnych soli do zapeklowania 100 kg polędwic jest następujące:

Sól kuchenna     8,00 kg

Saletra              0,060 kg    

Nitryt                0,015 kg

Cukier               0,180 kg    

Przeciętna wydajność polędwicy peklowanej  99%

Granice dopuszczalnych wahań  98 do 101%

Następną fazę produkcji stanowi ociekanie i dojrzewanie, które przeprowadza się w pomieszczeniu chłodzonym o silnym przewie­wie powietrza.

Polędwice ułożone bardzo ściśle w stosy na wysokość do 3 warstw, ociekają na kratach drewnianych przez 5 dni. Tempera­tura ociekalni powinna wynosić od 4 do 8°. Ze względu na to, że po ociekaniu polędwice nie są obmywane, transportuje się je wprost z ociekalni do wędzarni, gdzie obwiązane sznurkiem na jednym końcu zawiesza się na drewnianych kijach.

W wędzarni polędwice powinny wyschnąć, nabrać bardzo lek­kiego zapachu dymu i minimalnie zmienić barwę powierzchni na jasno-słomkową. Czas przebywania polędwic w wędzarni trwa 12 godzin, przy czym większą część tego okresu przeznacza się na obsuszkę za pomocą wentylatorów, a resztę na wędzenie zimnym dymem (temperatura wędzenia 22° C).

Przed puszkowaniem uwędzone polędwice poddaje się ostatecz­nej obróbce. Ostateczna obróbka, czyli odświeżanie, polega na zdjęciu tłuszczu uwędzonego (bez uszkodze­nia błony) oraz na skrajaniu obeschniętego mięsa zewnętrznego. W tra­kcie odświeżania nale­ży polędwice poddać ostatecznej kontroli, aby nie dopuścić do puszko­wania polędwic o złym zapachu, niewłaściwym kolorze albo zbytnio przetłuszczonych.

Do jednej puszki wkłada się zależnie od standardu oraz jakości surowca od 3 do 5 po­lędwic, dobierając polędwice pod względem barwy. Odcinki odpowiadające wielkością połowie zawartości puszki można łączyć po dwa, przy czym miejsca złączenia powinny być ścięte ukośnie. Do jednej puszki można włożyć najwyżej jedną tak składaną polędwicę, reszta masy mięsnej musi być w całości. Do puszki wkłada się 2720 gramów mięsa, czyli 6 lbs. Układanie powinno być takie, żeby błona jednej polędwicy przylegała do mięsa drugiej względnie takie, że błony przylegają do siebie (w gwiazdę). Polędwic nic należy nacierać farszem lub żelatyną gdyż mizdra, która z jednej strony pokrywa polędwice wiąże je dostatecznie. Złożone polędwice wkłada się do prasy i po spraso­waniu wpycha się do puszki, na spód której sypie się przed tym 5 g żelatyny sproszkowanej drugimi 5 g posypuje się wierzch. Napełnione puszki zamyka się i lutuje, a następnie ewakuuje się z nich powietrze.

Wydajność gotowego produktu w stosunku do wagi surowca po­branego z peklowni wynosi przeciętnie 63%, przy czym granice dopuszczalnych wahań wydajności mogą wynosić od 60 do 67%.

Puszki z polędwicami ustawia się do gotowania na stojąco w kotłach otwartych. Gotuje się przez 20 minut w temperaturze 100° C, licząc od chwili zagotowania, następnie obniża się temperaturę do 78° za pomocą wlania do kotła zimnej wody i w tej tem­peraturze gotuje się przez 100 minut. Po skończonym gotowaniu konserwy studzi się najpierw w zimnej bieżącej wodzie w ciągu 30 minut do 2 godzin, a później na powietrzu. Do ostudzenia po­wietrznego układa się puszki na leżąco. Czas studzenia powietrz­nego wynosi 12 godzin. Następnie puszki czyści się i ustawia w magazynach gotowego produktu. Temperatura magazynu nic powinna przekraczać 8°, a wilgotność powietrza 80% do 90%.

Po trzech dniach licząc od pasteryzacji poddaje się konserwy próbie termostatowej, która trwa 3 dni w temperaturze wewnętrz­nej termostatu 35 do 37°. Do termostatu pobiera się z każdego kotła 1% wyprodukowanych konserw, przeprowadzając równocze­śnie próbę organoleptyczną celem stwierdzenia jakości. Wymaga­nia w stosunku do jakości gotowego produktu są następujące:

Barwa polędwicy na przekroju powinna być jednolita od różo­wej do bladoróżowej. Barwa mięsa nie może ulegać większym zmianom przy przechowywaniu w temperaturze 18° i przy normal­nym świetle w ciągu pół godziny.

Zapach. Po wyjęciu z puszki polędwica powinna mieć czysty aromat charakterystyczny dla peklowanego, pasteryzowanego mięsa wieprzowego.

Smak polędwicy powinien być łagodny (zawartość soli nie wy­żej 3%), bez posmaku gorzkiego i kwaśnego (procentowy stosunek saletry do soli kuchennej nie może przekraczać 0,2%).

Konsystencja gotowego produktu powinna być jędrna. Polęd­wice muszą być w miarę soczyste, lecz nie wodniste i nie łyko­wate. Gotowy produkt nie może wykazywać śladów przegotowania lub też niedogotowania.

Sterylność gotowej konserwy powinna być określona przez wynik ujemny po 3 dniach próby termostatowej.

Związanie polędwicy jest dostateczne wtedy, kiedy plastry o grub. ok. 2 mm nie rozpadają się przy krajaniu.

Galareta otaczająca mięso powinna być klarowna o jasno żółtej barwie. Nie może ona wykazywać zmętnienia wskutek wytrącenia białka lub emulsji tłuszczu. W temperaturze 18° galareta powinna zachować stałą konsystencję. Zawartość galarety w puszce wynosi:

do 12% dla standardu A

do 14% dla standardu B

Puszki powinny być wykonane z blachy stalowej ocynowanej typu HB o grubości 0,25 do 0,32 mm wewnątrz lakierowane. Luto­wanie wykonane musi być starannie, bez zacieków lub miejsc nie pokrytych lutowaniem. Wieczko puszki posiada otwór ewakua­cyjny chroniony od wewnątrz puszki przy lutowaną szyną albo tzw. rozetką ewakuacyjną. Odpryski lakieru w puszce są niedopu­szczalne.

Zużycie puszek oraz przypraw na 63 kg polędwic jest następu­jące: z pobranego z peklowni surowca w ilości 100 kg i poddaniu go odświeżaniu przed puszkowaniem otrzymuje się 63 kg polędwic.

Puszki  22,5 szt.

Żelatyna  0,25 kg

Lutowie  0,075 kg

Kwas solny do lut.  0,010 kg

 

WIEPRZOWINA MIELONA

 

Przygotowanie surowca. Mięso używane do produkcji powinno być dobrze wychłodzone, o temperaturze 4 do 8°. Skład surowcowy tej konserwy jest następujący:

1) wieprzowina klasy III bez grubszych warstw tłuszczu zewnętrznego       60 kg

2)  wieprzowina klasy IV  40 kg

Razem: 100 kg

Surowiec może pochodzić w 25 do 40% z szynek i łopatek pe­klowanych i wędzonych. O ile używane jest mięso okrawkowe z szynek, należy poskrawać z niego powierzchowne warstwy wę­dzone. Produkcja wieprzowiny mielonej ze względu na możliwość użycia stosunkowo dużej ilości mięsa drobnego, specjalnie kalku­luje się dla zakładu produkującego szynki w puszkach. Jako su­rowca nie wolno używać szynek lub łopatek, które wskutek nie­właściwego zapachu lub też niedostatecznego przepeklowania były wysortowane z produkcji.

Zużycie przypraw przy produkcji jest następujące w stosunku do mięsa peklowanego:

Sól  2,20%                                        Nitryt 0,003%

Saletra  0,05%                                   Pieprz       0,100%

Materiałem pomocniczym jest pergamin biały tzw. roślinny, któ­rego zużycie wynosi 10 g na każdą puszkę.

 

Proces produkcyjny

 

Surowiec na wieprzowinę mieloną pekluje się na sucho. Mie­szankę peklującą przyrządza się mieszając dokładnie sól kuchenną (warzonkę) z saletrą skraplając ją roztworem nitrytu (proporcja sporządzania roztworu: 3 g nitrytu na 50 g wody). Mieszankę soli peklującej przyrządza się od razu dla większych ilości mięsa i przetrzymuje się w chłodniach w zamkniętych beczkach. Przy­kładowy skład mieszanki wystarczającej na 10 ton mięsa jest na­stępujący:

Sól kuchenna   220 kg

Saletra potasowa   5 kg

Nitryt   0,3 kg

Pieprz  10 kg

Pekluje się tylko mięso świeże. Mięso drobne od szynek albo łopatek jest już peklowane i może być użyte do produkcji bezpo­średnio po skrajaniu powierzchni wędzonej. Na 100 kg mięsa świe­żego zużywa się 2,3 kg podatnej wyżej mieszanki. Mięso dokładnie wymieszane z solą po zmieleniu na wilku tarczą nożową (osobno wieprzowinę kl. III i IV) pekluje się w skrzyniach drewnianych. Peklowanie trwa 36 godzin. W czasie peklowania mięso nie powin­no być układane w warstwy wyższe niż 20 cm. Powierzchnia mięsa powinna być silnie uklepana w celu niedopuszczenia powie­trza do warstw głębszych. Mięso dostatecznie przepeklowane od­znacza się jednolitą intensywną barwą różową. Proces peklowania należy przeprowadzać w pomieszczeniach chłodzonych o tempera­turze 4 do 8°.

Po peklowaniu mięso transportuje się do hali produkcyjnej, gdzie jest ono mielone. Przed mieleniem dodajemy do mięsa kla­sy III mięso drobne od szynek. To samo przeprowadza się z mię­sem kl. IV. Mięso kl. III po zmieszaniu z mięsem od szynek miele się na wilku przez siatkę 5 mm, mięso kl. IV miele się natomiast przez siatkę 3 mm. Zmieloną wieprzowinę kl. IV miesza się w mieszałce, dodając w trakcie mieszania na każde 100 kg około 3 l wody oraz drobno zmielony pieprz w proporcji przewidzianej re­cepturą. Mięso miesza się tak długo aż nabierze ono kleistości. Długość i prawidłowość przeprowadzonego mieszania ma wpływ na zawartość galarety w gotowym produkcie. Im dłużej trwa mie­szanie tzn. im bardziej będzie mięso kleiste, tym mniejsza będzie zawartość galarety w gotowym produkcie, a więc tym większa jego wartość użytkowa. Przy normalnym toku produkcji procesu mieszania nie można oczywiście zbytnio przedłużać. Wymieszaną wieprzowinę kl. IV miesza się ponownie razem z wieprzowiną kl. III, której dodaje się w stosunku wagowym przewidzianym w recepturze.

Z mieszałki masę mięsną przewozi się w wannach do napełniarki, w której ubija się masę bardzo mocno w celu wypchnięcia powietrza. Ładowanie mięsa do napełniarki powinno odbywać się przez bardzo silne rzucanie mięsa w otwór napełniarki. Lejek napełniarki powinien być dostosowany do wymiarów puszki (90 X 102 X 310 mm). Na lejek nakłada się papier pergaminowy, składając go na denku zamknięciem kopertowym, następnie puszkę napełnia się masą mięsną. Puszkę napełniać należy bardzo ściśle, aby wyeliminować bańki powietrza z konserwy. Do jednej puszki odważa się 2575 g masy mięsnej. Łączny więc ciężar netto konserwy wynosi 2 575 g mięso + 10 g papier pergaminowy razem 2 585 g.

Zamknięte puszki lutuje się i usuwa z nich powietrze. Puszki prawidłowo ewakuowane powinny posiadać lekko wciągnięte ścianki płaszcza, a przy opukiwaniu wydawać głuchy dźwięk.

Po pasteryzacji puszki chłodzi się w basenie z zimną i bieżącą wodą 1 godzinę, a następnie ustawia się na stojąco do chłodzenia powietrznego, tak aby odstęp między poszczególnymi puszkami wynosił około 10 cm. Dalsze wychłodzenie konserw przeprowadza się w magazynach chłodzonych. Po trzech dniach po pasteryzacji, konserwy poddaje się próbie termostatowej przez 3 dni w tempe­raturze termostatu 35 do 37°.

Gotowy produkt przechowuje się w magazynach chłodzonych w temp. nie przekraczającej 8° i wilgotności powietrza 85%.

Przeciętna wydajność gotowego produktu wynosi: 101%. Gra­nice dopuszczalnych wahań wydajności 100 do 103%.

Wymagania jakościowe w stosunku do gotowego produktu:

1) puszki powinny być należycie wypełnione oraz dokładnie od­powietrzone, co poznaje się po lekkim wciągnięciu płaszcza puszki;

2) papier pergaminowy owijający blok mięsa powinien bez trud­ności oddzielać się od bloku mięsa;

3) tłuszcz — ilość wytopionego tłuszczu w konserwie powinna być jak najmniejsza;

4) galareta powinna posiadać dostateczną zwartość, właściwy smak i zapach oraz klarowność. Ilość galarety łącznie z papierem nie powinna przekraczać 10% w stosunku do ciężaru netto zawar­tości;

5) blok mięsa powinien być dobrze związany. Konsystencja bloku mięsa po wyjęciu z puszki w temperaturze 18° C powinna być tak silna, aby plastry o grubości 2 mm w czasie krajania nie rozpadały się na części;

6) barwa — mięso na przekroju powinno posiadać barwę wła­ściwą dla mięsa peklowanego, tzn. intensywnie różową;

7) zawartość tłuszczu badana analitycznie powinna wynosić 23 do 27%, (aby to osiągnąć, wieprzowina kl. III powinna mieć od 28- 35% tłuszczu, a wieprzowina kl. IV 15% tłuszczu).

Na przekroju nie powinno być większych otworów powietrz­nych. Oczka tłuszczu nic mogą przekraczać średnicy 4 mm, jak również nie mogą występować w skupieniu.

Edited by Maxell
Link to comment
Share on other sites

CIELĘCINA W PUSZKACH

 

Przygotowanie surowca. Dokładne wymagania surowcowe przy produkcji cielęciny w puszkach zostały podane już poprzednio. Wy­chłodzenie tusz powinno być jak najlepsze. Temperatura wewnątrz mięśni poniżej 8°.

Z rozbioru 100 kg tusz cielęcych I i II klasy otrzymuje się:

Mięsa bez kości do puszkowania             58,0 kg

Mięsa bez kości żylastego                        5,7 kg

Tłuszczu (łój nerkowy)                            1,3 kg

Mięsa różnego (żyły i mięso krwawe)         3,4 kg

Nerek                                                    0,6 kg

Kości kl. I (z mostków)                            2,0 kg

Kości kl. II                                            28,1 kg

Strata rozbiorowa                                  -0,9 kg

Razem:                                                00,0 kg

Ilość mięsa do puszkowania uzależniona jest od umięśnienia sztuki. W zależności od wydajności mięsa z rozbioru, granice do­puszczalnych wahań wydajności gotowego produktu wynoszą od 56 do 60%.

Wykrawanie tusz odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, które powinno być chłodzone. W czasie wykrawania należy kon­trolować stan świeżości mięsa, zwracając uwagę na tusze wykazu­jące zaparzenie oraz niewłaściwą barwę, jak również niewłaściwą konsystencję — tusze takie nie mogą być użyte do produkcji. W trakcie wykrawania od mięsa przeznaczonego do puszkowania oddziela się kości, chrząstki, ścięgna, grubszą tkankę łączną, gru­czoły, tłuszcz, nerki, mięso krwawe i żyły. Mięso otrzymane z wykrawania tnie się w kostkę 6x6 cm.

 

Proces produkcyjny

 

Pokrojone mięso układa się na stole i soli mieszanką soli i sale­try. Zużycie mieszanki wynosi 2 kg na 100 kg mięsa. Skład mie­szanki jest następujący:

100,00 kg soli kuchennej

    0,25 kg saletry potasowej

Mięso dokładnie wymieszane z solą układa się w basenie lub w drewnianej kadzi przeznaczonej do peklowania zalewowego.

Skład solanki (w stosunku do 800 litrów wody) jest następujący:

100 kg soli kuchennej

1,0 kg saletry potasowej

0,3 kg nitrytu

Stężenie solanki powinno wynosić 14° Be. Peklowanie trwa 4 do 6 dni, w temperaturze 4 do 8oC.

Dla osiągnięcia lepszego przepeklowania całej masy należy za­wartość basenu mieszać kilka razy dziennie, tak aby poruszone zostały wszystkie warstwy mięsa aż do samego dna.

Najlepsze wyniki, jeżeli chodzi o jednolitość przesycenia mięsa saletrą, osiąga się w basenach o pojemności 300 do 400 l. Baseny

większe są niepraktyczne ze względu na trudność dokładnego mie­szania masy mięsnej w czasie peklowania.

Na 100 kg mięsa cielęcego bez kości zużywa się następujące ilo­ści soli w czasie peklowania:

Sól kuchenna  7,0 kg

Saletra potasowa  0,055 kg

Nitryt  0,015 kg

Po upływie 6 dni cielęcinę wyjmuje się z basenu i umieszcza w wannach, w których zimną wodą za pomocą węża gumowego spłukuje się zanieczyszczenia, jak również nadmiar solanki. Czas płukania wynosi od 30 do 40 minut. Jeżeli cielęcina została prze­trzymana w solance ponad przepisowy okres peklowania — wów­czas czas spłukiwania należy przedłużyć.

Wypłukaną cielęcinę poddaje się procesowi blanszowania w ko­tle z wrzącą wodą przez 20 do 25 minut. Aby otrzymać surowiec jednolity, zawartość kotła w czasie blanszowania powinna być do­kładnie mieszana wiosłem. W trakcie blanszowania zbiera się i wyrzuca tworzące się szumowiny.

Po zakończeniu blanszowania przekrój największych kawałków mięsa powinien mieć jednolitą barwę. Strata powstająca podczas blanszowania wynosi od 20 do 24%. Należy pamiętać, że mięso niedoparzone wydziela podczas pasteryzacji białko, które wytrąca się w zalewie żelatynowej w postaci białych strzępków, co jest bardzo poważną usterką produkcyjną; mięso natomiast przeparzone powoduje duże straty wagowe.

Sparzone mięso wkłada się dla ocieknięcia do wanien aluminio­wych. W czasie ociekania mięso sortuje się ponownie, usuwając z partii przeznaczonej do produkcji kawałki mięsa zbyt żylaste, mięso krwawe, kawałki tłuszczu i ścięgna.

Do środka puszki wkłada się drobniejsze kawałki mięsa. Ilość mięsa wkładanego do puszki powinna wynosić 2 720 g. Pakowanie do puszek należy przeprowadzać szybko i sprawnie tak, aby za­mknąć w puszce mięso jeszcze gorące.

Ważną fazą przy produkcji cielęciny w puszkach jest prasowa­nie zawartości puszki. Po napełnieniu puszki mięsem i dodaniu zalewy, zawartość prasuje się celem dokładniejszego uszczelnienia mięsa i łatwiejszego zamknięcia puszki. Prasowanie przeprowadza się za pomocą denka blaszanego z otworami, którym naciska się zawartość puszki od strony górnego wieczka. Trzon tej prasy spo­rządził się z trwałego bezwonnego drzewa. Zalewy wyciekającej z puszki w czasie prasowania nie należy marnować, ale używać po­nownie do zalania innych puszek. Prasowanie zawartości, które trwa około 5 minut, ułatwia prawidłowe zamknięcie puszki. Dobre sprasowanie zawartości zapobiega również powstawaniu bombażu technicznego na skutek przeładowania puszki. Po sprasowaniu puszki dopełnia się zalewą i zamyka na zamykarce.

Pasteryzacje przeprowadza się w kotłach otwartych w ciągu 210 minut czyli 3,5 godz. w temp. 100°C.

Ochładzanie w zimnej bieżącej wodzie trwa co najmniej 30 mi­nut, a następujące po nim studzenie powietrzne od 8 do 12 godzin. W czasie studzenia powietrznego konserwy układa się szerszym dnem do góry. Przed przekazaniem konserw do magazynu chłodni należy je dokładnie wyczyścić, jak również zbadać czy nic zawie­rają powietrza. Każdą puszkę należy w tym celu dokładnie opukać i natrzeć wazeliną. Wydajność gotowego produktu w stosunku do mięsa peklowanego wynosi od 70 do 75%. Dopuszczalny procent mięsa żylastego i tłuszczu wy sortowanego po blanszowaniu wy­nosi 5%.

Do produkcji zużywa się puszki stożkowe o wymiarach poda­nych we wcześniejszej części opracowania. Zużycie puszek na 100 kg mięsa wynosi 26 sztuk. Po trzech dniach licząc od chwili pasteryzacji, 1% puszek wstawia się do termostatu, w którym przez 3 dni w temperaturze 35 do 37° C przeprowadza się próbę ich trwałości.

Wymagania jakościowe w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1) konserwa po wyjęciu z puszki powinna posiadać zapach charakterystyczny dla zapeklowanego i pasteryzowanego mięsa cielę­cego w galarecie żelatynowej;

2) blok konserwy na powierzchni powinien być wyłożony więk­szymi kawałkami mięsa, pokrytego całkowicie galaretą tworzącą tzw. „lustro”;

3) barwa mięsa powinna być jasnoróżowa, wyrównana na prze­krojach i nie ulegająca widocznym zmianom przy przechowywaniu w temp. ca 18° przy normalnym świetle dziennym w cią­gu 30 minut;

4) galareta wiążąca poszczególne kawałki mięsa powinna posia­dać w temperaturze ok. 18° dostateczną trwałość, która by zapew­niała dobre związanie i umożliwiała krajanie bloku mięsa w pla­stry. Galareta powinna być klarowna i przejrzysta. Osadzenie się w galarecie wytrąconego białka jest niedopuszczalne;

5) konsystencja konserwy powinna zapewniać możliwość krojenia jej w plastry nie kruszące się i nic rozpadające się na poszcze­gólne kawałki;

6) kawałki cielęciny w konserwie nie mogą zawierać tłuszczu, tkanki łącznej, chrząstki, gruczołów oraz części krwawych.

7) konserwa nie może zawierać bardzo drobnych kawałków mięsa;

8) ułożenie mięsa w konserwie powinno być ścisłe, tak aby przestrzenie puste wypełnione galaretą, były możliwie najmniejsze;

9) smak mięsa powinien być lekko słony;

10) mięso powinno być dostatecznie kruche, lecz nie przegoto­wane. Kruchość mięsa na poszczególnych przekrojach powinna być jednolita.

 

PRODUKCJA OZORKÓW W PUSZKACH

 

Przed zapeklowaniem ozorków wieprzowych należy je sparzyć i zdjąć z nich naskórek. Parzenie powinno być jak najkrótsze. Ozorków cielęcych przed peklowaniem nie parzy się ani też nie usuwa się naskórka. Sparzone ozorki moczy się w zimnej wodzie przez 2 godziny, a następnie rozkłada się na kratach w chłodni o temperaturze 2 do 6° na 12 godzin, w celu ocieknięcia i do­brego wychłodzenia. Po wychłodzeniu ozorki kładzie się do basenu lub kadzi drewnianych i zalewa solanką. Zakłady produkujące równocześnie szynki w puszkach mogą do peklowania ozorków używać solanki zastrzykowej do szynek, rozcieńczonej do stęże­nia 14° Be.

Zakłady nie produkujące szynek powinny do peklowania ozor­ków przygotować solankę z następującej mieszaniny soli:

Sól kuchenna           100,0 kg

Saletra potasowa          1,0 kg  

Nitryt                         0,450 kg

Cukier — latem 1 kg, zimą 2 kg

Wody należy dodawać tyle, aby osiągnąć stężenie 14° Be. Na 100 kg peklowanych ozorków zużywa się około 40 l solanki zale­wowej. Po zalaniu przykrywa się basen, względnie kadź, kratą drewnianą zbijaną bez użycia gwoździ żelaznych, gdyż przy styka­niu się z ozorkami powodują one powstawanie plam. Czas peklo­wania wynosi 4 do 6 dni w temperaturze 4 do 6°.

Po skończonym peklowaniu ozorki należy przed dalszą obróbką zbadać czy są jednolicie przepeklowane. Stwierdza się to przez przekrojenie wzdłuż kilku ozorków — o ile na przekroju nie ma szarych plam — ozorki są dostatecznie przepeklowane. W razie trudności przerobienia całej masy ozorków już przepeklowanych, można je pozostawić w solance, jednakże nie dłużej niż dwa dni. Po dostatecznym przepeklowaniu ozorki wyjmuje się z solanki, kładzie się na kraty lub do ażurowych skrzyń w celu ocieknięcia w ciągu 12 godzin.

Następnym procesem produkcyjnym jest blanszowanie ozorków, z tym, że uprzednio należy ozorki wymoczyć w zimnej wodzie przez 2 godziny. Ozorki przetrzymane w solance ponad czasokres przewidziany recepturą, należy moczyć dłużej.

Blanszowanie ozorków przeprowadza się w sposób następujący:

Najpierw wrzuca się ozorki do wrzącej wody i gotuje się w cią­gu 15 minut, następnie obniża się temperaturę do 85° i w tej tem­peraturze gotuje się około 75 minut. Ozorki wieprzowe powinny być ugotowane do stanu pół miękkiego, a ozorki cielęce do czasu aż naskórek łatwo schodzi bez użycia noża.

Następnie ozorki „obrabia się", tzn. nadaje się im ostateczną formę, odcina się luźne strzępki mięsa, a z ozorków cielęcych zdej­muje się naskórek.

Przed napełnieniem puszek należy, podobnie jak przy innych konserwach, dokładnie je umyć w gorącej wodzie i wy sterylizować w strumieniu pary aż do silnego rozgrzania. Do tak przygotowa­nych puszek układa się ozorki jeszcze gorące, gdyż zimne źle się układają. Ozorki układa się w formie półksiężyca dookoła obwodu puszki, grubszą częścią ozorka do wewnątrz puszki.

Do produkcji używa się puszek w kształcie stożka ściętego we­wnątrz lakierowanych o wymiarach puszek do cielęciny.

Do puszki wkłada się 2 720 g czyli 6 lbs ozorków. Po ułożeniu zalewa się je 18 do 20% roztworem żelatyny o temp. około 50°.

W celu dokładniejszego wypełnienia puszki zalewą, a tym sa­mym prawidłowego usunięcia powietrza, powinny one stać przed zamknięciem przez kilka minut na stole produkcyjnym. Po kilku minutach dolewa się żelatyny i zamyka za pomocą zamykarki. Żelatyny należy dodać tyle, aby w trakcie zamykania nadmiar że­latyny wylał się przez brzeg puszki wypychając w ten sposób rów­nocześnie resztki powietrza znajdującego się w puszce. Zamknięte puszki natychmiast poddaje się pasteryzacji. Ozorki pasteryzuje się następująco:

Ozorki wieprzowe - 3 godz. 20 min. w temp.  98°C

Ozorki cielęce - 3 godz. w temp.  98°C

Puszki natychmiast po pasteryzacji, w celu przerwania procesu gotowania, umieszcza się w basenie z zimną (bieżącą) wodą na okres co najmniej 2 godzin, a następnie układa się do studzenia powietrznego, które trwa około 12 godzin. Do studzenia powietrz­nego należy układać puszki, szerszym denkiem do góry — w miej­scu przewiewnym i chłodnym.

Przed (oddaniem konserw do magazynu należy je lekko opukać drewnianym kołkiem w celu wysortowania według dźwięku puszek z zawartością powietrza. Oczyszczone puszki układa się w ma­gazynach chłodzonych, a po 3 dniach licząc od pasteryzacji pobiera się próbki, w ilości 1% z każdego kotła — do badania termostato­wego, które trwa trzy dni w temp. termostatu 35 do 37° C.

Równocześnie przeprowadza się próbę organoleptyczną celem stwierdzenia jakości wyprodukowanych konserw. Wymagania jakościowe w stosunku do konserwy pasteryzowanej „ozorki w puszce" są następujące:

1) konserwa po wyjęciu z puszki powinna posiadać zapach charakterystyczny dla peklowanych i pasteryzowanych ozorków cie­lęcych lub wieprzowych w galarecie żelatynowej;

2) wytop tłuszczu pod wieczkiem powinien być nieznaczny;

3) galareta powinna przykrywać ozorki tworząc tzw. „lustro";

4) barwa ozorków powinna być różowa i wyrównana na prze­kroju. Barwa nie powinna zmieniać się w czasie przechowywania wyjętej z puszki konserwy w temp. 18° przy normalnym świetle dziennym w ciągu 30 minut;

5) galareta wiążąca poszczególne ozorki powinna być twarda, klarowna i przejrzysta;

6) konsystencja konserwy po wyjęciu z puszki powinna być jędrna. Plastry grubości około 5 mm w czasie krajania nie powin­ny się kruszyć i rozpadać;

7) ozorki powinny być dokładnie pozbawione naskórka, nasady języka zewnętrznego, tłuszczu oraz części krwawych;

8) konserwa powinna się składać z całych ozorków;

9) ozorki w puszce powinny być ułożone w kształcie tzw. wieńca, tzn. tak aby puste przestrzenie wypełnione galaretą były możliwie jak najmniejsze;

10) smak ozorków powinien być lekko słony;

11) ozorki powinny być dostatecznie kruche, lecz nie przego­towane; kruchość ozorków na przekroju konserwy powinna być wyrównana;

12) puszki powinny być dokładnie wypełnione — nie mogą jed­nakże wykazywać bombaży technicznych ani też zawartości po­wietrza.

 

PRODUKCJA SZYNEK I ŁOPATEK W PUSZKACH

 

Wymagania w stosunku do surowca przeznaczonego do produk­cji szynek w puszkach określone zostały na poprzednich stronach niniejszego opracowania. Przed oddaniem szynek do peklowni należy przeprowadzić obróbkę wstępną. Ob­róbka wstępna polega na nadaniu szynkom wymaganej formy przez odcięcie zbytecznych warstw tłuszczu, części skóry, ogona oraz luźnych kawałków mięsa. W czasie obróbki wstępnej należy wysortować szynki posiadające uszkodzone tętnice, szynki o słabej konsystencji, przekrwione, zaparzone, z połamanymi kośćmi. Szynki wysortowane mogą być przeznaczone do innego rodzaju produkcji np. produkcji wędliniarskiej. Wysort, który osiąga się w dziale obróbki wstępnej, jest specjalnie duży w tych wytwór­niach, które przerabiają w dużych ilościach surowiec przywożony z innych zakładów.

Wyniki pracy jednej z większych wytwórni, obliczone w skali roku, przedstawiają się następująco (w stosunku do szynek odda­nych do obróbki wstępnej — 100%):

 

Otrzymano z obróbki  

szynek obrobionych do peklowania       64,36%

szynek wybrakowanych (wysortowanych)      22,20%

mięsa drobnego  2,80%

tłuszczu drobnego  6,91%

kości 1,01%

skórek 1,15%

ogonków 0,64%

odpadków technicznych 0,09%

manco rozbiorowe 0,84%

Razem 100%

 

Uderzająco duża jest ilość szynek wysortowanych — 22,20%. Wynika to z tego, że wytwórnia której wyniki pracy przedstawiono otrzymuje 50% surowca z odległych przerzutów.

Świeżość każdej szynki przyjmowanej przez peklownię powinna być skontrolowana przez bardzo dobrego fachowca ze służby kon­troli technicznej. Nie wolno przyjmować do peklowania szynek na­wet podejrzanych o nieświeżość. Szynka nieświeża może podczas peklowania zakazić całą peklownię i ociekalnię, spowodować bombażowanie całych partii produkcji, a więc przyczynić się do po­wstawania nieobliczalnych strat gospodarczych.

Szynki pekluje się metodą kombinowaną tzw. szybką metodą peklowania. Polega ona na stosowaniu doarteryjnego nastrzyku solanki, a następnie peklowaniu zalewowym. Przez zastosowanie nastrzyku w arterię biodrową, solanka rozchodzi się po naczyniach krwionośnych, wypycha z nich całkowicie krew docierając do wszystkich mięśni szynki. Przez usunięcie krwi z układu krwiono­śnego szynki, stwarza się rówocześnie znacznie gorsze warunki dla rozwoju bakterii. Nastrzykiwanie szynek i łopatek odbywa się przy pomocy specjalnego aparatu połączonego z wagą i tarczą ze­garową, która pokazuje w zależności od ciężaru szynki i łopatki ilość solanki, która ma być nastrzyknięta. Aparat ten nazywa się aparatem Beisera.

 

post-39694-0-20412100-1443186573_thumb.jpg

 

Oprócz nastrzyku doarteryjnego stosuje się 1—2 nastrzyki do­mięśniowe (tzw. igły).

Ilość solanki, która jest nastrzykiwana do szynki w zależności od jej ciężaru wykazuje tablica:

 

post-39694-0-54780300-1443186621_thumb.jpg

 

Nastrzykiwania solanki dokonuje się przesz wprowadzenie igły do tętnicy biodrowej. Igła połączona jest wężem gumowym ze zbiornikiem solanki nastrzykowej.

Skład solanki nastrzykowej jest następujący:

 

300 l wody

100 kg soli (warzonki)

1,0 kg saletry potasowej

0,450 kg nitrytu

1,0 kg cukru

 

Solanka zastrzykowa do szynek w przeciwieństwie do zalewowej musi być gotowana. Stężenie jej wynoszące 24° Be bada się za po­mocą areometru Beaumé, inaczej nazwanym solankomierzem. Po dokonaniu nastrzyku wystającą z szynki tętnicę biodrową wraz z otaczającym ją tłuszczem i tkanką łączną wycina się. Szynki umieszcza się w basenach i zalewa solanką zalewową o stężeniu od 16 do 18° Bé (dolną granicę stosuje się zimą, kiedy nie ma oba­wy zakażenia surowca, górną granicę — w lecie). Stężenie 16° Bé osiąga się przez rozpuszczenie 100 kg soli kuchennej w 400 l wody. Solankę zalewową wychładza się przez okres 12 godzin, a następ­nie po zlaniu jej znad osadu używa się do produkcji. Szynki ukła­dane w basenach przesypuje się lekko solą, a następnie zalewa solanką. Okres peklowania zalewowego wynosi 2 doby. W trakcie peklowania należy szynki lekko sprasować tak, aby wierzchnia warstwa szynek była pod powierzchnią solanki.

Po wyjęciu szynek z solanki układa się je w drewnianych klat­kach zbudowanych z drewna liściastego. W klatkach tych szynki ułożone w wysokie stosy przechodzą 8-dniowy okres ociekania i dojrzewania, podczas którego tracą one nadmiar solanki oraz soku mięsnego. Listwy, z których zbudowane są klatki powinny być przybite pionowo, a nie poziomo. Na poziomych listwach war­stwy szynek mogłyby się opierać i wtedy ucisk stałby się mniej­szy, a tym samym i wypływ solanki oraz soku mięsnego byłby

również mniejszy. Do ociekania szynki układa się w ten sposób, aby dolna warstwa leżała skórą na dół, a reszta szynek odwrotnie. W czasie ociekania i dojrzewania wierzchnie warstwy szynek na­leży przekładać na dół i odwrotnie. W ten sposób otrzymuje się jednolicie przepeklowany surowiec, a wypływ soków z całej partii szynek jest równiejszy. Temperatura ociekalni powinna być utrzy­mana w granicach 4 do 6°, wskazany jest przy tym silny przewiew powietrza. Proces ociekania i dojrzewania jest jednym z ważniejszych w produkcji szynek w puszkach. Od warunków w jakich był przeprowadzony zależy w dużej mierze zawartość galarety w go­towym produkcie oraz barwa, smak i kruchość gotowego produktu.

Następną fazą produkcyjną jest mycie szynek po dojrzewaniu. Mycie przeprowadza się w strumieniu ciepłej wody o temperatu­rze 50° szorując powierzchnię szynek szczotką ryżową. Następnie w celu odkażenia powierzchownej warstwy mięsa, szynki zanurza się do czystej gorącej wody o temperaturze około 90°. Obmyte w ten sposób szynki zawiesza się na kijach, ściąga za pomocą noża wodę pokrywającą powierzchnię mięsa i transportuje specjalnymi wózkami do wędzarni.

W wędzarni szynki są poddawane nie tylko wędzeniu, lecz także osuszce. Sam proces wędzenia trwa około 2 godzin. Szynki zawie­szone na kijach wędzi się dymom zimnym (temp. wędzarni około 22°). Do wędzenia używa się trocin tylko z drzew liściastych z wyjątkiem trocin brzozowych. W trakcie wędzenia szynki po­winny osiągnąć lekko złocisty kolor. Po 2-godzinnym wędzeniu szynki w dalszym ciągu pozostawia się w wędzarni przez 8 do 12 godzin. W tym czasie szynki obsusza się za pomocą silnego przewiewa powietrza uruchomianego wentylatorami. W zimie po­wietrze wprowadzane do wędzarni w celu osuszki szynek powinno być podgrzane kaloryferami do temperatury 20°. Podczas wędze­nia i suszenia szynki tracą na ciężarze około 3%.

Uwędzone szynki transportowane są wózkami na halę produk­cyjną, gdzie odbywa się ich obróbka końcowa i puszkowanie.

Obróbka końcowa rozpoczyna się od wykrojenia kości łonowej, wykrojenia główki kości biodrowej i obrobieniu dłutem półokrąg­łym samej kości biodrowej. Następnie golonkę rozcina się nożem wzdłuż kości goleniowej i wykrawa się kość strzałkową. Kość go­leniową wyjmuje się razem z kością biodrową. Kości powinny być czyste tzn. bez mięsa. Pozostawienie mięsa przy kości obniża wy­dajność gotowego produktu, a prócz tego dowodzi braku umiejęt­ności fachowych pracownika. Jabłko kolanowe wycina się nożem, przy równoczesnym wycięciu złogów tłuszczu w okolicy jabłka. Baczną uwagę należy zwracać na to, aby otwór po wyjęciu kości jak również tłuszczu był jak najmniejszy, a mięśnie jak najmniej porozrywane.

W czasie początkowej obróbki, a mianowicie już w chwili wyję­cia kości, należy wysortować szynki nie nadające się do produkcji ze względu na nieświeży zapach lub nienormalną barwę. Następ­nie golonkę odcina się od szynki i wykrawa się z niej ścięgna. Wierzchnia warstwa tłuszczu ścina się prawie zupełnie, pozosta­wiając warstwę tłuszczu o grubości odpowiedniej dla standardu A lub B. Tłuszcz należy tak ścinać, aby nie pozostawić tak zwanych „okularów” w postaci przebijającego się tu i ówdzie mięsa. Skórę ścina się również pozostawiając jej tylko tyle ile potrzeba na przy­krycie mięśni umieszczonych w otworze powstałym po wyjęciu kości. Cechą charakterystyczną szynek produkowanych przez nasze wytwórnie są właśnie te niewielkie płaty skóry. Przy produkowa­niu szynek standardu B pozostawia się większy płat skóry pokry­wający mniej więcej 1/3 powierzchni szynka. Całe mięso odświeża się delikatnie skrawając nożem warstwę mięsa przewędzonego. Do otworu po wyjęciu kości umieszcza się tzw. wkładkę, czyli wyży­łowaną golonkę oraz klinowy kawałek mięsa pochodzący z innej szynki, specjalnie pokrojonej na wkładki. Na wkładki nie wolno przeznaczać szynek wysortowanych na skutek nieświeżego zapa­chu, nienormalnej barwy lub też słabej konsystencji. Barwa wkładki powinna być dopasowana do barwy mięsa szynki. Otwór po wyjęciu kości i umieszczeniu wkładki zaszywa się płatem skóry.

Po zakończeniu obróbki szynkę się waży i dobiera się format puszki odpowiadający ciężarowi szynki. Puszki przed zapakowa­niem myje się, sterylizuje i waży. Szynki układa się w puszce stro­ną słoninową na dół, formuje się ułożenie szynki odcinając w razie potrzeby lub dodając mały kawałek mięsa (nie więcej niż 100 g). Dodatek lub odcięcie mięsa jest uzależnione od wypełnienia puszki. Po dokładnym ułożeniu szynki, waży się ponownie całość tzn. szynkę z puszką i ustala się dokładny ciężar netto przez odjęcie od ciężaru brutto ciężar samej puszki. Napełnione puszki po nakryciu ich wieczkiem zamyka się za pomocą zamykarki, oblutowywuje się i następnie wyciąga powietrze w bębnie ewakuacyjnym.

Po sprawdzeniu prawidłowego usunięcia powietrza szynki na­tychmiast poddaje się pasteryzacji. Tabela według której szynki gotuje się została podana wcześniej pod nazwą Tablica nr 3. Szynki w kotłach układa się w ten sposób, aby cięższe formaty znalazły się na dnie kotła, a lżejsze na górze. Ułatwia to i usprawnia wyjmowanie szynek z kotła po zakończeniu pasteryzacji, która dla każdego formatu jest inna (im większy format puszki, tym dłuższy okres gotowania).

Po skończonym gotowaniu szynki chłodzi się w zimnej (bieżącej) wodzie co najmniej 1 godzinę. Studzenie powietrzne trwa 12 go­dzin. Do studzenia powietrznego układa się szynki na płaszczu puszki. Puszki w czasie studzenia nie powinny stykać się z sobą.

Po wystudzeniu gotowego produktu poszczególne puszki czyści się, natłuszcza i umieszcza w magazynie-chłodni.

Próba trwałości trwa 3 dni w temperaturze 35 do 37°. Przed udo­stępnieniem produkcji do zbadania przez inspektorat standaryzacji, każda produkcja powinna być zbadana przez dział kontroli tech­nicznej przy udziale przedstawicieli pionu produkcji wytwórni.

Wymagania jakościowe w stosunku do szynek w puszkach są następujące:

1) barwa szynki na przekroju powinna być intensywnie różowa. Wkładka powinna być barwą dobrana do całości przekroju. Barwa powinna być na tyle trwała, aby nie zmieniała się w przeciągu 30 minut przy normalnym świetle dziennym w temperaturze 10°;

2)  smak szynki powinien być pikantny jednak nie zbyt słony;

3) zapach charakterystyczny dla mięsa peklowanego oraz pasteryzowanego;

4) szynka na przekroju nie może wykazywać szarych plam nieprzepeklowanego mięsa;

5)  na przekroju nie powinny uwidaczniać się złogi tłuszczowe;

6) konsystencja szynki powinna być taka, aby plastry szynki o grubości 0,2 cm nie kruszyły się. W czasie krajania szynki w pla­stry szynka nie powinna wydzielać soków, które by w kształcie kropel wyciekały z mięsa. Szynki tzw. „płaczące” dyskwalifi­kuje się.

7) galareta powinna być klarowna i przejrzysta.

Przy omawianiu produkcji szynek należy zwrócić uwagę na dwa zagadnienia, o szczególnie ważnych skutkach również gospodar­czych:

1) wielkość wysortów w poszczególnych fazach produkcji

2) problem galarety w gotowym produkcie — jako wynik pro­cesów przyżyciowych i technologicznych.

Podano wczesniej dla ilustracji jak kształtuje się wysort szynek w fazie obróbki wstępnej, w jednej z większych wytwórni w Polsce. W tej samej wytwórni wysort szynek w innych fazach produkcyjnych przedstawiał się w %% następująco (dane obli­czone w skali jednego roku):

 

Przyjęcie szynek do peklowni

Otrzymano szynek do peklowania  100

Wysort przed peklowaniem              4.16

Peklownia

Otrzymano do peklowania             100

Przyrost w peklowni                         2,65

Wysort po peklowaniu i dojrzewaniu  3,26

Obróbka końcowa

Szynki oddane do obróbki końcowej                  100 

Szynki bez kości przygotowane do puszkowania   55,02

Tłuszcz drobny                                                 13,82

Mięso drobne kl. III                                             6,75

Mięso drobne kl. IV                                           10,19

Skórki                                                               2,33

Kości kl. I                                                          5.55

Kości kl. II                                                         3,51

Strata na rozbiorze, wędzeniu i osuszce               2,83

Razem                                                           100%

 

Ogólne wysorty szynek w tej wytwórni są więc następujące:

Wysort w czasie obróbki wstępnej                     22,20%

Wysort przed peklowaniem                                 4,16%

Wysort po peklowaniu                                        3,26%

Wynika z tego, że wysorty stanowią bardzo ważny procent ogól­nej ilości szynek, które zostały pobrane do produkcji. Wysorty te były wynikiem około 50% udziału w produkcji szynek surowych z przerzutu, trudności i niedomagań technicznych, jak również słabych kwalifikacji fachowych załogi. Głębokie poznanie proce­sów technologicznych przy produkcji szynek i prawidłowe prze­prowadzenie wszystkich czynności może w praktyce zmniejszyć wysort szynek do minimum.

Galareta w gotowym produkcie nic może przekraczać 15% wagi szynki. Wpływ na jej ilość mają następujące czynniki:

1) rodzaj paszy, którą żywiec był skarmiany;

2) stopień opasu żywca;

3) wypoczynek przedubojowy;

4) stopień zmian struktury tkanki mięsnej na skutek dojrze­wania;

5) procesy technologiczne — peklowanie, ociekanie, obmywanie, wędzenie, osuszka, obróbka końcowa i pakowanie do puszki;

6) ilość i sposób dodawania żelatyny;

7) pasteryzacja;

8) szybkość studzenia (przerwanie gotowania w sposób szybki, jednak gwarantujący możliwość wchłonięcia przez mięso jak naj­większej ilości soków).

Na dwa pierwsze czynniki pracownik zatrudniony nic ma bez­pośredniego wpływu. Pozostałe natomiast czynniki powinny być przez niego tak regulowane, aby galareta w gotowej konserwie utrzymywała się na poziomie normy 15%. Sprawa ta jest tym ważniejsza, że wyższa zawartość galarety w gotowym produkcie dyskwalifikuje produkcję przeznaczoną na eksport.

 

Do często produkowanych konserw pasteryzowanych należą:

1)  słonina świeża w puszkach,

2)  szynka mielona,

3)  łopatka mielona (Chopped Pork typu amerykańskiego).

 

Słonina w puszkach

 

Do produkcji tej konserwy używa się słoniny świeżej, której kwasowość nie przekracza 1,7°. Należy tu zaznaczyć, że górna gra­nica kwasowości dla słoniny świeżej pochodzącej z przerzutów z innych zakładów wynosi 2o.

Przy selekcji surowca należy zwrócić uwagę na to, aby nie do­puścić do zapuszkowania słoniny z przekrwieniami lub śladami uderzeń, jak również strzępów tkanki mięsnej.

Grubość słoniny używanej do puszkowania w najcieńszym miejscu winna wynosić 2 cm. Do produkcji używa się jako dodatku soli ku­chennej oraz świeżych skórek wieprzowych, które winny być do­kładnie oczyszczone ze szczeciny jak również pieczęci.

Jako opakowanie bezpośrednie służą 3 rodzaje puszek tzn., że konserwa ta może być produkowana w następujących typach pu­szek:

1) puszki mandolinowe formatu G O 2 z blachy białej lakiero­wane lub też nie lakierowane,

2) mandolinowe po 4 lbs. z blachy białej lub lakierowanej,

3) puszki z blachy białej o wymiarach 214 x 123 okrągłe z bla­chy białej — lakierowanej wewnątrz.

Przed zapuszkowaniem słoninę kroi się na kawałki odpowiednie co do wysokości puszki. Przygotowanie skórek polega na tym, że są one parzone, obgotowywane, schładzane i mielone przez siatkę 2 mm.

Do puszki wkłada się kawałki słoniny, których waga nic jest mniejsza niż 0,5 kg. W jednej puszce mogą być najwyżej 3 kawał­ki słoniny o mniejszej wadze. Zużycie soli wynosi 1,5 kg soli ku­chennej na 100 kg słoniny.

Konserwa ta przechodzi normalne fazy produkcji konserw pa­steryzowanych. Jest to konserwa odpowietrzana w bębnie ewakua­cyjnym. Wydajność gotowego produktu wynosi: przeciętnie 100%, granice dopuszczalnych wahań 99—100%.

Gotowy produkt winien odpowiadać następującej normie:

1) smak i zapach charakterystyczny dla słoniny świeżej, goto­wanej.

2) kolor biały. Dopuszczalny jest odcień lekko kremowy lub lekko różowy.

3) konsystencja miękka. Słonina winna dawać się smarować, a także krajać w kostkę.

4) skórki zużyte do produkcji winny tworzyć wiążącą — zwięzłą galaretę na powierzchni konserwy.

Kwasowość słoniny w gotowym produkcie nie może przekraczać 2,5°. Trwałość konserwy wynosi 3 lata.

 

Szynka mielona

 

Do produkcji konserwy pasteryzowanej „szynka mielona” uży­wa się surowca w postaci szynek i łopatek peklowanych, które sta­nowią odpad z produkcji szynek i łopatek w puszkach.

Produkcja tej konserwy jest doskonałym rozwiązaniem pod względem gospodarczym problemu wysortu szynek w prze­twórniach. Do produkcji konserwy „szynka mielona”, można uży­wać wysortowanych szynek na skutek nieodpowiedniej wagi, uszkodzenia żyłek, nieco słabej konsystencji.

W żadnym wypadku nie należy przerabiać surowca nieświeżego o zapachu zmienionym, względnie przekrwionego. Nie należy rów­nież używać szynek pochodzących od knurów, późnych kastratów oraz starych macior. Opakowaniem bezpośrednim są puszki z blachy białej o wymiarach 90 X 102 X 310 mm.

Do produkcji, używa się materiałów pomocniczych: azotan potasu, azotyn potasu, cukier (peklowanie surowców) oraz papier pergaminowy (do otaczania bloku mięsa). Wsad mięsa do puszki wy­nosi 2 7720 gr. Galareta może być konsystencji półpłynnej, chociaż obniża to jakość konserwy.

 

Łopatka mielona

(Chopped Pork — typu amerykańskiego)

 

Do produkcji tej konserwy używa się szynek i łopatek peklowa­nych, co do których wymagania są te same jak przy surowcu do produkcji „szynki mielonej”.

Skład surowca jest następujący:

szynki w ilości od  35 do 45 kg 

łopatki w ilości od  55 do 65 kg

Razem:                       100 kg

Do peklowania surowca używa się (w proporcji do 100 kg surowca):

sól kuchenną                         5,3 kg

saletra                                 0,02 kg

nitryt                                   0,01 kg

cukier                                  0,035 kg

Opakowanie bezpośrednie stanowią puszki takie same jak przy szynce mielonej. Przyrost w peklowni winien wynosić ok. 2%. Po peklowaniu szynki i łopatki trybuje się. Z rozbioru i trybowa­nia 100 kg surowca, z którego 60% stanowią łopatki a 40% szynki otrzymuje się:

mięsa do puszkowania     45 kg 

zwroty do magazynu    51,5 kg

straty produkcyjne         3,5 kg

Razem:                        100 kg

Zwroty do magazynu stanowią:

wieprzowina kl. III           25 kg

wieprzowina kl. IV             2 kg

tłuszcz drobny                11 kg

skórki                              3 kg

kości I                             8,5 kg

kości 11                           2 kg

Razem:                         51,5 kg

Do właściwej produkcji używa się surowca pochodzącego z ło­patek i szynek o składzie następującym:

 

wieprzowina I i II kl.    79,5 kg 

wieprzowina IV kl.      20,0 kg

smalec                        0,5 kg

Razem:                   100.0 kg

 

W trakcie produkcji mięso wieprzowe klasy I i II mielone jest przez szarpak i nóż dwuskrzydłowy, a mięso wieprzowe kl. IV mielone jest przez siatkę 3 mm. Smalec używa się do smarowania wewnętrznych ścian puszek. Do puszki wkłada się 2 720 g mięsa. Wydajność gotowego produktu wynosi: przeciętna 99%

granica dopuszczalnych wahań 98 do 100%.

Zawartość galarety w gotowym produkcie może wynosić:

Szynki klasy I — górna granica    13%

Szynki klasy II – górna granica    15%

Szynki klasy III – górna granica   17%

Dla łopatek w puszkach wymagania są o 1% wyższe w każdej klasie.

Edited by Maxell
Link to comment
Share on other sites

CIELĘCINA W PUSZKACH

 

Proces produkcyjny

 

Pokrojone mięso układa się na stole i soli mieszanką soli i sale­try. Zużycie mieszanki wynosi 2 kg na 100 kg mięsa. Skład mie­szanki jest następujący:

100,00 kg soli kuchennej

    0,25 kg saletry potasowej

Mięso dokładnie wymieszane z solą układa się w basenie lub w drewnianej kadzi przeznaczonej do peklowania zalewowego.

Skład solanki (w stosunku do 800 litrów wody) jest następujący:

100 kg soli kuchennej

1,0 kg saletry potasowej

0,3 kg nitrytu

Stężenie solanki powinno wynosić 14° Be. Peklowanie trwa 4 do 6 dni, w temperaturze 4 do 8oC.

Witam

Tak się składa że zainteresowała mnie ta cielęcina w puszkach,co do peklowania na sucho nie mam wątpliwości,nie jest określone

jaki stosunek solanki zalewowej należy użyć do peklowania ^^mieszanego^^-bo tak to powinno się nazywać.Przeczytałem ze zrozumieniem w dziale peklowanie w w/w temacie i nie znalazłem żadnej informacji,prócz tej,iż cielęcine najlepiej peklować zalewowo.

Pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na to jedno zdanie cytuję:

Mięso dokładnie wymieszane z solą układa się w basenie lub w drewnianej kadzi przeznaczonej do peklowania zalewowego.

 

To zdanie może nie tylko mnie wkręcić na porażkę,biorąc pod uwagę peklowanie mieszane=peklowanie na sucho+peklowanie zalewowe14° Be.

 

Stopień zasolenia mięsa pomimo płukania wodą jak i blanszowania będzie nadto zawyżony jak na surowiec użyty do produkcji konserw.Biorę pod uwagę fakt że mięso w puszkach ciasno ułożone zalewane jest roztworem z żelatyny bez dodatku soli (normalnie 1-1,5% chlorku sodu),zatem podchodził bym do tego z rezerwą.

p.s.Przepraszam Maxell iż zaśmiecam w temacie,lecz czytając wyłapuje się jakieś niedopowiedzenia technologiczne.

Link to comment
Share on other sites

Marku, w pkt 2. Peklowanie surowca napisano:

4. Okres peklowania cielęciny wynosi 4—6 dni w solance o stężeniu 14° Be. Przed włożeniem do solanki cielęcinę rozdrobnioną, przesala się na sucho mieszanką soli kuchennej i saletry potasowej w stosunku 100 kg soli kuchennej na 0,25 kg saletry potasowej. Zużycie mieszanki 2 kg na 100 kg mięsa.


Musisz dokładnie wszystko przeczytać. Najprawdopodobniej jest to błąd redaktorski, gdyż mieszane peklowanie powtarza się często. Sam wyłapałem kilka drobnych błędów, które poprawiłem, jednak stylu i pisowni nie zmieniałem.


Jeśli chodzi o ilość solanki, to gdzieś tam doczytałem, że tak jak przy peklowaniu ozorów: 40-60%

Link to comment
Share on other sites

ROZDZIAŁ IV

 

KONSERWY STERYLIZOWANE

 

Produkcja konserw sterylizowanych polega na wykonaniu na­stępujących czynności produkcyjnych:

a)  rozbiór tusz, wykrawanie (trybowanie) i żyłowanie mięsa przeznaczonego na konserwy;

b) klasyfikacja mięsa;

c) peklowanie mięsa;

d) blanszowanie i podsmażanie mięsa;

e) napełnianie puszek i zamykanie;

f) sterylizacja;

g) studzenie konserw;

h) badanie termostatowe;

i) przygotowanie do magazynowania.

Poszczególne czynności powinny być wykonane w sposób gwa­rantujący otrzymanie wysokiej jakości gotowego produktu. Więk­szość z wyliczonych czynności występuje również przy produkcji konserw pasteryzowanych. Do takich należą: blanszowanie, napeł­nianie puszek, zamykanie, chłodzenie konserw, badanie termosta­towe, magazynowanie.

 

1. ROZBIÓR TUSZ, WYKRAWANIE I ŻYŁOWANIE MIĘSA

 

Pierwszą czynnością przy produkcji konserw sterylizowanych jest rozbiór tusz, które zostały przeznaczone do produkcji. Do roz­bioru przeznaczyć można tylko i wyłącznie tusze zwierząt zdro­wych, wykrwawionych i dostatecznie wychłodzonych (temperatura wewnątrz mięśni poniżej 10°). Rozbiór polegający na podziale tuszy mięsnej na elementy zasadnicze — szynka, łopatka, schab, karkówka, boczek itd. przeprowadzać należy w pomieszczeniach chło­dzonych.

Ze względu na to, że konserwy sterylizowane powinny być pro­dukowane w tym samym dniu, w którym przeprowadza się rozbiór, należy do rozbioru przeznaczać tylko takie ilości surowca, które mogą być rzeczywiście w danym dniu przerobione. Rozbiór i następujące po nim wykrawanie mięsa należy przeprowadzać w taki sposób, aby strata tzw. manco rozbiorowe nie przekra­czała 0,5%. Można to osiągnąć przez szybkie operacje i odpowied­nie przygotowanie narządzi (a więc wyostrzenie noży, tasaków, piłek itp.). Przy konserwach podsmażanych nie wszystkie elementy wykrawa się w celu otrzymania surowca do produkcji, lecz tylko te, które są przy danym asortymencie przewidziane recepturą. Jako wykrawanie należy rozumieć czynność, która polega na od­dzielaniu mięsa od kości, jak również oddzielanie od mięsa chrzą­stek, ścięgien, gruczołów, skórek, tłuszczu zewnętrznego i złogów tłuszczu między mięśniowego. Wykrawanie przeprowadza się bez­pośrednio po rozbiorze tusz na elementy zasadnicze.

Wydajność mięsa wołowego i wieprzowego po całkowitym wy­krawaniu tusz kształtuje się następująco:

 

mięso wieprzowe czyste stanowi 81,7% tuszy

mięso wołowe czyste stanowi 70,6% tuszy

 

Mięso wykrawane powinno być w tym samym dniu użyte do produkcji (z wyjątkiem tych asortymentów, gdy mięso musi być uprzednio zapeklowane np. przy konserwie turystycznej). Przy produkcji np. gulaszu wieprzowego podsmażanego, do trybowania przeznacza się tylko szynki, łopatki, schaby, biodrówki i karczki. Natomiast inne elementy rozbiorowe przeznaczone są do produk­cji wędlin. Do niektórych rodzajów konserw, jak np. „wieprzowina we własnym sosie” wykrawaniu mogą również podlegać całe tusze po oddzieleniu słoniny, głowy i nóżek.

 

2. KLASYFIKACJA MIĘSA

 

Do produkcji konserw sterylizowanych używa się mięsa wie­przowego, wołowego i cielęcego, zaklasyfikowanego po rozbiorze i wykrawaniu do poszczególnych klas. Rodzaj surowca używanego do produkcji konserw sterylizowanych określany jest bardzo ściśle przez receptury. Mięso wieprzowe dzieli się na 5 klas, mięso wo­łowe na 6 klas, mięso cielęce na 3 klasy.

Mięso wieprzowe klasy I jest to mięso chude bez ścięgien, gru­czołów i tłuszczów w grubszych kawałkach. Do mięsa wieprzo­wego kl. I zalicza się mięso pochodzące z rozbioru szynki, łopatki i polędwicy.

Mięso wieprzowe kl. II nie ustępuje zasadniczo jakością kl. I, może być lekko przerastane tłuszczem i w drobniejszych kawał­kach niż mięso kl. I, lecz bez ścięgien i miękkiego tłuszczu. Do mięsa kl. II zaliczamy, przepony brzuszne, grubsze płaty mięsa z boczków, lepsze części biodrówki, grubsze okrawki powstałe z obróbki szynek, polędwic i baleronów.

Mięso wieprzowe kl. III. Zaliczamy tutaj drobne kawałki mięsa przerastane tłuszczem, bez ścięgien, gruczołów (węzłów chłonnych) i grubszych warstw miękkiego tłuszczu, jak również drobne ka­wałki mięsa z rozbioru połówek, okrawki szynki, polędwicy, ba­leronu.

Mięso wieprzowe kl. IV. Należy tu mięso żylaste przeznaczone na farsz, a więc żylaste części golonek, żylaste kawałki łopatek, twardy mięsień karkowy itp.

Mięso wieprzowe kl. V. Zalicza się do tej klasy mięso niższej wartości, jak mięso krwawe, gruczoły, z podgardla itp.

 

Mięso wołowe bez kości z rozbioru i wykrawania tłuszczu

 

Klasa I — należy tu mięso chude w większych kawałkach, bez ścięgien i grubszej tkanki łącznej, bez części krwawych i gru­czołów.

Klasa II — mięso to powinno odpowiadać w zasadzie warunkom stawianym mięsu klasy I z tym jednak, że mięso to może być prze­rastało tłuszczem.

Klasa III — mięso przeważnie z części przednich, jednak bez grubszych ścięgien, gruczołów i krwawych części.

Klasa IV — zalicza się do tej klasy mięso niższej wartości, jak mięso krwawe, gruczoły, ścięgna, żyły itp.

W zależności od stopnia przetłuszczenia, zawartości tkanki łącz­nej, stopnia przekrwawienia, cielęcinę bez kości dzieli się na 3 klasy:

Klasa I: mięso nieżylaste, bez tłuszczu zewnętrznego, nieprzetłuszczone śródmięśniowo. Dopuszczalna jest obecność cienkich błonek tkanki łącznej. Niedopuszczalne są przekrwawienia oraz obec­ność gruczołów. Barwa mięsa mleczno-szaro-różowa.

Klasa II: mięso żylaste, lecz bez grubszych ścięgien, bez tłuszczu zewnętrznego oraz przetłuszczenia między mięśniowego. Barwa mięsa jak w klasie I. Obecność gruczołów niedopuszczalna.

Klasa III: mięso krwawe, gruczoły, ścięgna, przetłuszczenia ze­wnętrzne i międzymięśniowe bez ograniczeń. Barwa niejednolita, właściwa dla poszczególnych tkanek.

Klasyfikacja mięsa powinna być przeprowadzona zgodnie z po­danymi wymogami. Klasyfikowanie mięsa „na zamówienie” tzn. przeznaczanie pewnej partii mięsa bez szczegółowego rozeznania, wyrządza zakładowi poważne straty i wpływa na podwyższenie kosztów produkcji. Często taka metoda pracy doprowadza do kom­pletnych niedorzeczności — zdarza się np., że z trybowania szynek otrzymuje się mięso tylko klasy III, wówczas gdy powinno się otrzymać mięsa kl. I i II.

Należy z całym naciskiem podkreślić, że czynnikiem który ma zasadniczy wpływ na zgodność jakiegokolwiek asortymentu z re­cepturą jest prawidłowa klasyfikacja mięsa prze­znaczonego do produkcji tegoż asortymentu konserw. Nie można poza tym osiągnąć dobrej jakości sterylizowanych konserw, jeśli klasyfikacja mięsa będzie przeprowadzana nieumiejętnie, niedbale, względnie do produkcji używać się będzie niewłaściwych klas mięsa. Klasyfikacja mięsa wpływa również i to w wysokim stop­niu, na kształtowanie się kosztów produkcji konserw, gdyż istnieją poważne różnice w kalkulacyjnych cenach fabrycznych między poszczególnymi klasami mięsa. Ogólnie biorąc sprawa prawidłowej klasyfikacji mięsa, jak również prawidłowego wykrawania i ży­łowania jest przez zakłady produkujące konserwy wciąż jeszcze niedostatecznie przestrzegana mimo że najmniejsze uchybienia na tym odcinku powodują poważne straty produkcyjne i znaczny wzrost kosztów własnych produkcji.

 

UWAGA!!!

Aktualnie obowiązuje nieco inna klasyfikacja mięsa, która znajdą Państwo pod adresem: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7549-i4-wieprzowina-wykrawanie-wieprzowych-czesci-zasadniczych/

Jednakże, z uwagi na konieczność przestrzegania skladów poszczególnych klas mięsa w zamieszczonych tutaj recepturach, podczas wykonywania przedstawionych przepisów proszę stosować powyższą klasyfikację. Działanie takie  pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników produkcji.

 

3. PEKLOWANIE. BLANSZOWANIE I PODSMAŻANIE MIĘSA

 

Peklowanie mięsa

 

Do produkcji niektórych konserw sterylizowanych, jak np. „kon­serwa turystyczna” i „gulasz angielski” używa się surowca peklo­wanego. Proces peklowania surowca do produkcji konserw został szczegółowo już omówiony w rozdziale pod tytułem „Charaktery­styka procesu technologicznego konserw pasteryzowanych”. Pro­blemy zachodzące przy peklowaniu surowca do produkcji konserw sterylizowanych są te same co przy konserwach pasteryzowanych.

 

Blanszowanie i podsmażanie mięsa

 

Jedną z form obróbki cieplnej surowca przed sterylizacją jest blanszowanie czyli gotowanie w wodzie oraz podsmażanie mięsa. Blanszowanie zostało szczegółowo omówione wcześniej. Suro­wiec gotuje się (blanszuje) w kotłach otwartych. W czasie gotowa­nia na skutek szeregu zmian fizyko-chemicznych mięso traci część soli mineralnych, tłuszczu oraz niektóre substancje białkowe. Po­wstaje w ten sposób strata na wadze, która wynosi:

dla mięsa wołowego chudego 35% początkowej wagi

dla mięsa wołowego tłustego 32% początkowej wagi

dla mięsa wieprzowego 25% początkowej wagi

dla mięsa cielęcego 29% początkowej wagi

dla mięsa baraniego 35% początkowej wagi

Blanszować należy możliwie duże kawałki mięsa, gdyż im mniej­sze kawałki są gotowane, tym większa jest powierzchnia wycie­kania w stosunku do wagi kawałka, a tym samym większy będzie ubytek, a samo mięso mniej wartościowe pod względem odżyw­czym.

Wielkość ubytku jaki zachodzi w czasie blanszowania zależy nie tylko od jakości i rodzaju surowca, ale również od czasu blanszo­wania i temperatury. Największy ubytek zachodzi w początkowym okresie blanszowania. Im bardziej tłuste mięso, tym strata jest mniejsza. Również im temperatura wody, w której się gotuje mięso jest wyższa a czas gotowania dłuższy, tym więcej substancji od­żywczych zawartych w mięsie przechodzi do wody. Mięso staje się wtedy bardziej suche i mniej wartościowe.

Zależnie od rodzaju surowca mięso blanszuje się około 20 minut w temperaturze 90 do 95°. W czasie blanszowania powstaje bulion, który używa się do zalewania konserw. W celu wzmocnienia zdol­ności galaretowania bulionu, dodaje się w czasie gotowania chrząstek.

Drugą formą obróbki termicznej stosowanej w przygotowaniu surowca do konserw sterylizowanych, jest podsmażanie surowca dokonywane również w kotłach otwartych. Mięsa podsmażonego używa się do wszystkich tzw. konserw podsmażanych np. gulaszu wieprzowego podsmażanego oraz gulaszu wołowego podsmażanego. Przez podsmażanie surowca zwiększa się trwałość konserw steryli­zowanych.

W czasie podsmażania powstaje, podobnie jak przy blanszowaniu, ubytek wagowy, który wynosi od 20 35% pierwotnej wagi surowca, w zależności od rodzaju mięsa i czasu podsmażania. Czas podsmażania surowca wynosi przeciętnie około 30 minut. Do pod­smażania surowca używa się tłuszczu dodawanego w postaci smal­cu II gatunku. Do podsmażania cebuli, używanej jako przyprawa w konserwach sterylizowanych, używa się również smalcu II ga­tunku.

 

4. NAPEŁNIANIE PUSZEK I ZAMYKANIE

 

Wymyte i wysterylizowane puszki napełnia się surowcem po odpowiednim zmieleniu go według receptury albo też po uprzed­nim zastosowaniu wstępnej obróbki termicznej. Do produkcji kon­serw sterylizowanych używane są przeważnie puszki z blachy bia­łej nie lakierowanej, typu W lub WW jak również słodki szklane. Najczęściej spotykanymi formatami puszek używanych przy pro­dukcji konserw sterylizowanych są puszki o wymiarach: 99 X X 119 mm i 63 X 99 mm.

 

post-39694-0-35463800-1443285214_thumb.jpg

 

Puszki napełniane są albo przy pomocy napełniarki, albo ręcznie. Ręcznie napełnia się konserwy surowcem podsmażanym względnie blanszowanym, napełniarką przy produkcji konserw tzw. we wła­snym sosie. Napełnianie mechaniczne odbywa się za pomocą lejka wymiennego dostosowanego wielkością i kształtem do puszki. Pracownik obsługujący napełniarkę powinien być pracownikiem o pełnych kwalifikacjach fachowych. W czasie nadziewania należy zwracać specjalną uwagę na zupełnie szczelne wypełnienie puszki surowcem bez jakichkolwiek szpar powietrznych. Nie powinno być również warstwy wolnego miejsca między wieczkiem, a zawarto­ścią puszki. Warstwa ta działa w czasie sterylizacji jako izolacja, a więc utrudnia penetrację ciepła. Przy produkcji konserw z mięsa podsmażanego albo blanszowanego należy wypełniać puszki „na gorąco”, tzn. mięsem jeszcze gorącym. Konserwy zalewane, a więc takie, przy których stosuje się zalewę, zamyka się dopiero wtedy, kiedy istnieje pewność, że zalewa całkowicie wypchnęła powietrze z puszki. W tym celu należy po zalaniu mięsa bulionem kilkakrot­nie przebić całą warstwę mięsa w puszce drewnianą pałeczką.

Zamykanie puszek występujące w obydwu rodzajach konserw, tak pasteryzowanych jak i sterylizowanych, zostało przedstawione przy omawianiu konserw pasteryzowanych. Pracow­nik zatrudniony przy zamykarce powinien pracę swoją wykonywać sumiennie i starannie. Prawidłowe zamknięcie jest jednym z pod­stawowych czynników zachowania trwałości konserwy. Często wadliwe zamknięcie konserw sterylizowanych jest wynikiem tego, że na kołnierzu płaszcza puszki znajdują się w chwili zamknięcia kawałki mięsa czy tłuszczu. Przy konserwach z zalewą należy puszki szczególnie ostrożnie zamykać, aby nie wylewać bulionu, gdyż powstała w ten sposób wolna przestrzeń między zawartością i wieczkiem utrudnia sterylizację.

 

post-39694-0-48561800-1443285228_thumb.jpg

 

Przy produkcji konserw sterylizowanych nie stosuje się do ewa­kuacji powietrza z puszki bębnów ewakuacyjnych, lecz tzw. za­mykarki próżniowe, które powietrze usuwają w trakcie zamykania puszek. Można je stosować do konserw nie wymagających zalewy.

Takie same zadanie tan. usunięcie powietrza z puszki spełnia również stosowanie zalewy przy produkcji konserw sterylizowa­nych — zalewanych.

 

5. STERYLIZACJA KONSERW

 

Przez określenie sterylizacja w pełnym tego słowa znaczeniu, rozumie się całkowite wyjałowienie środowiska. Taką sterylizację stosuje się np. do przygotowania pożywek bakteriologicznych w celu wykonania analiz. Przemysł mięsny, chcąc stosować taką sterylizację musiałby utrzymywać przy gotowaniu konserw bar­dzo wysokie temperatury przez dłuższy okres czasu. Wtedy istot­nie byłaby pewność sterylności tzn. jałowości konserw, ale otrzy­małoby się wówczas produkt, o bardzo niskiej wartości odżywczej, smakowej i handlowej. Z tego wynika, że podstawowym zagadnie­niem procesu sterylizacji konserw musi być dobór takiej tempe­ratury i czasu, aby mieć pewność zniszczenia drobnoustrojów w puszce przy jak najmniejszych zmianach struktury mięsa. Drobnoustroje, które sterylizacja ma za zadanie zniszczyć, wykazują często wielką odporność na działanie wysokiej temperatury. Do bardzo groźnych w tym przypadku należą bakterie beztle­nowce. Im mięso jest bardziej zakażone, tym trudniejsza jest sterylizacja a jej wynik bardziej wątpliwy i przeciwnie, im większa jest higiena w czasie całego toku produkcji, tym surowiec jest mniej zakażony i wynik sterylizacji pewniejszy.

Sterylizację konserw przeprowadza się w autoklawach, czyli ko­tłach zamkniętych. Autoklawy muszą być zaopatrzone w termome­try, manometry oraz termografy. Za pomocą manometru bada się ciśnienie wewnątrz kotła. Obserwacja termometru i manometru daje możność właściwej kontroli pracy autoklawu. Termografy są to przyrządy, które zapisują temperatury i czasy sterylizacji. Naj­częściej stosowaną temperaturą przy sterylizacji konserw mię­snych, jest temperatura 121°C. Czas sterylizacji jest uzależniony od objętości puszki, jak również od jej zawartości. Czas sterylizacji jest podawany zwykle w normach i recepturach, za pomocą for­muły A + B + C, gdzie: A jest to czas wzrastania temperatury w autoklawie po jego napełnieniu i zamknięciu do temperatury właściwej sterylizacji, wynoszący zazwyczaj 15 minut; B jest to czas właściwej sterylizacji w temperaturze 121°; C jest to czas ob­niżania temperatury po skończonym okresie właściwej sterylizacji aż do otwarcia kotła.

Każdy asortyment konserw, posiada ustalone normami warunki sterylizacji, których nic wolno zmieniać. Im szybciej się osiągnie wewnątrz puszki temperaturę, w której się sterylizację prowadzi, tym pewniejszy jest wynik sterylizacji. Szybkość przenikania cie­pła do wnętrza puszki zależy od przewodnictwa cieplnego masy mięsnej zawartej w puszce, jak również od wielkości i nasilenia prądów konwekcyjnych, które zachodzą wewnątrz puszki.

Prądy konwekcyjne powstają w mniejszym lub większym stop­niu przy nagrzewaniu każdego gatunku konserw. W pierwszej fazie sterylizacji mięso wypuszcza soki, które krążąc po konserwie szybciej roznoszą ciepło. Ze względu na to konserwy z bulionem nagrzewają się silniej i szybciej niż konserwy bez bulionu. Stery­lizacja, względnie pasteryzacja konserw, do produkcji których użyto dużego kawałka mięsa (możliwość prądów konwekcyjnych mała) — jest bardzo trudna i znacznie wolniejsza. Bardzo trudne jest również gotowanie konserw tego np. typu co „Wieprzowina mielona”, która stanowi duży blok bardzo rozdrobnionego mięsa bez dodatku zalewy. Przyczyną trudności pasteryzacji w tym przy­padku są słabe prądy konwekcyjne oraz duża zawartość tłuszczu w bulionie. Obecność krochmalu w bulionie, względnie w zawar­tości konserwy, także utrudnia sterylizację, gdyż krochmal zwięk­sza klejowatość mięsa i bulionu, a więc hamuje prądy konwek­cyjne i tym samym przedłuża czas nagrzewania konserwy.

Sterylizacja konserw jest bezsprzecznie jednym z najważniej­szych procesów w produkcji konserw, a jej znaczenie gospodarcze jest bardzo istotne.

Najważniejszym zadaniem pracownika prowadzącego steryliza­cją jest utrzymać czas i temperaturą sterylizacji zgodnie z nor­mami. Najmniejsze niedopatrzenie w czasie gotowania przyczynia się, podobnie jak przy pasteryzacji, do powstawania dużych strat wskutek niedogotowania konserw lub ich przegotowania. Konser­wy niedogotowane nie wytrzymują próby trwałości, natomiast konserwy przegotowane są produktem o niższej jakości smakowej, wartości odżywczej i handlowej.

Sterylizację konserw przeprowadza się w koszach metalowych, które po ułożeniu w nich konserw wpuszcza się do autoklawu. Sposób ułożenia puszek w koszu ma duże znaczenie dla samego procesu sterylizacji. Puszki w koszu powinny być tak układane, aby między poszczególnymi puszkami istniał pewien odstęp umoż­liwiający równomierne ogrzewanie każdej puszki, nieprzestrze­ganie tego jest powodem, że stopień sterylizacji zewnętrznych warstw puszek w koszu jest inny niż w warstwach środkowych tego samego kosza. Podczas badania na trwałość w termostacie możemy wówczas otrzymać różne wyniki — próbki konserw po­bierane z zewnętrznej warstwy kosza będą trwałe, a z wewnętrz­nych okażą się nietrwałe.

 

6. STUDZENIE, BADANIE I PRZYGOTOWANIE KONSERW DO TRANSPORTU

 

Studzenie konserw

 

Podobnie jak przy konserwach pasteryzowanych proces studze­nia konserw sterylizowanych można rozbić na dwie fazy — stu­dzenie wodne i studzenie powietrzne. Do studzenia wodnego kon­serwy sterylizowane transportowane są w koszach do basenu z zimną (bieżącą) wodą, do 2 godzin. Dobre wyniki studzenia otrzy­muje się przez zastosowanie urządzenia do studzenia systemem obrotowym, które powoduje równomierne rozmieszczenie tłuszczu po całej puszce, co w konserwach tego typu, jak np. pasztet jest bardzo ważne.

Konserwy studzone normalnie tzn. w kotłach z bieżącą wodą poznaje się po tym, że warstwa tłuszczu osadza się po stronie jed­nego z wieczek lub też części płaszcza, zależnie od ułożenia kon­serwy w czasie studzenia.

Po studzeniu wodnym konserwy rozkłada się do studzenia po­wietrznego, które trwa 12 godzin. Po studzeniu produkcje kontro­luje się pod względem wagowym, zawartości powietrza, puszki czyści się i umieszcza w magazynie w chłodni.

 

Badanie termostatowe

 

Do kontroli termostatowej pobiera sie 1% produkcji z każdego kotła w tym, że ilość puszek pobranych do badania z każdego kotła nie może być mniejsza od pięciu sztuk. Temperatura termostatu w czasie próby powinna stale utrzymywać się w granicach 35 do 37° C. Czas badania termostatowego wynosi dla konserw sterylizo­wanych 7 dni, a dla konserw podsmażanych 10 dni. Wyniki badań termostatowych są umieszczane w książce termostatowej prowa­dzonej przez dział kontroli technicznej.

 

post-39694-0-61798000-1443285247_thumb.jpg

 

Przygotowanie konserw do magazynu

 

Przed oddaniem konserw do magazynu puszki muszą być do­kładnie oczyszczone i następnie lekko nasmarowane tłuszczem — najlepiej olejem parafinowym lub oczyszczonym tłuszczem mine­ralnym. W czasie tej pracy puszki poddaje się również kontroli wagowej, wysortowując puszki o większych odchyleniach wago­wych niż 15 g od wagi gwarantowanej, jak również puszki zardze­wiałe, źle zamknięte, pociemniałe, o płynnej zawartości, względnie z zawartością powietrza (tzw. puszki dzwoniące). Konserwy takie muszą być zdyskwalifikowane, jako nie nadające się do przecho­wywania.

 

7. PRODUKCJA TYPOWYCH KONSERW STERYLIZOWANYCH

 

Do najbardziej typowych konserw sterylizowanych, najczęściej produkowanych w Polsce należą:

a) wieprzowina we własnym sosie,

b) wieprzowina krajana,

c) wołowina we własnym sosie,

d) wieprzowina z cielęciną,

e) konserwa turystyczna,

f) gulasz wieprzowy podsmażany,

g) pasztet luksusowy,

h) gulasz wołowy podsmażany.

 

WIEPRZOWINA WE WŁASNYM SOSIE

 

Zużycie surowca:

 

Mięso wieprzowe kl. II - 30 kg

Mięso wieprzowe kl. III - 51,80 kg

Mięso różne - 10 kg

Skórki wieprzowe - 8 kg

Tłuszcz - 0,20 kg

Razem:  100 kg

 

Przez określenie „mięso różne” rozumie się mięso z głów wie­przowych, natomiast pod określeniem „tłuszcz” należy rozumieć smalec wieprzowy.

 

Na 100 kg surowca podanego składu zużywa się następujące ilo­ści przypraw:

 

Sól kuchenna - 1,80 kg

Pieprz - 0,10 kg

Majeranek - 0,02 kg

Listek bobkowy - 0,005 kg

Cebula - 1,00 kg

 

Do produkcji konserw „wieprzowina we własnym sosie” używa się puszek z blachy nielakierowanej. Wymiary puszek: 63 X 99 i 119 X 99. Przeciętna wydajność gotowego produktu wynosi 99%. Granica dopuszczalnych wahań wydajności od 98 do 100%.

Surowiec przeznaczony do produkcji musi być wychłodzony do temperatury wewnątrz mięśni 4 do 8° C.

Rozbiór tusz i wykrawanie mięsa powinno odbywać się w po­mieszczeniach chłodzonych o temperaturze nie przekraczającej 12°. Ponieważ po wykrawaniu mięsa nie pekluje się, cykl produkcyjny powinien zapewnić maksymalną szybkość jego przerobu. W czasie wykrawania nie należy mięsa przetrzymywać w warstwach grub­szych niż 20 cm. Mięso wieprzowe kl. II i III powinno być prawi­dłowo sklasyfikowane. Dotyczy to zwłaszcza wieprzowiny kl. III, która musi być pozbawiona zbyt wielkich partii tłuszczu zewnętrz­nego oraz złogów tłuszczu wewnętrznego.

Głowy jeszcze przed rozbiorem powinny być dokładnie oczy­szczone ze szczeciny. Pozostałości szczeciny opala się lampą ben­zynową. Muszle uszne oraz oczy wraz z oprawą powinny być usuwane w trakcie uboju. Głowy odcina się bez podgardla, jak również tłuszczu czołowego.

Do produkcji konserwy używa się również skórek solonych. Przed soleniem usuwa się ze skórek resztki szczeciny, tłuszcz, czę­ści krwawe oraz pieczęcie. Skórki powinny być wymyte w gorącej wodzie o temperaturze około 50° oraz wypłukane w zimnej wodzie. Tak przygotowane skórki pekluje się w beczkach z drzewa bezwonnego. Stężenie solanki sporządzonej z samej soli kuchennej wynosi 18° Be. W czasie peklowania skórki nie mogą być zbite w jednej masie, gdyż dostęp solanki do każdej skórki byłby wów­czas utrudniony. Czas peklowania wynosi od 48 do 72 godzin; ter­minu tego nie należy skracać, ani też używać skórek dłużej pe­klowanych. W pierwszym przypadku otrzymamy surowiec nieprzepeklowany, w drugim natomiast skórki mogą ulec zakażeniu drobnoustrojami. Zachowanie właściwego czasu peklowania za­pewnia skórkom prawidłowe wybielenie.

Przed właściwą produkcją skórki peklowane należy sparzyć we wrzącej wodzie w ciągu 20 do 30 minut. Dłuższe parzenie pozba­wia skórki kleistości. Po sparzeniu skórki rozkłada się na stole celem wystudzenia, a następnie miele się je za pomocą wilka przez siatkę 5 mm. Do mielenia używa się skórek zupełnie wystudzonych, gdyż skórki mielone w stanie ciepłym sklejają się.

Głowy wieprzowe po kilkugodzinnym wymoczeniu w zimnej wodzie gotuje się w wodzie w temperaturze od 92 do 98°. Goto­wanie głów należy prowadzić tak długo aż mięso podda się uci­skowi palca. Do produkcji „wieprzowina we własnym sosie” nie należy głów przegotowywać, aby nie pozbawiać ich siły klejodajnej, ponieważ spełniają one w produkcji tę samą rolę co skórki wieprzowe. Ugotowane głowy podobnie jak skórki rozkłada się na kratach do lekkiego ostygnięcia i obiera się z kości i chrząstek. Mięso z głów dokładnie wystudzone miele się za pomocą wilka przez siatkę 8 do 10 mm.

Specjalną uwagę należy zwrócić na przyprawy — cebulę drobno pokrajaną podsmaża się na smalcu, aż do osiągnięcia barwy złotej, a pieprz i majeranek powinny być zupełnie miałko zmielone i przesiane przez drobne sito. Wieprzowinę kl. II i III rozdrabnia się na wilku przy zastosowaniu szarpaka (tarcza nożowa). Przygo­towane w len sposób poszczególne składniki miesza się w mieszałce dodając soli i innych przypraw (z wyjątkiem liścia bobkowego). Mieszanie powinno trwać tak długo, aż mięso nabierze odpowied­niej kleistości, a poszczególne składniki surowcowe nie wytworzą jednolitej masy mięsnej. Tak przygotowanym surowcem napełnia się puszki, uprzednio wymyte i wysterylizowane. Puszki napełnia się za pomocą nadziewarek, przestrzegając aby masa mięsna była jak najściślej umieszczona w puszce.

W zależności od wymiaru puszki ilość masy mięsnej powinna wynosić:

w puszkach o wymiarach 63 X 99 — 425 g netto

w puszkach o wymiarze 119 X 99 — 850 g netto

Na górną warstwę masy mięsnej kładzie się przed zamknięciem kawałek liścia bobkowego. Po odważeniu puszek nie należy usta­wiać ich w stosy na stole produkcyjnym, lecz bezpośrednio zamy­kać w zamykarce. Natychmiast po zamknięciu puszki umieszczone w metalowych koszach poddaje się sterylizacji.

Sterylizację prowadzi się przez czas obliczony według następu­jącego wzoru:

 

1. Puszki o wymiarach 63 X 99 – (15 + 50 + 15) minut : 121 stopni

2. Puszki o wymiarach 119 X 99 – (15 + 90 + 15) minut : 121 stopni

 

Po skończeniu sterylizacji konserwy chłodzi się w wodzie bie­żącej 1 godzinę, a następnie rozkłada się je do studzenia powietrz­nego, które trwa około 12 godzin. Po dostatecznym wystudzeniu konserwy, skontrolowane pod względem wagi i wyczyszczone, transportuje się do magazynu chłodni. Konserwy z odchyleniami wagowymi wyższymi niż 15 g wysortowuje się podobnie jak po­dejrzane o nieszczelność.

Konserwy powinny ważyć brutto:

Puszki o wymiarach 63 X 99 — 535 g

Puszki o wymiarach 119 X 99 — 1 000 g

Wysortowane konserwy po otwarciu przeznacza się do stołówki, względnie do ponownego przerobu w produkcji wędliniarskiej.

W magazynie puszki są natłuszczane. Sterylność wyprodukowa­nych konserw bada się w termostacie przez 7 dni.

W przypadku wysyłki konserw do innych magazynów, pakuje się je w skrzynie drewniane o wymiarach 510 X 405 X 250 mm albo w kartony papierowe o wymiarach 230 X 230 X 250 mm. Do skrzyń pakuje się 40 sztuk puszek o wymiarach 99 X 119. Puszki o wymiarach 63 X 99 mm pakuje się w skrzynki drewniane o wy­miarach 510 X 405 X 250 mm, przy czym ilość puszek w skrzyni wynosi 60 sztuk.

Wymagania w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Puszka powinna być sucha i czysta. Nie może ona wykazy­wać plam, śladów powtórnego zamykania ani też ząbków na zam­knięciu wieczek.

2. Dopuszcza się do magazynowania i odbioru konserwy o na­stępujących uszkodzeniach zewnętrznych: z dwoma wygięciami płaszcza oraz z jednym wygięciem między wieczkiem, a płaszczem pod warunkiem, że wygięcia te nie zagrażają trwałości konserwy.

Ilość puszek z wygięciami nic może przekraczać 5% ogólnej ilości puszek oddawanych do magazynu.

3. Puszki nie powinny wykazywać śladów zardzewienia. Dopu­szczalne są dwie plamki rdzy na puszce o średnicy do 2 mm każda z tym jednakże, że plamki te są powierzchowne. Ilość puszek z plamkami nie może przekraczać 5% ogólnej ilości puszek.

4. Zawartość powietrza bada się przez opukiwanie wieczka i dna puszki, które nie mogą zawierać wolnej przestrzeni „dzwoniącej”, przekraczającej 1/3 powierzchni wieczka lub dna.

5. Po wyjęciu konserwy dopuszczalna jest oksydacja pobiały pod warunkiem, że ściemnienia nie przechodzą na mięso.

6. Niedopuszczalna jest wysoko posunięta korozja grożąca szczelności puszek.

7. Powierzchnia bloku mięsa powinna być otoczona galaretą.

8. Po stronie wieczka lub dna albo w części bocznej może znaj­dować się wytopiony tłuszcz.

9. Galareta w konserwie powinna być klarowna o barwie bur­sztynowej, nie rozpuszczająca się w temperaturze 15°.

10. Barwa mięsa na przekroju powinna być szaroróżowa, tłu­szczu — biało-kremowa.

11. Blok mięsa powinien składać się z kawałków o wymiarach (podanych przy rozdrabnianiu.

12. Niedopuszczalne są skupiska w jednym miejscu poszczegól­nych składników surowców. Dowodzi to niedokładnego wymiesza­nia masy mięsnej.

13. Plaster wykrojony z bloku konserwy powinien odznaczać się kruchością — nie może być mazisty. Dowodziłoby to bowiem zbyt­niego przegotowania konserwy.

14. Należyta konsystencja bloku powinna być uwarunkowana nierozpadaniem się bloku po wyjęciu z puszki.

15. Smak i zapach powinien być właściwy dla konserwy stery­lizowanej mięsa wieprzowego.

16. W konserwie powinien dać się odczuć wyraźnie smak przypraw.

Tylko konserwy „wieprzowina we własnym sosie” odpowiada­jące wyżej podanym wymaganiom mogą być przeznaczone do ma­gazynowania i do spożycia.

 

WIEPRZOWINA KRAJANA

 

Zużycie surowca do konserwy sterylizowanej „wieprzowina kra­jana" jest następujące:

 

Mięso wieprzowe klasy II - 70 kg

Mięso wieprzowe kl III - 29.5 kg

Smalec wieprzowy gat. II - 0,5 kg

Razem:  100,0 kg

 

Zużycie przypraw na 100 kg surowca wynosi:

 

Sól - 1,50 kg     

Cebula - 3,00 kg

Selery - 1,00 kg 

Pietruszka - 1,00 kg           

Marchew - 2,00 kg

Ziele angielskie - 0,02 kg

Pieprz - 0,05 kg

Listek bobkowy - 0,005 kg

 

Jako opakowania używa się puszek z blachy białej nielakierowanej o wymiarach 63 X 99 mm i 119 X 99 mm. Wydajność prze­ciętna gotowego produktu wynosi 98%, a dopuszczalne granice wahań wydajności produkcyjnej od 97 do 100%. Na konserwę omawianą udziela się gwarancji trwałości na okres 1 roku.

Do produkcji tej konserwy nie należy używać mięsa mrożonego. Tusze wieprzowe uznane za zdatne do spożycia i produkcji, wy­chłodzone do temperatury wewnątrz mięśni od 4 do 8° rozbiera się, wykrawa i oddaje w tym samym dniu do przerobu. Specjalną uwagę należy zwrócić na klasyfikację mięsa. Wieprzowina kl. II i III musi odpowiadać ściśle normom — nie może być zbyt tłusta.

Przed produkcją należy przygotować zalewę, przygotowując ją z 10 kg skórek wieprzowych odtłuszczonych lub 20 kg nóżek wie­przowych (proporcja na 100 kg surowca). Podane ilości gotuje się w 30 litrach wody.

Skórki lub nóżki należy gotować nie luzem w kotle z wodą, lecz w siatce lub naczyniu dziurkowanym, w którym oprócz skórek lub nóżek umieszcza się również przyprawy, jak marchew, seler, pietruszkę oraz liście bobkowe. Czas gotowania zalewy wynosi 2 do 3 godzin w temperaturze lekkiego wrzenia tzn. około 95°, podczas którego zbiera się powstałe szumowiny. Wygotowane skórki lub nóżki zużywa się do produkcji wyrobów wędliniarskich. Zalewę należy zagęścić przez przedłużenie czasu gotowania.

Bulion musi być przygotowany w dniu produkcji. Nie można przygotowywać bulionu od razu na kilka dni.

Mięso wieprzowe kl. II i III pokrojone na wilku przez szarpak gotuje się odważonymi partiami we wrzącej wodzie aż do mo­mentu, gdy powierzchnia mięsa nabierze barwy szarobrunatnej. Mięso w czasie gotowania należy przez cały czas mieszać wiosłem drewnianym w celu jednolitego zblanszowania surowca. Na prze­kroju kawałki mięsa po blanszowaniu powinny zachować barwę jasnoróżową. W trakcie blanszowania mięso traci około 20% swej pierwotnej wagi. Po dwukrotnym blanszowaniu mięsa w lej samej wodzie część powstałego bulionu dodaje się do zalewy przygoto­wanej uprzednio ze skórek względnie nóżek.

Po zakończeniu blanszowania następuje mieszanie mięsa i przy­praw - soli, pieprzu, ziela angielskiego oraz cebuli przysmażonej na smalcu do koloru złocistego. Mieszania dokonuje się za pomocą mieszałki. Czynność mieszania należy przeprowadzić sprawnie i szybko, aby mięso ostatecznie wymieszane z przyprawami jeszcze w stanie ciepłym oddać do napełnienia.

 

post-39694-0-26123200-1443285279_thumb.jpg

 

Napełniania puszek doko­nuje się ręcznie. Wsad mięsa do puszek wynosi:

Puszki o wymiarze 63 X 99 — 350 g mięsa

Puszki o wymiarze 119 X 99 — 700 g mięsa

Napełniane puszki zalewa się do pełna zalewą i zamyka się. Waga zawartości puszki tzn. mięsa i zalewy powinna wynosić:

Puszki o wymiarze 63 X 99 — 430 g

Puszki o wymiarze 119 X 99 — 860 g

Czynność napełniania i zalewania należy przeprowadzić dość szybko, aby puszki z gorącą jeszcze zawartością mogły być za­mknięte. Po zamknięciu, konserwy umieszczone w koszach należy przemyć strumieniem gorącej wody w celu obmycia ich z tłustej powłoki powstałej z bulionu do zalewania, wylewającego się w trakcie zamykania. Niezmyta powłoka tłuszczu powoduje cie­mnienie zewnętrznej pobiały w czasie sterylizacji. Sterylizację wieprzowiny krajanej przeprowadza się według

reguły: 

                           

Puszki 63 X 99 - (10 + 50 + 10) minut : 121 stopni

Puszki 119 X 99 – (15 + 70 + 15) minut : 121 stopni

 

Dalszy tok postępowania, a więc studzenie, selekcja wagowa i próba trwałości odbywa się normalnie, tak jak dla wszystkich kon­serw sterylizowanych.

Wymagania w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny puszki taki jak przy kon­serwie „wieprzowina we własnym sosie”.

2. Powierzchnia bloku mięsa powinna być otoczona galaretą.

3. Tłuszcz wytopiony może być osadzony albo na wieczku albo na dnie lub też na części powierzchni bocznej.

4. Barwa galarety ciemno-bursztynowa, konsystencja w tempe­raturze 12° — stała.

5. Barwa mięsa na przekroju i powierzchni szaroróżowa.

6. Konsystencja mięsa zwięzła. Blok mięsa po wyjęciu z puszki nie rozpada się.

7. Smak i zapach właściwy dla konserwy sterylizowanej z mię­sa wieprzowego. W smaku powinny być wyczuwalne przyprawy.

 

WOŁOWINA WE WŁASNYM SOSIE

 

Zużycie surowca:

 

Mięso wołowe kl. I i II – 38,0 kg

Mięso wieprzowe kl. III – 50,0 kg

Łój wołowy topiony – 2,0 kg

Mięso z głów wołowych – 2,0 kg

Skórki wieprzowe – 8,0 kg

Razem: 100 kg

 

Skórki wieprzowe można w 50% zastąpić mięsem z nóg woło­wych lub wieprzowych, ścięgnami wołowymi, względnie uszami wieprzowymi.

 

Na 100 kg surowca zużywa się następujące ilości przypraw:

 

Sól - 1,80 kg        

Pieprz - 0,10 kg        

Papryka - 0,05 kg        

Majeranek - 0,02 kg

Imbir - 0,005 kg

Cebula - 1,00 kg

Listek bobkowy - 0,05 kg

 

Jako opakowania używa się puszek z blachy białej nielakierowanej. Wymiary puszek: 63X99 i 119X99 mm. Przeciętna wydaj­ność produkcyjna wynosi 99%; granice dopuszczalnych wahań wy­dajności od 98 do 100%.

Do produkcji konserw „wołowina we własnym sosie” wybiera się ćwiartki wołowe uznane jako zdatne do spożycia i produkcji. Ćwiartki powinny być wychłodzone do temperatury wewnątrz mięśni od 4 do 8°.

Do produkcji nie należy używać mięsa peklowanego czy też wo­łowiny mrożonej. Mięso z głów nie może zawierać części krwawych i gruczołów chłonnych. Skórki wieprzowe należy bardzo dokładnie oczyścić z tłuszczu i stempli, jak również z resztek szczeciny. Przed peklowaniem skórek należy je dokładnie wymyć w gorącej wodzie, a następnie spłukać w zimnej. Tak przygotowane skórki pekluje się w solance z soli kuchennej o stężeniu — 18° Be przez 2 do 3 dni. Skórki sparzone w sposób podobny jak przy produkcji „wieprzowina we własnym sosie” studzi się, a na­stępnie miele przez siatkę 8 mm. Cebulę drobno pokrajaną pod­smaża się na łoju do koloru złocistego.

Wołowinę klasy I, II i III rozdrabnia się na wilku przez szarpak. Mięso z głów wołowych rozdrabniane jest przez siatkę 2 mm.

W ten sposób przygotowany surowiec miesza się za pomocą mieszałki dodając równocześnie sól i przyprawy (bez liścia bobko­wego, który umieszcza się na wierzchu mięsa tuż przed zamknię­ciem puszki) oraz przysmażoną cebulę. Mieszanie należy kontynu­ować tak długo, dopóki masa mięsna nic nabierze kleistości. Napychania puszek — uprzednio wysterylizowanych — dokonuje się za pomocą napełniarki. Napełnione puszki odważa się. Wsad masy mięsnej wynosi:

Puszki 63X99 mm — 480 g masy mięsnej

Puszki 119X99 mm — 860 g masy mięsnej

Bezpośrednio po zamknięciu konserwę sterylizuje się. Steryli­zację przeprowadza się w czasie obliczonym według wzoru:

 

Puszki 63X99 mm — (15 + 60 + 15) minut : 121°

Puszki 119X99 mm — (15 + 90 + 15) minut : 121°

 

Dalsze czynności produkcyjne przebiegają tak jak przy innych konserwach sterylizowanych (porównaj „wieprzowina we własnym sosie”).

Wymagania w stosunku do jakości gotowego produktu są nastę­pujące:

1. Powierzchnia bloku mięsa pokryta galaretą.

2. Tłuszcz wytopiony, zależnie od metody wystudzania po­wietrznego, znajduje się po stronie wieczka albo dna lub też umieszczony jest po stronie płaszcza.

3. Barwa mięsa na przekroju szarobrązowa — dopuszcza się odcień czerwony.

4. Konsystencja konserwy na tyle zwarta, że blok mięsa nie roz­pada się w chwili wyjęcia z puszki.

5. Smak i zapach właściwy dla konserwy sterylizowanej z mięsa wołowego;

przyprawy powinny być dostatecznie wyczuwalne.

 

WIEPRZOWINA Z CIELĘCINĄ

 

Zużycie surowca:

 

Wieprzowina kl. III – 52,0 kg

Cielęcina kl. I – 25,0 kg

Cielęcina kl. II – 15,0 kg

Skórki wieprzowe – 8,0 kg

Razem: 100 kg

 

Zużycie przypraw na 100 kg surowca jest następujące:

 

Sól kuchenna - 1,80 kg       

Pieprz - 0,05 kg  

Ziele angielskie - 0,02 kg

Majeranek – 0,01 kg

 

Jako opakowania używa się puszek z blachy białej nielakierowanej o wymiarach 63X99 mm i 119X99 mm. Przeciętna wydajność gotowego produktu 100% — granice dopuszczalnych wahań wydajności od 99 do 100%.

Wieprzowina i cielęcina powinny pochodzić od tusz obadanych i uznanych jako zdatne do produkcji i spożycia. Nie należy używać mięsa mrożonego. Tusze powinny być wychłodzone — temperatura wewnątrz mięśni od 4 do 8°. Wieprzowina nie może być zbytnio przetłuszczona.

Skórki dokładnie oczyszczone z resztek szczeciny, stempli i tłuszczu, wymyte w gorącej wodzie pekluje się w solance o stę­żeniu 18° Be przez okres 2 do 3 dni. Po peklowaniu skórki niezbyt mocno sparzone, a następnie wychłodzone miele się na wilku przez siatkę 3 mm.

Wieprzowinę klasy III oraz cielęcinę kl. I i II rozdrabnia się na wilku przez szarpak.

W ten sposób przygotowany surowiec umieszcza się w mieszałce. W czasie mieszania dodaje się sól oraz inne przyprawy, według proporcji przewidzianych w recepturze. Wymieszaną dokładnie aż do nabrania odpowiedniej konsystencji masę mięsną umieszcza się w napełniarce, za pomocą której napełnia się uprzednio wysterylizowane puszki. Napełnionych puszek nie należy ustawiać w pi­ramidy przed zamknięciem, gdyż w ten sposób można zanieczyścić masę mięsną. Napełnione puszki odważa się. Wsad masy mięsnej do puszek wynosi:

Puszki 63X99 mm — 435 g

Puszki 119X99mm — 870 g

Zamknięte puszki sterylizuje się w czasie obliczonym według wzoru:

 

Puszki 63X99 mm — (10 + 50 + 10) minut : 121°

Puszki 119X99 mm — (15 + 80 + 15) minut : 121°

 

Studzenie, czyszczenie konserw, magazynowanie oraz kontrola termostatowa odbywa się podobnie jak przy produkcji konserwy „wieprzowina we własnym sosie”.

Wymagania w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Zawartość tłuszczu w konserwie (badana analitycznie) nie może przekraczać 20% ogólnej zawartości puszki.

2. Po rozgrzaniu puszki do temperatury 50° i po oddzieleniu mię­sa od części płynnej powinno być:

a) mięsa — powyżej 60% zawartości puszki

b) części płynnych (galareta | wytopiony tłuszcz) — poniżej 40% ogólnej zawartości puszki.

3. Blok mięsa na zimno po wy jęciu z puszki powinien być do­brze związany — galareta w temperaturze 20° nie może być płynna.

 

KONSERWA „TURYSTYCZNA"

 

Zużycie surowca:

 

Mięso wieprzowe kl.III - 60 kg

Mięso wieprzowe kl.IV - 40 kg

Razem:  100 kg

 

Zużycie przypraw na 100 kg surowca jest następujące:

 

Mąka ziemniaczana - 3,00 kg

Sól - 2,20 kg

Saletra - 0,05 kg

Nitryt - 0,003 kg

Papryka - 0,10 kg

Ziele angielskie - 0,03 kg

Cukier - 0,20 kg

 

„Konserwę turystyczną” produkuje się w puszkach z blachy bia­łej, nielakierowanej o wymiarach 63 X 99 mm.

Wydajność przeciętna gotowego produktu wynosi 103%, a gra­nice dopuszczalnych wahań wydajności od 102 do 105%.

Wieprzowina powinna pochodzić z tusz uznanych za zdatne do spożycia i wychłodzonych do temperatury 4 do 8° badanej we­wnątrz mięśni.

Mąka ziemniaczana używana do produkcji powinna być sucha, sypka, barwy białej, bez zanieczyszczeń i oznak zepsucia. Do pro­dukcji tej konserwy używa się mięsa peklowanego.

Do peklowania mięsa używa się następującej mieszaniny soli (nitrytu nie stosuje się na sucho, lecz po rozpuszczeniu go w wodzie):

sól kuchenna – 220 kg

saletra potasowa – 5 kg

nitryt – 0,3 kg

 

Podana ilość mieszanki wystarcza do przesolenia 10 ton mięsa. Na 100 kg mięsa zużywa się 2,3 kg przygotowanej mieszanki.

Mięso dokładnie wymieszane (ręcznie) z mieszanką soli, prze­puszcza się przez wilk o tarczy nożowej. Soli się osobno wieprzo­winę kl. III i IV i dlatego też mielenie mięsa przeprowadza się również osobno dla III i IV klasy.

Peklowanie mięsa odbywa się w chłodni w skrzyniach drewnia­nych z drzewa bezwonnego lub w odpowiednich formach alumi­niowych. Mięso w skrzyniach układa się w warstwach nie grub­szych niż 20 cm, ubijając bardzo silnie powierzchnię mięsa. Czas solenia wynosi 36 godzin. Barwa mięsa po soleniu powinna być intensywnie różowa.

Mięso wieprzowe klasy III rozdrabnia się przez siatkę 8 mm, a wieprzowinę klasy IV przez 3 mm. Rozdrobnioną wieprzowinę klasy IV miesza się z dodatkiem wody w mieszałce — na każde 100 kg wieprzowiny klasy IV dodaje się około 3 kg wody. W cza­sie mieszania dodaje się również przyprawy z wyjątkiem mąki kartoflanej. Mięso w trakcie mieszania powinno nabrać silnej kleistości.

W następnej fazie mieszania dodaje się wieprzowinę klasy III w odpowiednim stosunku wagowym. W trakcie dalszego mieszania całości mięsa dodaje się również na sucho mąkę ziemniaczaną. Dokładnie wymieszaną masę mięsną umieszcza się w napełniarce, za pomocą której napełnia się wy sterylizowane puszki. Wsad mięsa do puszek wynosi 425 g. Sterylizacja odbywa się według następu­jącego obliczenia:

 

(15 + 50 + 15) minut : 121°

 

Dalsze procesy produkcyjne są identyczne jak przy konserwie „wieprzowina we własnym sosie”.

Wymagania w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Badanie sterylności konserw przez 7 dni w termostacie, w temperaturze od 35 do 37°, powinno dać ujemny wynik, tzn. brak bombażu.

2. Zawartość wolnej przestrzeni w puszce nie może przekraczać 1/3 części wieczka lub dna.

3. Barwa mięsa na przekroju jasnoróżowa — na powierzchni różowa.

4. Konsystencja ścisła — plastry o grubości 3 mm nie mogą się rozpadać.

5. Smak i zapach właściwy dla konserwy sterylizowanej z mięsa wieprzowego solonego z wyczuciem dodanych przypraw.

6. Ciężar netto konserwy 425 g.

7. Zawartość części stałych (mięso + wytopiony tłuszcz) 95%. Zawartość galarety 5%. Tłuszczu wytopionego nic może być więcej niż 25 g, czyli 5% w całości.

 

GULASZ WIEPRZOWY PODSMAŻANY

 

 

Zużycie surowca:

 

Mięso wieprzowe mało tłuste, wytrybowane ze wszystkich elementów przy rozbiorze tuszy – 87,0 kg

Skórki wieprzowe wraz ze skórką z głowy oraz uszy – 7,0 kg

Nóżki wieprzowe – 4,0 kg

Smalec – 2,0 kg

Razem:  100 kg

 

Na 100 kg surowca pobiera się następujące ilości przypraw:

 

Sól - 1,2 kg

Pieprz - 0,05 kg

Papryka - 0,10 kg

Majeranek - 0,01 kg

Cebula obrana - 4,00 kg

Listki bobkowe – 0,0003 kg

 

Jako opakowanie bezpośrednie służą puszki o wymiarach 119X99 mm z blachy białej nielakierowanej typu W.

Przeciętna wydajność gotowego produktu netto 75%, granice dopuszczalnych wahań od 75 do 77%. Do magazynu zwraca się 2 kg kości wygotowanych.

Półtusze uznane jako zdatne do produkcji i spożycia, wychłodzo­ne do temperatury 4—8° wewnątrz mięśni, przeznacza się na roz­biór. Do wykrawania pobiera się następujące elementy: szynkę, łopatkę, żeberka, biodrówkę, schaby, karczki i głowy. Zastrzega się, że do produkcji użyte muszą być wszystkie wyżej wymienione elementy w stosunku w jakim znajdują się one w półtuszy tzn., że nie wolno np. produkować gulaszu wieprzowego z półtusz bez szy­nek lub bez schabu. Mięso wykrawane musi być w tym samym dniu zużyte w produkcji.

Nóżki i uszy, które stanowią również surowiec do produkcji gu­laszu wieprzowego podsmażonego, powinny być dokładnie spa­rzone.

Pozostałe elementy rozbiorowe, a więc podgardle, boczek, słoni­nę, pachwinę, jak również tłuszcz drobny i mięso krwawe przeka­zuje się celem użytkowania do innych działów produkcyjnych.

Skórki muszą być odtłuszczone, bez szczeciny i pieczęci. Używa się skórek peklowanych przez 2—4 dni w solance o stężeniu 18° Be, sporządzonej tylko z soli kuchennej. Skórki parzy się w prze­ciągu 20—30 minut w wodzie wrzącej (nie należy skórek parzyć do miękkiej konsystencji). Po zupełnym wystygnięciu skórki miele się na wilku przez siatkę 2 mm. Nóżki i uszy gotuje się z dodaniem listków bobkowych, obiera z kości i chrząstek i miele przez siatkę 5 mm. Wygotowany rosół służy jako dodatek do sporządzania za­lewy.

Smalec wieprzowy powinien odpowiadać normom prze widzia­nym dla II gatunku.

Specjalną uwagę należy zwrócić na przyprawy, które nic mogą być zanieczyszczone i spleśniałe. Majeranek może być tarty tylko z kwiatu i liści, bez użycia do tego celu łodyg zdrewniałych.

Mięso wieprzowe zmielone przez szarpak podsmaża się wraz z drobno pokrajaną i podsmażoną na złocisty kolor cebulą aż do momentu, kiedy cała masa nabierze barwy szarobrązowej. Podsma­żanie należy skończyć w momencie, kiedy z powierzchni mięsa znikną różowe plamy świeżego mięsa. W czasie podsmażania mięso traci przeciętnie 30% ciężaru.

Bulion do zalewania przygotowuje się przez zmieszanie powsta­łego w czasie podsmażania sosu z rosołem z wygotowanych stopek i uszu. Bulion w ten sposób sporządzony powinien ścinać się w temperaturze + 15°. Mięso podsmażone wraz z przemielonymi skórkami i mięsem z nóżek miesza się w mieszałce. W czasie mie­szania dodaje się sól i przyprawy.

Wysterylizowane puszki napełnia się 725 g wymieszanego do­kładnie mięsa i zalewa bulionem. Po zalaniu nie należy z miejsca konserwy zamykać, lecz poruszając patyczkiem drewnianym wy­pchnąć resztę powietrza z puszki, dolać jeszcze raz bulionu i do­piero wtedy zamykać.

Łączna waga netto konserwy wynosi 850 g, z czego 725 stanowi mięso a 125 g zalewa.

Prawidłowo zamknięte konserwy sterylizuje się przez czas obli­czony w sposób następujący:

 

(15 + 70 + 15) minut : 1210

 

Studzenie, sprawdzanie ciężaru, kontrola termostatów i przygo­towanie konserw do magazynowania, przeprowadza się tak jak przy produkcji konserwy „wieprzowina we własnym sosie” z tym jednak, że przy gulaszu wieprzowym podsmażanym ciężar gwarantowany nie może wynosić mniej niż 850 g oraz tym, że do termo­statu pobiera się 2% na 10 dni.

Wymagania jakościowe w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny puszki taki jak podano przy konserwie „wieprzowina we własnym sosie”.

2. Powierzchnia bloku mięsa otoczona niewielką ilością galarety.

3. Dopuszcza się obecność wytopionego tłuszczu od strony wiecz­ka lub denka, względnie od strony płaszcza puszki.

4. Galareta barwy ciemno-bursztynowej o słabej konsystencji w temperaturze 15°. Barwa mięsa na po wierzchni i przekroju sza­ro-różowa — wytopionego tłuszczu biała.

5. Konsystencja bloku zwarta. Blok nie może się po wyjęciu z puszki w temperaturze 150 rozpadać na oddzielne kawałki.

6. Ciężar netto konserwy 850 g.

7. Zawartość części stałych w konserwie po jej ogrzaniu w tem­peraturze 50° (a więc mięsa i tłuszczu wytopionego i nie wytopio­nego) nie może być niższa od 700 g. Zalewy nie może być więcej jak 150 g. Zawartość tłuszczu (badana analitycznie) powinna wy­nosić od 20 do 30%, a zawartość soli od 1,2 do 1,8%.

8. Konserwa nie może wykazywać obecności azotanów i azo­tynów.

 

PASZTET LUKSUSOWY

 

Zużycie surowca:

 

Wątroba wieprzowa lub cielęca - 30 kg

Tłuszcz wieprzowy (twardy) - 50 kg

Mięso cielęce - 20 kg

Razem:  100 kg

 

Mięso cielęce może być zastąpione w 50% mięsem wołowym I klasy i w 50% mięsom wieprzowym II klasy.

 

Na 100 kg surowca zużywa się przypraw:

 

Sól - 1,40 kg

Pieprz - 0,15 kg

Ziele angielskie - 0,02 kg

Gałka muszkatołowa - 0,03 kg

Przyprawa maggi - 0,10 kg

Cebula - 1,00 kg

Goździki - 0,01 kg

Listek bobkowy - 0,005 kg

 

Jako opakowanie służą puszki z blachy białej nielakierowanej o wymiarach 73X58, 73X90 i 99X63.

Przeciętna wydajność gotowego produktu 92%. Granice dopusz­czalnych wahań 90—95%.

 

Proces przetwórczy

 

Obróbka surowca. Wątrobę żyłuje się, nacina i moczy w wodzie bieżącej, a następnie parzy się przez zalanie gorącą wodą. Wątroba dostatecznie sparzona nie powinna wydzielać krwi na powierzchnię.

 

post-39694-0-71235600-1443285326_thumb.jpg

 

Tłuszcz wraz z mięsem podsmaża się w kotle z płaszczem paro­wym do czasu aż mięso straci barwę surowego mięsa. Cebulę lekko podsmaża się na tłuszczu na kolor złocisty. Rozgniecione goździki gotuje się wraz z listkami bobkowymi w 1 litrze wody, a następnie wywar oddziela się od części stałych. Pieprz i ziele angielskie naj­lepiej utłuc „na mąkę" w moździerzu, a gałkę muszkatołową utrzeć na tarce.

Przygotowanie farszu. Wątrobę miele się przez siatkę 1—2 mm wraz z podsmażoną cebulą, a następnie kutruje się. W czasie kutrowania dodaje się zmielone przyprawy, sól oraz wywar z goź­dzików.

Mięso podsmażone rozdrabnia się przez siatkę 2 mm, a następnie kutruje z dodatkiem rosołu. Tłuszcz podsmażony rozdrabnia się przez siatkę 2—3 mm. po czym łączy się z wytopionym w czasie podsmażania smalcem.

W ten sposób rozdrobnione i wykutrowane poszczególne skład­niki konserwy „Pasztet Luksusowy”, ponownie kutruje się w pro­porcji przewidzianej receptą. Kolejność kutrowania jest następu­jąca: najpierw wątroba, później mięso, a w końcu tłuszcz.

Całość należy kutrować do chwili zemulgowania tłuszczu i uzyskania jednolitej mazistej masy. Przy roztarciu masy między palcami. poszczególne drobiny nie powinny być wyczuwalne.

Puszkowanie i sterylizacja. Wysterylizowane puszki napełnia­my za pomocą napełniarki, a następnie odważamy następujące ilości pasztetu:

Do puszek 73/58 mm odważa się 200 g netto pasztetu

Do puszek 73/90 mm odważa się 325 g netto pasztetu

Do puszek 99/63 mm odważa się 415 g netto pasztetu

Sterylizacja „Pasztetu luksusowego” odbywa się w temperatu­rze 121°, przy czym czas sterylizacji jest uzależniony od wymiarów puszki i wynosi:

dla puszek 73/58 - 10 + 40 + 10 minut

dla puszek 73 90 - 10 + 50 + 10 minut

dla puszek 99/63 - 10 + 50 + 50 minut

Schładzanie, przygotowywanie do magazynowania, kontrola ter­mostatowa przebiegają identycznie jak przy konserwie „Wieprzo­wina we własnym sosie”.

Wymagania jakościowe:

1. Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny puszek jak przy „Wieprzo­winie we własnym sosie”.

2. Zawartość wolnej przestrzeni — badana przez opukiwanie — wynosi 1/3 wieczka lub dna.

3. Dopuszcza się niewielkie wystąpienie galarety i wytopionego tłuszczu.

4. Barwa na powierzchni i przekroju szarobrązowa.

5. Wykutrowane składniki stanowią jasną masę. Na przekroju lub powierzchni nie mogą być widoczne źle rozdrobnione lub źle wymieszane poszczególne składniki.

7. Konsystencja pasztetu — miękka. Pasztet po wyjęciu powinien stanowić jedną całość. Ważną cechą pasztetu luksusowego jest łatwość rozsmarowania.

8. Smak i zapach delikatny, z lekkim wyczuciem wątroby i do­danych przypraw.

 

GULASZ WOŁOWY PODSMAŻANY

 

Zużycie surowca:

 

Mięso wołowe bez kości - 96 kg

Smalec wieprzowy - 4 kg

Razem:  100 kg

 

Zalewę przygotowuje się z kości względnie przyrządza się z na­stępującego surowca:

 

Wołowina klasy IV (ścięgna) - 3 kg

Nogi wołowe oczyszczone - 4 kg

Kości I klasy (oprócz rury szpikowej) - 3 kg

Razem:  10 kg

 

Zalewa przygotowana z 10 kg kości względnie z 10 kg surowca o składzie powyżej podanym wystarcza na 100 kg surowca.

 

Na 100 kg surowca zużywa się następujące ilości przypraw:

 

Sól kuchenna - 1,2 kg

Papryka - 0,12 kg

Cebula - 5 kg

Przy braku cebuli świeżej można używać cebulę suszoną w pro­porcji 150 g cebuli suszonej zamiast 1 kg cebuli świeżej.

 

Jako opakowanie służą puszki z blachy białej nielakierowanej gatunki HB lub W o wymiarach 99X76 mm.

Przeciętna wydajność gotowego produktu wynosi: 75%, a gra­nice dopuszczalnych wahań wydajności od 73 do 78%.

Na produkcję gulaszu wołowego podsmażanego przeznacza się mięso z uboju bydła klasy I, II i III. Ćwiartek sklasyfikowanych do III klasy nie może być więcej niż 40% ogólnej wagi surowca pobranego do produkcji. Mięso powinno być uznane przez organ urzędowego badania za zdatne do spożycia i produkcji.

Do produkcji tej konserwy przeznacza się mięso pochodzące z wołów, krów i jałowic w wieku od lat 3, oraz buhajów od lat 2 do 4. Ciężar tuszy nie może być mniejszy niż 110 kg. Wyklucza się krowy cielne oraz w 6 tygodni po ocieleniu. Przy uboju należy specjalną uwagę zwrócić na dobre wykrwawienie zwierząt.

Mięso dostatecznie wychłodzone do temperatury od 4 do 8° wy­krawa się w pomieszczeniach chłodzonych. Z wykrawania otrzy­muje się według obowiązujących norm:

 

mięso bez kości przeznaczone do puszkowania - 62 %

łój - 3 %

wołowina kl. IV (żyły, mięso krwawe, ścięgna) – 6%

wołowina kl. III – 8%

nerki - 0,3%

kości kl. I - 10,7%

kości kl. II - 9,5%

manko rozbiorowe - 0,5%

Razem:  100%

 

Z podanych cyfr wynika, że wydajność mięsa do puszkowania powinna wynosić 62% i nie może być niższa od 60%.

Ważną sprawą przy przygotowaniu surowca do produkcji gula­szu wołowego podsmażanego, jest dokładne zbadanie przydatności produkcyjnej przypraw, a specjalnie papryki oraz cebuli. W przypadku używania cebuli suszonej należy ją w dniu poprzedzającym produkcję zamoczyć w wodzie. Przed podsmażaniem cebulę należy dokładnie wycisnąć. Cebula świeża musi być zużyta w tym samym dniu, w którym przeznacza się ją do podsmażania.

W pierwszej fazie produkcyjnej należy przygotować bulion do zalania gulaszu. Surowiec przewidziany do przygotowywania bu­lionu umieszcza się w blaszanym koszu. Kosz ten zanurza się w kotle o podwójnym płaszczu tak, aby woda całkowicie go przy­kryła. Gotowanie bulionu trwa 5 do 8 godzin, przy czym gotowanie należy prowadzić w temperaturze lekkiego wrzenia, czyli około 95°. W czasie gotowania bulionu należy go szumować. Po skończeniu gotowania bulion przecedza się przez sito. Bulion winien być kla­rowany i odznaczać się przyjemnym zapachem. Kotły służące do podsmażania cebuli, mięsa i gotowania bulionu powinny być wy­konane z blachy nierdzewnej lub też posiadać należytą pobiałę z cyny. Nie wolno używać do produkcji kotłów z poobijaną pobiałą.

Wykrojone mięso wołowe rozdrabnia się na wilku przez tarczę 3-otworową nożem dwuskrzydłowym jednostronnym. Rozdrobnio­ne mięso podsmaża się razem z cebulą już uprzednio podsmażoną na kolor jasnobrązowy. Do podsmażania używa się smalcu wie­przowego w ilości przewidzianej w recepcie. W czasie podsmażania mięsa należy stale go mieszać dodając w miarę potrzeby bulionu. Gdy mięso straci barwę czerwoną dodaje się sól i paprykę. Pod­smażanie mięsa trwa około 30 minut, aż do momentu, gdy mięso stanie się szarobrunatne. W czasie podsmażania mięso traci około 25% swej pierwotnej wagi.

Podsmażone mięso wołowe wyjmuje się z kotłów za pomocą czerpaka i umieszcza w wannach znajdujących się obok stołu. Go­rące mięso nakłada się do wysterylizowanych puszek i natychmiast zalewa bulionem (sos powstały w czasie podsmażania mięsa roz­cieńczony bulionem). Do puszek o wymiarach 76X99 mm odważa się 470 g mięsa i wypełnia się bulionem tak, aby wypełnił on wszystkie wolne przestrzenie. Napełnianie i zamykanie powinno być szybko przeprowadzane, aby puszki jeszcze z gorącą zawartością mogły być poddane sterylizacji.

Sterylizację przeprowadza się w temperaturze 121° przez 50 do 60 minut, przy czym nie wlicza się do tego czasu podnoszenia temperatury w autoklawie wynoszącego 15 minut i obniżania tempera­tury, na którą przeznacza się również 15 minut. Łączny zatem czas gotowania wynosi od 80 do 90 minut. Po skończonej sterylizacji konserwy studzi się w zimnej (bieżącej wodzie) 1 godzinę, a na­stępnie rozkłada do studzenia powietrznego.

Wystudzone konserwy kontroluje się, stwierdza się ciężar, obec­ność zawartości powietrza, ustawia się następnie w chłodni, czyści się i natłuszcza puszki wazeliną techniczną. Do próby termostatowej pobiera się 2% z każdego kolła. Kontrola termostatowa trwa 10 dni w temperaturze termostatu 35 do 37°.

Wymagania jakościowe w stosunku do gotowego produktu są następujące:

1. Puszki nie mogą być pogięte oraz nie mogą posiadać śladów rdzy, plam lub zanieczyszczeń.

2. Oksydacja pobiały wewnątrz puszki dopuszczalna jest tylko w takim stopniu, aby ściemnienia nie przechodziły na mięso.

3. Zapach i smak właściwy dla konserwy z mięsa wołowego pod­smażanego z przyprawami, bez zapachu i posmaku obcego.

4. Barwa mięsa szarobrunatna.

5. Konsystencja konserwy zwięzła na tyle, aby przy wyjęciu z puszki w temperaturze 150 blok mięsa nie rozpadał się.

6. Ciężar netto konserwy powinien wynosić 540 g

    Ciężar brutto konserwy powinien wynosić 650 g

7. Konserwa po ogrzaniu w wodzie w temperaturze około 75° przez 15 minut powinna zawierać: a) mięsa i tłuszczu nie wytopio­nego i wytopionego nie niżej 430 g, b) sosu odtłuszczonego 110 g.

8. Zawartość tłuszczu w konserwie (badania analityczne) 7 do 15%.

9. Zawartość soli kuchennej 1,2 do 1,8%-

10. Zawartość cyny 220 mg na 1 kg zawartości.

11. Niedopuszczalna jest zawartość azotynów, azotanów oraz obcych ciał.

Konserwy te należy magazynować w pomieszczeniach suchych o wilgotności 85% i w temperaturze od 2 do 15°.

 

GULASZ ANGIELSKI (CHOPPED PORK)

 

Do często produkowanych konserw sterylizowanych należy rów­nież gulasz angielski.

Konserwa ta należy do grupy konserw eksportowych — steryli­zowanych. Jest to konserwa produkowana wyłącznie z mięsa wie­przowego przy zastosowaniu dodatku skórek wieprzowych.

 

Skład surowca jest następujący:

 

Wieprzowina I kl. - 40 kg

Wieprzowina II kl. -  40 kg

Wieprzowina IV kl. - 15 kg

Skórki wieprzowe - 5 kg

Razem:  100 kg

 

Jako przyprawy używa się soli, saletry i nitrytu do peklowania oraz pieprzu, który dodaje się w trakcie mieszania poszczególnych gatunków mięsa wieprzowego w mieszałce. Należy tu podkreślić, że pieprz musi być zmielony na proszek. Widoczne ziarenka pie­przu na przekroju konserwy obniżają jakość gotowego produktu.

Jako opakowanie służą puszki okrągłe z blachy białej o wymia­rach 51X99 mm oraz 119X99. Pojemność netto pierwszych wy­nosi 340 g, drugich natomiast 865 g. W trakcie procesu należy zwrócić uwagę na przygotowanie skórek wieprzowych. Wszystkie operacje i czynności ze skórkami należy przeprowadzać w idealnie czystych warunkach. Specjalnie starannie, ze względu na sterylność konserwy, należy skórki wymyć i peklować w czystych i de­zynfekowanych kadziach, jak również gotować w czystej wodzie. Nie wolno w żadnym wypadku używać do produkcji gulaszu angielskiego skórek wieprzowych peklowanych wspólnie z innymi gatunkami mięsa jak głowy, nogi wieprzowe względnie podroby. Poza tym skórki winny być bardzo dokładnie odtłuszczone. Zawar­tość tłuszczu w skórkach wieprzowych wziętych do produkcji po­woduje niepożądane zmiany konsystencji i koloru galarety w goto­wym produkcie.

Zapeklowane mięso wieprzowe miele się i tak:

kl. I mięsa przez szarpak,

kl. II mięsa przy zastosowaniu siatki 20—24 mm

kl. IV mięsa przy zastosowaniu siatki 3 mm

Skórki winny być mielone przez siatkę 2 mm.

Wydajność gotowego produktu: przeciętna 101%. Granice dopuszczalnych wahań 100—102%.

 

BOCZEK WĘDZONY W PUSZKACH

 

Specyficzną konserwą produkowaną przez przemysł mięsny jest boczek wędzony typu Belissa.

Konserwa ta, z uwagi na proces technologiczny, który przecho­dzi, nie może być zaliczana ani do konserw sterylizowanych ani też do pasteryzowanych. Zaznacza się, że w tym miejscu nie omawia się boczku wędzonego produkowanego w puszkach, okrągłych o wy­miarach 99X119, który jest konserwą sterylizowaną. Puszki, któ­rych się przy produkcji tej konserwy używa mają wymiary 143X195X415 i 143X195X435.

W zależności od jakości surowca tzw. boczku rozróżnia się za­sadniczo dwa gatunki tej konserwy:

I gatunek, przy którym używa się boczku chudego ze skórą na całej powierzchni. Świnie, z których odcina się taki boczek winny wobec tego mieć mniejsze krupony.

II gatunek — używa się boczku bardziej tłustego, który może być ze skórą lub też bez skóry.

Boczki odkrawa się w kształcie prostokąta o wymiarach 20X40 cm. Dobrze wychłodzono boczki pekluje się na sucho mie­szaniną soli, cukru oraz saletry potasowej. Peklowania dokonuje się w kadziach drewnianych przez okres do 18 dni przekładając je dwukrotnie. Po skończonym peklowaniu boczki obmywa się do­kładnie za pomocą szczotki ryżowej w ciepłej wodzie, a następnie moczy przez kilka godzin w zimnej wodzie bieżącej.

Po wymoczeniu boczki zanurza się w czystej wrzącej wodzie, celem powierzchownego odkażenia. Następnie boczki przez 12 -16 godz. obciekają i wysychają, a po tym procesie są wędzone. Naj­pierw wędzi się je dymem ciepłym (do 30° C) przez 12 godzin — ma to na celu dalsze obsuszenie boczku — po czym wędzi się je dymem zimnym przez 36 godzin. Boczek po wędzeniu powinien mieć równomierny jasnożółty kolor. W czasie wędzenia boczki mogą stracić do 15% swej pierwotnej wagi. Po u wędzeniu przeprowadza się selekcję wagową i układa w puszki. Do każdej puszki wkłada się w jednym rogu torebkę z gazy zawierającą 20 g węgla aktywowanego w kawałkach.

Po zamknięciu i zalutowaniu z puszki ewakuuje się powietrze w specjalnie dostosowanych bębnach ewakuacyjnych, w których po usunięciu powietrza — napełnia się puszki dwutlenkiem węgla (konserwy nie gotuje się).

Edited by Maxell
Link to comment
Share on other sites

I w ten oto sposób doszliśmy do końca najbardziej interesujących nas tematów.

Pozostały jeszcze rozdziały:

Rozdział V. Zdolność produkcyjna i mechanizacja produkcji.

Rozdział VI. Zasady organizacji i podziału pracy.

Rozdział VII. Normowanie pracy. 

których, moim zdaniem, nie ma sensu umieszczać na forum chyba, że ktoś z Państwa sobie tego życzy.

Pozostał jeszcze rozdział ostatni, który w całości publikuję:

 

 

ROZDZIAŁ VIII

 

V. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

 

1. HIGIENA PRACY

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest jednym z głównych warunków rozwoju produkcji. W przemyśle mięsnym, a specjalnie przy produkcji kon­serw, istnieje szczególna konieczność zachowania wszystkich wa­runków bezpieczeństwa pracy oraz wymogów sanitarnohigienicz­nych z uwagi na masową produkcję artykułów spożywczych. Jak wiadomo, trwałość konserw jest podstawowym wymaganiem pro­dukcyjnym oraz warunkiem stawianym przez konsumenta.

Zaniedbania w tym zakresie mogą stać się nie tylko przy­czyną bezpośrednich strat gospodarczych, ale również przyczyną chorób zakaźnych lub zatruć pokarmowych kończących się niekie­dy śmiercią.

Na poprawę warunków pracy oraz higienę osobistą pracowników i produkcji przeznacza się poważne sumy, które zużywane są na zakup odzieży ochronnej dla pracowników, instalacje urządzeń zabezpieczających, utrzymywanie higieny w pomieszczeniach pro­dukcyjnych oraz zakup i instalację urządzeń sanitarno-higienicznych.

Warunki bezpieczeństwa pracy i sanitarno-higieniczne mogą być w każdej wytwórni utrzymane we wzorowym stanie przez:

1) ścisłe przestrzeganie przez całą załogę wszystkich przepisów sanitarno-higienicznych,

2) przeszkolenie całej załogi na odcinku higieny i bezpieczeń­stwa pracy,

3) stałą kontrolę stanu maszyn i urządzeń produkcyjnych,

4) współpracę produkcji z laboratorium rejonowym CZPMs oraz Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną na odcinku wysortowania z pro­dukcja surowca i materiałów pomocniczych zakażonych bakteriami lub nie odpowiadających normie.

 

Higiena pracowników i produkcji

 

Zasadniczym warunkiem produkcji konserw jest czystość oto­czenia i higiena pracowników, która doprowadzona nawet do prze­sady jest zawsze celowa i słuszna.

Pracownicy zatrudnieni przy produkcji konserw muszą bez­względnie przestrzegać następujących wskazań:

1. Przy produkcji konserw mogą pracować jedynie pracownicy zdrowi. Przed rozpoczęciem pracy pracownik powinien okazać maj­strowi świadectwo lekarskie stwierdzające, że nic cierpi na chorobę zakaźną. W szczególności pracownik załogi konserwowej nie może być zakażony gruźlicą oraz chorobami wenerycznymi, jak również nie może być nosicielem tyfusu. Każdy pracownik załogi konser­wowej powinien być badany przez lekarza zakładowego co 3 mie­siące. Nie należy również pozwalać na pracę tym pracownikom, którzy stykają się z osobami zakaźnie chorymi.

Pracownik chorujący na jakąkolwiek chorobę zakaźną zakaża przez swój bezpośredni kontakt surowiec używany do produkcji i może stać się przyczyną masowych zakażeń gotowych produktów, jeżeli pasteryzacja lub sterylizacja okażą się niewystarczające dla zabicia bakterii chorobotwórczych.

2. Pracownicy, którzy mają opatrunki na palcach lub rękach, nie mogą być również bezpośrednio zatrudnieni przy produkcji kon­serw, ze względu na to, że opatrunek jest zwykle w wysokim stopniu zakażony bakteriami. Skuteczna walka z największym wrogiem konserw jakim jest mikroflora bakteryjna może być pro­wadzona tylko w drodze wysoko postawionej higieny. Walka ta prowadzona na każdym odcinku produkcji konserw gwarantuje dobrą jakość konserw oraz ich trwałość.

3. Wszyscy pracownicy załogi konserwowej muszą posiadać czyste fartuchy i nakrycia na głowę, w ilości umożliwiającej zacho­wanie stałej czystości oraz ręczniki. Nie mogą mieć miejsca fakty, że pracownik z początkiem tygodnia ma czysty fartuch, a pod ko­niec chodzi w tym samym, tak już bardzo brudnym fartuchu, że zakaża nim surowiec i narzędzia produkcyjne.

Nakrycie głowy powinno zakrywać zupełnie włosy. Niedopusz­czalne jest np. u kobiet zatrudnionych przy produkcji konserw, zawieszanie chustki na tyle głowy, podczas gdy włosy z przodu są odkryte.

Istnieje cały szereg zarządzeń regulujących sprawę przestrze­gania higieny przez pracowników załogi konserwowej. Do najważ­niejszych z nich należą:

1. Przed przystąpieniem do pracy każdy z pracowników powi­nien dokładnie myć ręce mydłem.

2. Myć ręce należy również w czasie przerw w pracy i wtedy, gdy w czasie pracy ulegną zabrudzeniu.

3. Mieć krótko obcięte paznokcie. Przed przystąpieniem do pra­cy należy paznokcie dokładnie wyczyścić.

4. Przed udaniem się do ubikacji należy zdejmować fartuchy i zawieszać je przed ubikacją na wieszaku, a po wyjściu dokładnie wymyć ręce.

Zarówno te przepisy jak i szereg innych regulujących higienę pracowników w czasie produkcji, mają na celu ochronę surowca przed zakażeniem mikroflorą bakteryjną znajdującą się zawsze w olbrzymich ilościach na brudnych rękach, brudnych paznok­ciach itp., którymi pracownik może zakazić całe partie surowca przeznaczonego do produkcji konserw.

W czasie produkcji w celu stworzenia odpowiednich warunków bezpieczeństwa pracy, jak również ochrony surowca przed zaka­żeniem, pracownikom załogi konserwowej nie wolno:

1. Palić tytoniu na halach produkcyjnych i bezpośrednio przy stanowiskach pracy.

2. Spluwać na podłogę.

3. Siadać na stołach i sprzętach przeznaczonych do produkcji konserw.

4. Przechowywać w pomieszczeniach produkcyjnych przedmio­tów albo płynów wydzielających silną woń, brudnych i mogących zakazić surowiec, nafta, benzyna, kwas solny, brudne szmaty, brud­ne naczynia i skrzynie do mięsa itp. Mięso bardzo szybko wchłania obce zapachy.

5. Fartuchy, których pracownicy załogi konserwowej używają jako odzieży ochronnej, nie powinny posiadać kieszeni, a to w tym celu, aby nie przechowywać w nich np. szklanych cygarniczek, względnie innych przedmiotów, które przy wykonywaniu pracy mogłyby wypaść z kieszeni i dostać się do mięsa.

Z taką samą skrupulatnością jak higiena osobista powinna być przestrzegana czystość pomieszczeń, maszyn i urządzeń produk­cyjnych. W pomieszczeniach produkcyjnych nie mytych i niezdezynfekowanych żyje i rozwija się w powietrzu, na ścianach i podło­dze wiele rodzajów bakterii, które zawsze zakażają surowiec prze­znaczony do produkcji konserw. Dlatego też ściany i podłogi wszystkich pomieszczeń produkcyjnych powinny być jak najczę­ściej odkażane 2% roztworem sody kaustycznej, a następnie wy­szorowane i umyte za pomocą wody i szczotek. To samo dotyczy maszyn oraz drobnych urządzeń produkcyjnych, jak np. skrzynie do mięsa, haki do zawieszania mięsa itd. Przygotowanie urządzeń i maszyn do produkcji polega nie tylko na zabezpieczeniu ich peł­nej sprawności produkcyjnej, ale przede wszystkim na doprowa­dzeniu ich do bezwzględnej czystości.

Wytwórnia może produkować konserwy bez obawy przed zbombażowaniem ich tylko wtedy, gdy:

1) stan zdrowotny załogi jest bez zarzutu,

2) należyty stan sanitarny pomieszczeń produkcyjnych oraz urządzeń socjalnych jest ściśle przestrzegany,

3) cała załoga przez najdalej idącą czystość prowadzi walkę z zakażeniem surowca, przypraw i materiałów pomocniczych,

4) organizacja pracy jest właściwie rozwiązana.

Każdy z pracowników załogi konserwowej powinien stale mieć na uwadze, że trwałość konserwy jest przede wszystkim uzależnio­na od stopnia zakażenia surowca przed sterylizacją względnie pa­steryzacją.

Należy również podkreślić konieczność prowadzenia stałej walki z gryzoniami (szczury, myszy), które również zakażają surowiec. W okresie letnim i jesienią należy zabezpieczyć pomieszczenie przed muchami przez założenie siatek na oknach, malowanie szyb na niebiesko oraz rozpylanie środków owadobójczych na ściany, okna i sufity. Takie „odmuszanie" przeprowadzać należy po zakoń­czeniu pracy. Po dezynfekcji pomieszczenie należy dokładnie sprzątnąć i umyć.

 

2. BEZPIECZEŃSTWO PRACY

 

Pracownik przemysłu mięsnego, a więc i wytwórni konserw jest narażony nie tylko na mechaniczne uszkodzenia ciała przez urzą­dzenia mechaniczne, ale także na zakażenie się nieświeżym mięsem.

Pracownicy produkcyjni mogą się zakazić przez bezpośredni kon­takt z mięsem już zakażonym. Do ważniejszych chorób zwierzę­cych, na których zakażenie pracownik przemysłu mięsnego jest na­rażony, należą: nosacizna, paratyfus, wąglik, zakażenia ropne, gruźlica, różyca itp.

Na zakażenie są narażeni przede wszystkim pracownicy rzeź­niani. Czuwanie nad zabezpieczeniem pracowników przemysłu mięsnego przed zakażeniem mięsem podczas pracy, pochodzącym od zwierząt chorych oraz nad niedopuszczeniem takiego mięsa do obrotu produkcyjnego lub handlowego, należy do lekarzy wetery­naryjnych.

Praca zespołu lekarsko-weterynaryjnego polega na badaniu przedubojowym i poubojowym zwierząt rzeźnych. Lekarze wete­rynaryjni usuwają również z dalszego procesu przetwórczego tusze zwierząt chorych, nie dopuszczając tym samym do zakażeń.

Bezpieczeństwo pracy w wytwórniach konserw, ogólnie rzecz biorąc, można podzielić na:

1) bezpieczeństwo pracy i

2) bezpie­czeństwo ruchu.

Do najważniejszych warunków zapewniających bezpieczeństwo pracy pracowników załogi konserwowej należą:

1. Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 4 m2 przestrzeni podłogi oraz co najmniej 16 m3 pojemności po­mieszczenia łącznic z powierzchnią i objętością zajętą przez stałe urządzenia techniczne.

Ściany pomieszczeń produkcyjnych powinny być do wysokości 2 m od podłogi wyłożone materiałem łatwo zmywalnym, jak: białą terrakotą, białymi kaflami lub też pokryte wypalaną zaprawą cementową pomalowaną na biało farbą olejną.

Podłogi w pomieszczeniach produkcyjnych powinny być wyko­nane z twardego materiału jak klinkier, beton itp. z powierzchnią, na tyle chropawą, aby pracownikom nie groziło niebezpieczeństwo poślizgu. Wszelkie nierówności w podłodze należy natychmiast usuwać, podobnie jak wszelkie wyboje, które narażają pracowni­ków na upadki, a poza tym bardzo niszczą transport wewnętrzny.

2. Powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi po­winna być dostosowana do wymogów ogólnych przepisów dotyczą­cych bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 62 poz. 344 z 6. Xl. 1946 r.) Oświetlenie sztuczne powinno być elektryczne, a moc za­instalowanych żarówek musi gwarantować wymaganą jasność przy wykonywaniu pracy. Przenośne lampy ręczne, używane np. w wę­dzarniach, muszą posiadać rękojeść ze złego przewodnika elek­tryczności, a same żarówki powinny być osłonięte siatką zabezpie­czającą przed rozbiciem.

3. Wentylacja pomieszczeń warsztatu konserwowego może być naturalna, mechaniczna lub miejscowa. Wentylacja naturalna, ogólna polega na otwieraniu okien. Wentylacja mechaniczna po­lega na zmianie powietrza za pomocą wentylatorów ssących i tło­czących powietrze. Nad urządzeniem, którego używanie powoduje wydzielanie się dużych ilości pary lub wydzielanie się nieprzy­jemnej woni np. pomieszczenie, w którym sterylizuje się puste puszki za pomocą strumienia pary oraz lutuje się puszki, należy zainstalować okap z przewodem odprowadzającym parę i wyziewy na dach. Jeżeli przy tym naturalny ciąg powietrza nie wystarczy, należy go wzmocnić wentylatorem.

4. W przetwórni powinny znajdować się w miejscu widocznym skrzynki opatrunkowe (apteczki) z najpotrzebniejszymi środkami i lekarstwami niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy. Wśród załogi powinni znajdować się pracownicy wyszkoleni, którzy po­trafią udzielić pierwszej pomocy i założyć opatrunek.

5. Odnośnie zabezpieczenia przeciwpożarowego poszczególne pomieszczenia powinny być zaopatrzone w gaśnice, w ilości uza­leżnionej od stopnia niebezpieczeństwa powstania pożaru. Zakład powinien spośród własnych pracowników zorganizować straż po­żarną oraz wyposażyć ją w potrzebny sprzęt i umundurowanie.

Bezpieczeństwo ruchu obejmuje zabezpieczenie maszyn i urzą­dzeń produkcyjnych. które w czasie pracy znajdują się w ruchu lub też posiadają wirujące części. Do takich maszyn należą: kutry, wil­ki, mieszałki, nadziewarki, wały transmisyjne jak również silniki. Wszystkie te maszyny i urządzenia powinny posiadać osłony części niebezpiecznych w szczególności: koła napędowe i pasy muszą być zakryte, noże maszyn (np. przy kutrze) osłonięte w czasie pracy maszyny, maszyny z wbudowanymi silnikami elektrycznymi po­winny mieć korpusy uziemione w celu ochrony pracowników przed porażeniem. W czasie pracy tych maszyn nic wolno ich oczyszczać, smarować, naprawiać itp. Wszelkie zabiegi ręczne w czasie ruchu maszyn są niedozwolone. Nieprzestrzeganie tej zasady doprowadza bardzo często do kalectwa.

Do pracy przy maszynach należy pracowników specjalizować. Nowi pracownicy muszą początkowo pracować pod stałą kontrolą pracowników wykwalifikowanych. Brak kwalifikacji i nieuwaga podobnie jak brak zabezpieczeń ochronnych w maszynach dopro­wadza w wielu przypadkach do kalectwa. Najczęściej zdarzają się wypadki miażdżenia palców w czasie pracy wilka, kiedy niewy­kwalifikowany pracownik popycha ręką mięso do ślimaka, nie po­sługując się popychaczem.

 

Zakończenie

 

Wytwórnie konserw jako części składowe wielu zakładów mię­snych zostały zorganizowane z dawnych prywatnych warsztatów. Warsztaty te były z zasady bardzo prymitywne pod względem wy­posażenia technicznego. W chwili obecnej dzięki licznym inwesty­cjom wytwórnie stają się coraz bardziej niepodobne do kapitali­stycznych przedwojennych warsztatów. Sumy inwestowane na przetwórnie mają na celu powiększenie zdolności produkcyjnej, zwiększenie wydajności pracy oraz zlikwidowanie ciężkich i pra­cochłonnych robót. Cele te mają głębokie uzasadnienie ze względu na zadania jakie ciążą na przemyśle mięsnym. Zadania te to: pełne i wszechstronne zaopatrzenie rynku wewnętrznego oraz zapewnie­nie dalszego rozwoju eksportu konserw mięsnych.

Jeżeli chodzi o zaopatrzenie rynku wewnętrznego to naleciałoby zadania te rozszerzyć w sensie zwiększenia produkcji konserw przeznaczonych dla świata pracy, polepszenia jakości tych konserw i obniżenia ceny, co jest możliwe w pierwszym rzędzie przez zwięk­szenie wydajności pracy.

Z drugiej strony do zadań przemysłu mięsnego należy niemniej ważne zagadnienie produkcji konserw na eksport. Eksport konserw mięsnych na rynki zagraniczne przysporzy bowiem gospodarce narodowej dewiz potrzebnych na zakup niezbędnych środków pro­dukcji i artykułów spożycia.

 

Dodatkowe materiały pomocnicze:

 

post-39694-0-57291200-1443357549_thumb.jpg

post-39694-0-39404000-1443357573_thumb.jpg

post-39694-0-57332200-1443357592_thumb.jpg

 

Autor opracowania: mgr inż. Tadeusz Straszewski. 

Redaktor: mgr inż. Tadeusz Kłossowski

 

 

Dla potrzeb forum portalu wedlinydomowe.pl opracował Maxell

Pisownia oryginalna.

Link to comment
Share on other sites

Proszę o poprawienie

 WOŁOWINA WE WŁASNYM SOSIE

 Zużycie surowca:

 Mięso wołowe kl. I i II – 38,0 kg

Mięso wieprzowe kl. III – 50,0 kg     ma być wołowe

Łój wołowy topiony – 2,0 kg

Mięso z głów wołowych – 2,0 kg

Skórki wieprzowe – 8,0 kg

Razem: 100 kg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...