Jump to content

Ozonator, jonizator - ktoś używa ?


miro

Recommended Posts

Zależy do czego potrzebujesz, te co na allegro można kupić za 50-100zł to są zabawki do zabawy w "ozonowanie" (cudzysłów nie przypadkowy).

Sprzęt profesjonalny naprawdę działający to wydatek od 1tyś. w górę do nawet 4-5tyś.

Tylko z ozonem to radzę ostrożnie, bo można zejść nie wiedząc nawet kiedy, fragment z wiki:

 Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 μg/dm3) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu

 

Link to comment
Share on other sites

Ja pracuje z ozonatorem ale wody. Ozon jest gazem nie trwalym i szybko sie rozklada

. Jest bardzo aktywny i utleniajac zabija bakterie ale trzeba wziasc pod uwage ze w uzywaniu jest bardzo drogi potrzebuje duzo pradu.

Rowniez nie jest zdrowy my w pracy posiadamy maski przeciw gazowe Tak ma sie problemy oddechowe jak ktos to napisal wczesniej oraz nie wplywa dobrze na serce.

Jesli chodzi o wode to moge powiedziec ze raczej nie stosuje sie tej metody sterylizacje ze wzgledu na koszty produkcji.

W pracy jesli mamy wyciek ozonu do pomieszczenia zapala sie alarm i nie mamy prawa tam wchodzic az pomieszczenie nie bedzie przewietrzone wiec nie wiem sterylizujesz pomieszczenie zeby pozniej go wietrzyc to bakterie znowu wplyna chyba ze zrobisz to przez odpowiednie filtry

Link to comment
Share on other sites

Mam piwnicę, od czasu do czasu pojawia się w niej wilgoć. Nie jestem pewien czy to jest efekt jakiegoś przecieku ponad jej izolacją, czy też efekt kondensacji wilgoci. W każdym razie zapach w niej robi się nieciekawy i zaczynają robić się wykwity na ścianach (tylko w miejscach, gdzie nie ma przewiewu, tzn. coś przylega do ściany itp). Pomyślałem, że ozonator regularnie stosowany da radę to zjawisko zahamować.

Link to comment
Share on other sites

Nie mysle zeby ozonator zahamowal to zjawisko. Pomoze ci przy zapachu ale to bedzie chwilowe. Wykwity na scianach to maga byc grzyby albo plesniak ich spory w powietrzu zle wpywaja na system oddechowy czesto aby sie ich pozbyc potrzeba tzw. chemii . Jesli to tylko poczatek to osuszenie pomieszczenia moze pomoc. Najszybciej wstawic jakis piecyk drzewny. Wyciaga wilgoc expresowo.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Odświeżę może temat.

Czy ktoś interesował się ozonatorami?

Myślałem kupić coś takiego:

 

https://o3ozon.pl/zy-h170-wydajnosc-7gh-p-24.html

 

 

Zaliczany jest jako ozonator niby profesjonalny i przemysłowy, nie jest na płytkach ceramicznych, ma rurkę silikonową, a nie typowy wylot, przez co ozonator może, a nawet powinien stać poza pomieszczeniem ozonowanym.

Można nim ozonować pomieszczenia do 100m3.

Używa ktoś ozonatora do pomieszczeń czy wody?

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 10 months later...

Oczywiście, że tak, tylko z głową. Po zakończonym ozonowaniu nie powinno się w danym pomieszczeniu przebywać przez co najmniej 30 minut, ale lepiej odczekać do 2h. Minimalny czas rozpadu ozonu to 30 minut. Im wyższa temperatura, tym szybciej ulega rozpadowi, ale też jest mniej skuteczny, dlatego w pomieszczeniu powinno być chłodno. Ozonator powinien byc wydajny, bo inaczej nie zda egzaminu, zanim dokona oczyszczenia ulegnie rozpadowi, tak więc wszelkie "zabawki" co wytwarzaja po kilkadziesi miligramów O3 nadają się co najwyżej do ozonowania butów, albo żywności w małych pojemnikach.

Do oczyszczenia samochodu przeciętnej wielkości trzeba 5 gr ozonu. Dobrze więc, żeby urzędzenie miało wydajność 10g/h. Pomieszczenia mieszkalne to juz inna sprawa. Patrz tabelka umieszczona przez Piotrek72.

Sam jestem zainteresowany zakupem i zastanawiam się równiez nad zastosowaniem do oczyszczenia (oczywiście poza podstawowym myciem z uzyciem detergentów) ludówki, zmywarki, zamrażaki no i oczywiście kabiny samochodu.

Czytałem, że można ozonować żywność w wodzie lub woreczkach strunowych. Nie każdy ozonator, a właściewie bardzo mało jest takich urządzeń posiada wyjście na wężyk. mam na myśli urządzenia, które wytwarzaja 7-10g/h i nie kosztuja kilku tysięcy.

Nasuwa mi się więc pytanie, czy mozna ozonować żywność w lodówce poddając ją bezpośredniemu działaniu ozonu ?

Czy ktoś z szanownych SiB używa ? Jeśli tak to jaki model.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...