Jump to content

Dojrzewalnia wędlin z lodówki Stefana S.


StefanS

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Na wstepie- jesli temat tego wpisu bedzie mial znaczenie to prosze moderatorow o utworzenie nowego topic - dzis nieco wiecej o tym jak zrobilem swoja "mini" dojrzewalnie wedlin. (czesc zdjec moze byc powtorzona z postow powyzej) czyli moj - Curing Chamber.

Do projectu uzylem lodowki dwu drzwiowej firmy General Electric. Dostalem ja za darmo - znajomi poprosili mnie o wywiezienie jej na zlomowisko (dysponuje odpowiednim pojazdem) - poniewaz wygladala dosc dobrze wiec zamiast na zlomowisko (za ich zgoda) przywiozlem ja do domu (juz byla mysl o dojrzewalni - 2 lata temu). Po blizszym przegladzie pokazalo sie ze przy wydatku 25 dolarow lodowka zaczela dzialc jak nowa. Jednak musiala poczekac na odpowiedni czas - no i zaczela sie 2.5 miesiaca temu.

Od razu zanacze ze jesli ktos zechce przerabiac lodowke w tym samym celu to MUSI ona chlodzic.. A poniewaz i Polska i Massechusetts leza na podobnej szerokosci geograficznej wiec warunki pogodowe sa troche zblizone - pory roku dyktuja niemozliwosc zrobienia wedlin dojrzewajacych bez chlodzenia latem i podgrzewania zima. Lodowke juz mam i teraz dalej - po wyjeciu polek, szuflad, maszyny do robienia lodu, pojemnikow, schladzalnika wody - decyzja o wycinaniu scianki dzielacej zamrazarke z lodowka - oczywiscie dusza na ramieniu bo nigdy nie wiadomo co mozna znalezc w sciance (przewody elektryczne lub chlodnicze).

post-65748-0-04739900-1494715046_thumb.jpg

Decyduje sie na uzycie malego router do laminatow ( frezarki do formajki) z frezem do drzewa 1/8"- to pozwala mi na lekkie ciecie blachy a nie wglebianie sie poprzez dwie sciany jak np z uzyciem szlifierki katowej czy wycinarki.post-65748-0-33940800-1494715555_thumb.jpg ( niemniej jednak - ciolem blache wiec frez uzyl sie szybciej i musialem zuzyc dwa) Okazalo sie ze sciana jest wolna od jakichkolwiek przewodow czy instalacji chlodniczych plus oczywiscie zacowala sie rama drzwi co powoduje ze dolegaja one tak jak zawsze - rada - przed proba ciecia dobrze jest sprawdzic czy drzwi beda przylegac jak wczesniej szczelnie zamkniete). 

Lodowka ktora uzylem jest z tzw frost free - bezszronowa. W jednym z postow kol. Trombek napisal ze nie zna zasady dzialania tego typu - otoz wiekszosc obecnie uzywanych lodowek jest tego typu - polega to na tym ze uklad chlodniczy jes zabudowany przewaznie w dziale zamrazarki i tam odbywa sie schladzanie powietrza w lodowce wymuszone za pomoca wentylatora, W wyniku cyrkulacji powietrza w zamknietej lodowce osadza sie na uzwojeniu schladzalnika szron - ( w dawnych lodowkach osadzal sie on na zamrazalniku (tzreba bylo odmrazac lodowke), obecnie jest na uzwojeniu zainstalowana spirala ktora rozpuszcza lod i splywa on w postaci wody do "miski pod spodem  gdzie w zasadzie dzialania parownika i wentylatora nastepuje jej odparowanie). Tak wyglada uklad chlodzenia i skraplania pary wodnej w mojej lodowce - post-65748-0-71827300-1494711944_thumb.jpg bez wdawania sie w szczegoly - sa tu widoczne zwoje chlodzace, nagrzewnice, czujniki, wentylator na gorze , otwor wyjsciowy dla skroplonej wody na dole)  Opisalem bardzo pobierznie dzialanie ale poprostu tak jest. Inaczej mowiac sama lodowka pracujaca daje nam dwa czynniki wazne - pomaga w utrzymaniu temperatury i dodatkowo stwarza cyrkulacje powietrza wewnatrz komory. Teraz pora na nawilzanie - komora musi utrzymywac temp w granicy 11-15*C i wilgotnosc w granicach 75-85 %. 

Poniewaz zabawe zaczolem jeszcze w miesiacach zimowych wiec ( bardzo wazna sprawa - lodowka bedzie stac w garazu (nieogrzewanym) gdzie temp. zima spada do 4-6 *C a latem do 25 *c - stad pracujaca  lodowka obnizy temperature latem - ale zima?? - musi byc podgrzewanie. Decyzja o zainstalowaniu tylko jednej kontroli temperatury ( po probach i testach)nie zdaje egzaminu - dochodzi decyzja o jednej kontroli wilgotnosci ( po probach i testach) - tez nie zdaje egzaminu - w efekcie instaluje dwie kontrole gdzie jedna kontroluje schladzanie i nawilzanie, druga kontroluje ogrzewanie i odwilzanie. Tu mala uwaga - mieszkam i uzywam aparature uzywana w USA, niemniej zasady dzialania i zreszta produkcja jest taka sama w Polsce - Made In China...

Testy, obserwacje, doswiadczenia pozwolily mi na okreslenie kilku zasad - nie jest wystarczajace uzycie tylko lodowki i nawilzacza do utrzymania odpowiednich parametrow niezbednych do dojrzewania wedlin - stad tez ponizsze wskazowki -

 nawilzanie - uzywam nawilzacza :https://www.amazon.com/Crane-Drop-Ultrasonic-Cool-Humidifier/dp/B005PK7RW4

znakomicie spelnia swoja role, napelnienie zbiornika wody wystarcza na wiecej niz miesiac.post-65748-0-84247900-1494712057_thumb.jpg

tu uwaga dla kol. Trombek - mgielka idzie w gore jesli nawilzacz jest umieszczony wewnatrz komorypost-65748-0-85688100-1494712081_thumb.jpg, jesli jest umieszczony zewnatrz - w rurce nastepuje wstepne skraplanie sie i nie spelnia swojej roli wowczas.

W zimniejszych miesiacach uzywalem tez podgrzewacza (polski odpowiednik Farelki) powietrzapost-65748-0-35615100-1494711993_thumb.jpg. W chwili obecnej jest wyjety poza komore - poniewaz nie jest latem potrzebny wiec nie musi siedziec w wilgotnych warunkach komory.

Swoja droga - podczas warunkow wiosennych mialem problemy z utrzymaniem poziomu wilgotnosci na odpowiednim poziomie - potrafila wzrosnac do 90% - tydzien opadow deszczu, temp na poziomie 10-14 *C i dodatkowo nowy wsad do komory i - chwilami mialem do 92 % i 11 *C wewnatrz komory ( lodowka nie wlaczala sie ze wzgledu na temp). stad decyzja o zainstalowaniu odwilzacza. Wybor padla na https://www.amazon.com/Ivation-IVADM35-Powerful-Thermo-Electric-Dehumidifier/dp/B00GZ5BSBY

Musze przyznac ze jak narazie pracuje i sprawuje sie dobrze. 

Zastosowanie i nawilzacza i odwilzacza pozwolilo mi na utzrymanie poziomu i temperatury i wilgotnosci na wymaganym poziomie niezaleznie od zewnetrzych warunkow panujacych tutaj.

Wymiana powietrza w komorze - po pierwsze - literatura zaleca wymiane powietrza w wydajnosci - 0.1-0.5 m3/min. - jest to bardzo niski przeplyw powietrza. Przez przypadek moj wentylator dopasowal sie idealnie do kwadratowego zsypu do lodu.http://www.acinfinity.com/axial-ac-fan-kits/axial-8038-muffin-115v-ac-cooling-fan-80mm-x-80mm-x-38mm/

Jest umiejscowiony na sredniej wysokosci komory. Jego wydajnosc to 23 CFM - co daje 0.65m3/min. Dodatkowo zainstalowanie to daje mi mozliwosc regulacji takze - czy chce nadmuch do srodka czy wydmuch na zewnatrz - w sumie z doswiadczen nie ma to znaczenia - oprocz tego ze jesli wentylator wydmuchuje powietrze na zewnatrz to moja zona bardziej narzeka na zapachy. Takze widoczne sa na zdjeciach otwory ktore pozostaly z rozbioru urzedzen towarzyszacych typu wejcia przewodow wodnych, wylot skondensowanej wody. Jedyny otwor jaki sam zrobilem to srednica 25 mm przez ktora wprowadzona jest czesc przewodow i elektrycznych i czujnikow.

Jest wiele uwag i sugestii ktore mam na mysli dla przyszlych konstruktorow tego typu urzadzenia, niemniej trudno podczas jednej opowiesci zmiescic wszystko.

Jedna z rad to nie uzywanie zautomatyzowanych urzadzen typu nawilzcaz, odwilzacz - nie beda poprostu pracowac dobrze, najlepsze z funkcja manualna wlacz/wylacz. Nie jest prawda ze wilgotniejsze powietrze jest na dole komory - jest w gornej warstwie, Nie maja znaczenia roznice wilgotnosci czy temperatury w roznych miejscach komory (cyrkulacja wewnetrzna wyrownuje je bardzo szybko a ta zapewnia cyrkulacja lodowki, odwilzacza, nawilzacza czy farelki) ). 

Na koniec jest jedno szczegolne zdjecie - te czujniki, sterowniki, kontrole byly uzywane przezemnie przy sprawdzaniu i doswiadczeniach dzialania komory i to zarowno bez wsadu jak i niemal caklowicie zaladowanej produktami wymienionymi we wczesniejszych postach.post-65748-0-75448300-1494711985_thumb.jpg

   

 

post-65748-0-44076700-1494711951_thumb.jpg

post-65748-0-04516800-1494711958_thumb.jpg

post-65748-0-60816400-1494711964_thumb.jpg

post-65748-0-16327100-1494711972_thumb.jpg

post-65748-0-62127200-1494711977_thumb.jpg

post-65748-0-06470100-1494712065_thumb.jpg

post-65748-0-49404300-1494712072_thumb.jpg

post-65748-0-51977600-1494714840_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzis chcialbym zweryfikowac nieco swoja uwage -

Nie maja znaczenia roznice wilgotnosci czy temperatury w roznych miejscach komory (cyrkulacja wewnetrzna wyrownuje je bardzo szybko a ta zapewnia cyrkulacja lodowki, odwilzacza, nawilzacza czy farelki) ). 

- wydaje mi sie ze popelnilem lekka przesade ta uwaga i zycie je weryfikuje. Ostatnie kilka dni zrobilo sie cieplo czy wrecz goraco u nas (dwa dni z temp. 30 i 35 *c) i dosc wysoka wilgotnosc powietrza (70-75%) spowodowaly ze w garazu temp wzrosla do 25 *C. To spowodowalo ze lodowko-dojrzewalnia zaczela pracowac czesto (i w krotkich odstepach czasowych). Moje temperaturowe ustawienie wynosi ze wlaczy sie przy 13*C a wylaczy przy 11*C. Kazde otwarcie lodowki to momentalne skoki temperatury i wilgotnosci (szczegolnie ta druga) skakala momentalnie jak szalona do 95% w sekundach ( czujniki sa bardzo czule). Powodem jest to ze roznica temperatur i wilgotnosci powoduje momentalne osadzanie sie wilgoci na czujnikach (efekt skraplania w nizszej temp. czujniki maja temp jak w komorze a dochodzi wilgotne i gorace powietrze). Stad moja rada - otwierac jak najrzadziej komore szczegolnie latem. Takie zachowanie sie komory spowodowalo ze bardziej przyjrzalem sie cyrkulacji powietrza wewnatrz. Znow czujniki zostaly poprzestawiane w roznych miejscach. Generalnie okazalo sie ze w wyniku czestej pracy lodowki i ukladu chlodzacego temp w komorze po zamrazarce jest nizsza jak w komorze po lodowce. Wilgotnosc- tez wystapily roznice (lodowka nieco wieksza wilgotnosc). Analizujac dane z czujnikow, porownujac takze z lodowka ktora nie jest przerobiona (bardzo podobny uklad) doszedlem do wniosku - w okresie jesienno - wiosennym uklad w ktorym dziala komora jest dobry - rzadsze wlaczanie sie lodowki, dluzsze okresy spokoju, stabilna temperatura i wilgotnosc wewnatrz komory. Inaczej natomiast to wyglada latem przy wyzszych temperaturach i w pomieszczeniach ze zmieniajaca sie   temp i wilgotnoscia wewnatrz pomieszczenia ze wzgledu na pogode. Szczegolnie dala sie zauwazyc roznica po stronie chlodzacej. Analizujac przerobke doszedlem do wniosku ze caly uklad wytwarzania lodu (ice maker) i pojemnik na wytworzony lod i dozownik, i polki takze byly swoista przeszkoda w dosc swobodnej cyrkulacji zimnego powietrza. Dodatkowo to powodowalo ze czesc zimnego powietrza trafiala kanalem do czesci lodowkowej gdzie rowniez byla zachwiana swobodna cyrkulacja (polki, szuflady). Przerobienie i wyciecie sciany wewnetrznej spowodowalo ze powietrze moze niemal bezproblematycznie krazyc ( okres wiosenny - mniej pracy lodowki -dobre parametry w calej komorze, lato - wiecej cyrkulacji, wiekszy przeplyw od gory do dolu kanalu chlodzacego w czesci zamrazarki).Nizsza temperatura w tej czesci, zwiekszona i wieksza cyrkulacja powietrza moze spowodowac zasychanie tez produktu w czesci zewnetrznej. Jedynym jak narazie rozwiazaniem jest zastosowanie dlawika i rozproszenie zimnego powietrza po calej komorze. Do tego celu zastosowalem czesc oslony i blachy z maszyny do robienia lodu. Tak to wyglada - przed poprawka post-65748-0-66621100-1495414332_thumb.jpg

a tak po poprawce - wentylator jest zasloniety, sa rozne otwory ale jest tez kanal do komory po-lodowkowej

post-65748-0-96427500-1495414339_thumb.jpgpost-65748-0-81305500-1495414346_thumb.jpg.

ps. czekam na sugestie,uwagi, pytania  kol forumowiczow, szczegolnie zas na opisy i zdjecia kol. Redzeda o jego doswiadczeniach i przerobkach z uwagi na bardzo podobne systemy lodowek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Właśnie skończyliśmy (na spółę ze znajomym) przebudowę lodówki na dojrzewalnię. Stefanie, doczytałem że temperaturę masz ustawioną między 11 a 13 stopni (i tak ustawiłem u siebie).

 

Mam jednak kilka pytań. Mógłbyś się podzielić informacją, jak ustawiłeś wilgotność? To znaczy w jakich przedziałach? Kiedy nawilżanie się włącza a kiedy wyłącza? - Edyta - chyba doczytałem 75-85%.

 

Wentylator wylotowy ustawiłem na razie na 2 razy dziennie po pół godziny - wystarczy?

 

Wentylator recyrkulacji sterowany jest u mnie  razem z nawilżaniem, to znaczy włącza się razem z nawilżaczem.

 

Musze jeszcze popracować nad lokalizacją czujnika temperatury i wilgotności.

Edited by Twonk
Link to comment
Share on other sites

Swoj wentylatorek wymiany powietrza z zewnatrz mam ustawiony 4x5 min (co 6 godzin). i uwazam ze to wystarczy. Wez pod uwage ze przez kilka pierwszych miesiecy bedziesz zagladal do srodka dosc czesto (z ciekawosci) i to tez jest wymiana powietrza. Obecnie w okresie zimowym lodowka nie wlacza sie zupelnie (warunki garazowe z temperaturami +3-10 *C) za to wlacza sie nagrzewniczka ktora tez ma wentylatorek i tez miesza powietrze. Swoje czujniki mam zlokalizowane blisko geometrycznego srodka komory (swobodny zwis)(sa na przewodach i sa przesuwane jak np wyjmuje produkty).

Sterowniki mam dosc latwo regulowane wiec czasami przestawiam czy temperature (10-15*C) czy wilgotnosc (72-85% RH) w zaleznosci od temperatur i wilgotnossci zewnetrznej, ilosci nowego wsadu itp.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Witam

Myślę, że to będzie odpowiednie miejsce na zadanie pytania.

Buduję dojrzewalnie o pojemności 1300 litrów.

Zakres temperatur  mogę ustawić -50, +50 stopni celsjusza potrzebuje oczywiście zakres +10, +18 w skrajnych przypadkach..

Chłodzenie dynamiczne-nawiew EcoCool mam założone cokolwiek to znaczy:) i zakres wilgotności mam na poziomie 79-82 % 

Drzwi do dojrzewalni mam przeszkolone więc często nie będę jej otwierał żeby podziwiać wyroby.

Dojrzewalnia będzie stała w ciemnym miejscu więc nie obawiam się o efekt nasłonecznienia, w środku ma oświetlenie led więc na jakiś czas mogę je sobie zapalić do podziwiania towaru:)

Moje pytanie jest tego typu czy muszę zakładać dodatkowy generator pary lub jakieś urządzenie które by bardziej regulowało wilgotność wewnątrz?

Link to comment
Share on other sites

Arek no wilgotność sama się nie wyreguluje... więc musi być coś co ją mierzy i w razie potrzeby podnosi bo w drugą stronę raczej problemu nie będzie [emoji6]

 

Ps

Miło Was tu widzieć, od pierwszych "warsztatów kiełbasowych" na których się widzieliśmy minęło chyba ze 12-14 lat i Xxxx upadków i wzlotów ... [emoji179][emoji6]

Cieszę się że znalazłeś nową pasję i wróciłeś z długiej podróży...

Pozdrawiamy Was z Wiolą serdecznie...

 

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Roger witamy.

Od czasu tych warsztatów minęło 13 lat dokładnie w sierpniu minie:)

Na forum często jestem cały czas tylko czytałem i nie udzielałem się.

Wędzić wędziłem i robiłem swoje smakołyki, ale bardzo rzadko i głównie rybkę i słoninę.

Ostatnio zapragnąłem wejść na wyższy level, ale dopiero od czerwca chcę się ujawnić bardziej na forum:)

Kompletuje sobie wszystko od nowa i wtedy będę bardziej otwarty na pisanie tutaj z Wami:)

Patrząc wstecz samo pasmo nieszczęść mnie spotykało, ale właśnie podniosłem głowę i trzeba robić co się lubi, a nie tylko pogoń za kasą...

Edited by ARCHIE I KAROLINA
Link to comment
Share on other sites

Moje pytanie jest tego typu czy muszę zakładać dodatkowy generator pary lub jakieś urządzenie które by bardziej regulowało wilgotność wewnątrz?

 

Do komory będziesz potrzebował

1.Nawilżacz powietrza  z oddzielnym sterownikiem

2.Osuszacz i sterownik do niego.(jak załadujesz komorę to wilgotność gwałtownie wzrośnie)

4.Regulator temperatury ze sterownikiem. O ile komora swoim sterownikiem utrzyma ok.12 C to regulatora może nie być. Ja jednak dał bym sterownik)

Poza tym jak masz ochotę robić salami to przydała by się komora fermentacyjna i dobrej klasy pehametr do pomiaru Ph mięsa. Pehametr może się też przydać przy robieniu wędlin dojrzewających całomięśniowych.

Edited by arkadiusz
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Odkopię temat ponieważ zdania są podzielone lecz nigdzie nie mogę znaleźć argumentów merytorycznych za lub przeciw zastosowaniu system No Frost w dojrzewalni.

W dniu 14.05.2017 o 02:21, StefanS napisał(a):

Lodowka ktora uzylem jest z tzw frost free - bezszronowa.

Planuję zakup chłodziarki do wina z racji zastosowanych rozwiązań technologicznych sterownik temp, wentylator obiegowy, szkło UV, system no frost i innektóre nie wymuszają zbyt dużej przeróbki. Chciałbym się dowiedzieć jak zachowuje się system No Frost w dojrzewalni ,czy dostarczona para wodna za pomocą nawilżacza nie zostanie zbyt szybko odprowadzona do skraplacza chłodziarki ?  Czy zbyt szybkie pozbycie się wilgoci nie spowoduje częstego włączania nawilżacza jak również nie wymusi na wentylatorze i chłodziarce trybu pracy ciągłej ? Wszystkie aspekty pracy dojrzewali bez systemu No Frost są mi znane, dlatego proszę o wypowiedzi dotyczące samego systemu NF w dojrzewalni (wady lub zalety). 

Edited by Grzewlod
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...