Jump to content

Wędzarnia elektryczna


KKK123

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem tutaj nowy, więc proszę o wyrozumiałość

 

Zaczynam budować wędzarnię elektryczną.
Jako do ekspertów w tych tematach mam pytania.
Komora wędzarni będzie o wymiarach 45 cm x 45 cm x 80 cm.
Wypełnienie wełną mineralną 5 cm. od wewnętrznej strony dodatkowo folia aluminiowa do sauny i na to deski boazeryjne. - I teraz:, czy wystarczy wewnątrz obić blachą na wys. 30 cm od podłogi, czy muszę wyżej i jaka minimalna grubość blachy. Czy może lepiej zastosować płytę wermikulitową np. 15 mm n wys. 30 cm oraz na podłogę. Grzałka 2Kw 10 cm od podłogi + 2 blachy 1 lub 1,5 mm nad i pod grzałką.
Czy dobrze kombinuję?
Pozdrawiam
Krzysztof

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Niezależnie szukam na forum ale widać nie potrafię korzystać z wyszukiwarki. Jak np. wpisałem jaka grubość blachy do wędzarni to nie otrzymałem odpowiedzi.

Jak z kolei wpisałem wędzarnia elektryczna to są tysiące postów, których przeanalizowanie trwało by tygodniami. Proszę o wyrozumiałość dla nowego forumowicza.

Pozdrawiam

Krzysztof 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Niezależnie szukam na forum ale widać nie potrafię korzystać z wyszukiwarki. Jak np. wpisałem jaka grubość blachy do wędzarni to nie otrzymałem odpowiedzi.

Jak z kolei wpisałem wędzarnia elektryczna to są tysiące postów, których przeanalizowanie trwało by tygodniami. Proszę o wyrozumiałość dla nowego forumowicza.

Pozdrawiam

Krzysztof 

Wyszukiwarka forumowa trochę "ciężko" działa  :laugh: 

Ja przeważnie korzystam z Google z ukierunkowaniem wyszukiwania na nasze forum, w pasku wyszukiwarki Google wpisujesz:

blacha wędzarnia elektryczna site:wedlinydomowe.pl

najważniejszy jest końcowy zapis co wskazuje dla wyszukiwarki aby skupiła się na wynikach z podstron wedlinydomowe.pl

 

pozdrawiam

Viszna

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy dobrze kombinuję?

 

30 cm wysoka blacha wystarczy zupełnie ,1mm da radę a 1,5 mm jeszcze lepiej ,i to samo podłoga . Nad grzałką proponuje daj nie jedną, a dwie blachy 1,5mm . A grzałka 2KW wcale nie będzie za duża

Link to comment
Share on other sites

Druga blacha nad grzałką zapobiega paleniu sie tego co skapuje z wędlin. Między nimi odstęp chociaż 5cm i najlepiej żeby była trochę szersza niż te niższe. O wermikulicie się nie wypowiem,nie miałem styczności 

Link to comment
Share on other sites

Zrób jak pisze @Atrax, dwie blachy nad grzałką i jedna pod. Ostatnia jest o 1 cm szersza od pozostałych po każdej stronie. Sprawdzone w boju. Zabezpiecza to przed przypaleniami i zapłonem ew. Skapującego tłuszczu. Po każdym wędzeniu lekko się czyści i zawsze jak nowa.

post-108457-0-36244500-1642624238_thumb.jpg

Edited by Rafal78
Link to comment
Share on other sites

Ale problem skapującego tłuszczu pozostaje. Będzie się w konsekwencji gromadził na dnie wędzarni. Oglądałem na rosyjskich stronach wędzarnie, gdzie grzałka + wentylator z termoobiegu umieszczone są na bocznej ścianie. Wygląda to bardzo ciekawie. Kapiący tłuszcz gromadzi się na wyjmowanej blaszce (korytku). Nie wiem tylko jak to jest w praktyce. Generalnie Oni wszyscy tak robią. Oglądałem kilka ich projektów wszyscy tak robią. Ale ciężko coś powiedzieć jak to się spisuje. Bariera językowa nie pozwala na dyskusję czy wymianę poglądów. Może ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z tym tematem i potrafi coś więcej powiedzieć. Widać na filmach, że to rozwiązanie ma 2 pozytywne aspekty. 1. równomierny rozpływ ciepłego powietrza w wędzarni a 2. to możliwość osuszania bez dodatkowego wentylatora no i rozwiązany problem z kapiącym tłuszczem. Zapraszam do dyskusji.


[Dodano: 19 sty 2022 - 21:51]

Dla zainteresowanych dyskusją mogę podesłać linki do stron

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jaki problem widzisz. Tego skapującego tłuszczu, cieczy, nie ma dużo, jak przeprowadzisz proces ociekania poza wędzarnią. Wyłożone boki i spód blachą nierdzewną, pozwalają w bardzo łatwy sposób wyczyścić wędzarnię. Oczywiście rób to po każdym wędzeniu, a problemu nie będzie.
Link to comment
Share on other sites

Po prostu estetyki. Nie wiem, czy można by zastosować trzecią blachę jako tackę ociekającą jak sugerował kolega Atrax i Rafal 78 , ale wymiarowo zbliżoną do wymiarów komory minus np. 5 - 7 cm z każdej strony. Czy nie będzie to zaburzać procesu wędzenia. Nie mam doświadczenia stąd moje pytania, dla niektórych być może wydające się głupie. Jak mawiał klasyk "nie ma głupich pytań, głupie są tylko odpowiedzi". Chcę temat zgłębić aby potem nie poprawiać i usłyszeć, że to czy to zrobiłem źle, że nie tak, że trzeba było to i to zrobić tak.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nie warty tych pieniędzy

No nie bardzo - dymogenerator - 300 zł, deflektor z grzałką - 190 zł, sterownik wędzarni - 300 zł reszta może ze 100 - gwarancja serwis w jednym miejscu i może jest się kogo zapytać co i jak, to może nie będzie tak drogo?

Link to comment
Share on other sites

Sterownik 300 zł. ?. W mojej ocenie to prosty regulator temp. dwustanowy w cenie 30-40 zł. zainstalowany w obudowie z wyprowadzeniami do podłączenia pompki, grzałki i wentylatora. Co do reszty to zgoda. Sprzedawca nie informuje czy zastosował jakieś zabezpieczenia, podejrzewam, że nie. Dlatego podtrzymuję to co napisałem w poście poprzednim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...