Jump to content

dodatek soli a wodochłonność!!!


jacstan

Recommended Posts

Witam

Jestem początkującym adeptem sztuki przetwarzania mięsa i chciałbym zwrócic się do szanownych kolegów fachowców z jednym pytaniem i prośbą o pomoc. Nie daje mi spokoju mianowicie wpływ dodatku soli na wodochłonność mięsa. Wiadomo że wzrasta ona wraz ze wzrostem pH, ale w przypadku dodatku soli kuchennej nie zmieniamy chyba pH bo jest to sól pochodząca z mocnego kwasu i mocnej zasady a więc o obojętnym odczynie. Na czym więc polega fenomen zwiększania wodochłonności przez dodatek soli?????

z góry dziękuje za wszelką pomoc!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sól nie zwiększa wodochłonności mięsa. Zauważ, że nawet przy obfitym nastrzyku mięso ma pewne granice przyjmowania solanki i więcej jej nie przyjmie. Po całym procesie wedzenia a szczególnie parzenia wydajność domowych wędzonek zawsze oscyluje w granicach 80 % (szynki).

Inaczej ma się sprawa jak używa się do nastrzyku różnych wynalazków typu fosforany (czego my na tej stronie absolutnie nie stosujemy-z samej nazwy wynika, że robimy wędliny domowe). Przy odpowiednim nastrzyku i masowaniu, z pomocą fosforanów można znacznie podnieść wodochłonność mięsa, a co za tym idzie zwiększyć wydajność gotowego produktu nawet do 200 %.

Link to comment
Share on other sites

Nie daje mi spokoju mianowicie wpływ dodatku soli na wodochłonność mięsa. Wiadomo że wzrasta ona wraz ze wzrostem pH, ale w przypadku dodatku soli kuchennej nie zmieniamy chyba pH bo jest to sól pochodząca z mocnego kwasu i mocnej zasady a więc o obojętnym odczynie. Na czym więc polega fenomen zwiększania wodochłonności przez dodatek soli?????

Jak dobrze wiesz, sól w w roztworze jest w formie dysocjowanej, czyli rozbita na jony Na+ i Cl-, dodatkowo cząsteczka wody tworzy tzw. "dipol", gdzie ładunki są po przeciwnych stronach. Do mięsa a ściślej do kompleksu aktyny i miozyny przyłącza się jon Na+, do którego przyłączają się cząsteczki wody (dipole) powodując wzrost wodochłonności mięsa.

Tak, w skrócie.

Wszystko byłoby pięknie tylko nie możemy zwiększyć zawartości soli w wyrobach, gdyż stoi bariera w postaci -smaku.

O ile dobrze pamiętam to, jest wzrost wydajności kilku procent, czyli w warunkach domowych "gra nie warta świeczki"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...